Szukaj

Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż

Podziel się
Komentarze0

Podróże kształcą, poszerzają nasze horyzonty, a także wzbogacają naszą wiedzę. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy również chcą podróżować. Muszą jednak wiedzieć o paru istotnych kwestiach. Dzięki ich znajomości poznawanie nowych miejsc stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze.

Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż

Jaki okres najbardziej sprzyja podróżom?

Najdogodniejszym terminem dla ciężarnych podróżniczek jest II trymestr ciąży. Obejmuje on okres  od początku czwartego do końca szóstego miesiąca. W tym czasie przebieg ciąży jest najmniej narażony na różnego rodzaju zaburzenia.

III trymestr wymaga zdecydowanego ograniczenia  podróży, a ostatnie 6 tygodni poprzedzających poród jest sygnałem do ich całkowitego zaprzestania.

Kto nie powinien podróżować?

Oprócz ostatnich sześciu tygodni ciąży, kiedy należy zrezygnować z jakichkolwiek podróży nawet jeśli jej przebieg jest prawidłowy, istnieje jeszcze kilka przeciwwskazań przed wyruszeniem w nowe miejsce.

Podróżować nie powinny kobiety, które miały plamienia oraz krwawienia w początkowym stadium ciąży. Przeciwwskazania mogą pojawić się również, kiedy poprzednia ciąża zakończyła się poronieniem lub poważnymi komplikacjami. 

Podróż samolotem


Nie ma żadnych większych przeciwwskazań do odbywania podróży lotniczych. Wszystkie samoloty pasażerskie są w odpowiedni sposób hermetyzowane oraz wyposażone w specjalne maseczki tlenowe. Dzięki temu ani matka ani dziecko nie są narażone na niedobór tlenu.


Podróże w odległe miejsca mogą stanowić pewien problem ze względu na konieczność pozostawania przez długi okres czasu w jeden pozycji. Duże niedogodności są związane również z adaptacją do zmiany czasu.

Podróży lotniczych powinno się zaprzestać po 28 tygodniu ciąży.

Podróż samochodem

Podróż samochodem nie powinna trwać dłużej niż 5-6 godzin dziennie. Zalecane są również co godzinne postoje, dzięki którym ciężarna kobieta może rozprostować nogi i chwilę pospacerować. Postój nie powinien być krótszy niż 15 minut.

Przyszłe mamy, które cierpią na chorobę lokomocyjną powinny skonsultować się z lekarzem. Większość leków przeciwdziałających chorobie nie są szkodliwe dla matki i jej dziecka, mimo to nie powinno się ich zażywać bez uprzedniej konsultacji.

Prowadzenie samochodu

Ciężarne kobiety nie muszą rezygnować z prowadzenia samochodu. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że okres ciąży wydłuża czas reakcji.

Przyszłe mamy powinny na drodze zachować szczególną ostrożność i ściśle przestrzegać zasad ruchu drogowego. Z używania samochodu należy zrezygnować w dniach, kiedy nasza dyspozycja psychoruchowa jest znacznie osłabiona.

Inne wskazówki

Odbywanie podróży nie zwalnia nas ze szczególnego dbania o swój stan zdrowia. Odpowiednie odżywanie, a także ilość snu jest kwestią kluczową. Należy pamiętać o co dziennym odpoczynku i unikaniu nadmiernej aktywności fizycznej.

Paulina Krawiec

Komentarze do: Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz