Szukaj

Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Gorąca kąpiel to jeden ze sprawdzonych sposobów na rozluźnienie i relaks. Nie dziwi więc fakt, że kobiety ciężarne marzą o tym, by zanurzyć swe ciało w wodzie i uwolnić je od wszelkich napięć. Mówi się jednak, że gorące kąpiele źle wpływają na zdrowie dziecka. Czy jest to prawda, czy to mit?

Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę

Niebezpieczna temperatura


Wg specjalistów gorąca kąpiel rzeczywiście może zaszkodzić dziecku uszkadzając jego rozwijający się układ nerwowy. Badania na zwierzętach wykazały, że gorące kąpiele, zwłaszcza w początkowym stadium ciąży mogą powodować wrodzone wady u potomstwa. Kąpiel w gorącej wodzie podczas pierwszego trymestru zwiększa potrójnie ryzyko uszkodzenia cewy nerwowej płodu. Przykładem takiej wady jest rozszczep kręgosłupa.

Warto pamiętać, że nie możemy ograniczać się tylko do powstrzymywania się od kąpieli w wannie. Ryzyko problemów z płodem występuje również podczas kąpieli w jacuzzi czy wizyt w saunie. Jest to nawet bardziej niebezpieczne, gdyż woda w wannie szybko traci swoją temperaturę, a w saunie czy jacuzzi jest utrzymywana na stałym i wysokim poziomie.

Pamiętajmy również, że gdy woda w wannie jest zbyt gorąca, ciężarna kobieta może dostać mdłości lub stracić przytomność. Dzieje się tak ponieważ wysoka temperatura może spowodować znaczne obniżenie ciśnienia krwi, a to z kolei może wpłynąć na przepływ krwi do dziecka. Taki stan jest niebezpieczny w każdym stadium ciąży.

Jaka woda jest odpowiednia?

Jednakże zdaniem specjalistów ciepła kąpiel nie jest zagrożeniem ani dla matki ani dla dziecka. Warto zaopatrzyć się w termometr i pilnować, aby temperatura wody nie przekraczała 37°C. W ten sposób temperatura ciała kobiety nie wzrasta, co nie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dobrze również ograniczyć czas trwania takich kąpieli do 15 minut.


Aby rozpoznać czy temperatura wody jest wystarczająco ciepła przed wejściem do wanny zanurz w wodzie łokieć. Jest to część ciała bardziej wrażliwa na temperaturę niż dłonie czy stopy. Woda powinna być wystarczająco ciepła, tak żeby móc się w niej zanurzyć od razu całym ciałem. Woda zbyt gorąca może powodować zaczerwienienie skóry i pocenie się. Mimo wszystko woda musi być ciepła. W zimnej – łatwo się przeziębić.

Inne zagrożenia

Dawno temu sądzono, że podczas kąpieli bakterie mogą dostać się przez pochwę do wnętrza ciała. Jednakże dzięki rozwijającej się nauce dziś dobrze wiemy, że nawet zarazki znajdującej się zanieczyszczonej wodzie nie są w stanie dotrzeć do macicy. Jednakże mimo to niektóre kobiety są zdania, że odświeżający prysznic jest lepszą opcją niż kąpiel. Jest to również dobry pomysł, jeżeli tylko woda jest ciepła, a nie gorąca. Dodatkowo jeżeli ciężarnej kobiecie odeszły wody, kąpiel jest wykluczona.


Kąpiel jest niewskazana również jeżeli ciąża jest zagrożona (może wywołać skurcze i przedwczesny poród) lub gdy kobieta cierpi na nawracające infekcje dróg rodnych (lekarze odradzają kąpiel, bo woda wypłukuje z pochwy „dobre” bakterie, w miejsce których rozwijają się bakterie chorobotwórcze lub grzyby).

Także w późniejszych etapach ciąży kąpiel w wannie jest dużym wyzwaniem dla ciężarnej. Duży brzuch może utrudniać wychodzenie z wanny. Warto więc zaangażować partnera do pomocy, zwłaszcza gdy mamy w łazience śliską podłogę lub gdy łazienka jest zaparowana. Poprzez otworzenie drzwi możemy obniżyć temperaturę i uniknąć omdlenia czy zawrotów głowy.

Kosmetyki do kąpieli


Odpowiedni dobór kosmetyków to również istotny aspekt. Niektóre olejki czy mydła do kąpieli są niewskazane. Przed stosowaniem jakiegokolwiek środka trzeba zapoznać się z ulotką informacyjną zamieszczoną w opakowaniu.

Teoretycznie brak przeciwwskazań co do stosowania tego samego żelu do mycia ciała czy płynu do kąpieli co przed ciążą, jednakże w praktyce może okazać się, że przestaniemy tolerować jego zapach. Zupełnie bezpieczne są bezzapachowe kosmetyki dla alergików lub niemowląt. Są one dobre również dla skóry podatnej na podrażnienia.

Podczas ciąży warto zrezygnować z codziennego stosowania kolorowych soli z minerałami, zazwyczaj bardzo mocno wysuszają one skórę. Może to okazać się problemem ponieważ w ciąży pod wpływem nadmiaru estrogenów gruczoły łojowe zwalniają pracę, a więc już wtedy skóra automatycznie staje się suchsza. Jeśli skóra się przesusza wlewaj do kąpieli olejki natłuszczające dostępne w aptekach. Pamiętaj jednak, że po użyciu olejków wanna robi się śliska.

W oczekiwaniu na ciążę

Jeśli chodzi o okres starań o ciąże gorących kąpieli powinien wystrzegać się tylko przyszły ojciec ponieważ podgrzewanie genitaliów prowadzi do obniżenia płodności. Kobiety mogą czuć się bezpieczne aż do czasu zajścia w ciążę. Podczas niej należy unikać wszystkich miejsc, gdzie temperatura ciała może wzrosnąć. Nigdy dokładnie nie wiadomo, kiedy dojdzie do zapłodnienia, a więc w okresie aktywnego starania się o poczęcie lepiej jest zachować dużą ostrożność.

Autor:

Katarzyna Komenda

Komentarze do: Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz