Szukaj

O co powinna zadbać przyszła mama?

Podziel się
Komentarze1

Kobieta w ciąży jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie, ale także o zdrowie swojego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama już od pierwszych tygodni dbała o swój organizm oraz o dobre samopoczucie.

O co powinna zadbać przyszła mama?

Regularne wypróżnienia

Podczas ciąży kobieta powinna dbać o to, aby jej wypróżnienia były regularne. By to osiągnąć, należy stosować dietę bogatą w włóknik, który znajdziemy w zielonych warzywach, owocach oraz ciemnej mące.

Należy także wypijać co najmniej jeden litr płynów dziennie, zwracając uwagę na to, aby nie były to napoje wysokokaloryczne. Warto zrezygnować z napoi słodzonych oraz z soków w kartonach. Najlepiej samodzielnie przygotowywać soki owocowe, da to pewność, iż nie będą one zawierać dużych ilości cukru.

Ważne jest także przyzwyczajanie organizmu do wypróżnień o stałych porach. Jeśli powyższe sposoby nie pomogą uregulować rytmu wypróżnień, konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Dbaj o odpoczynek!

Przyszła mama powinna dużo odpoczywać. Lekarze zalecają zwykle ośmiogodzinny sen w nocy oraz jedno lub dwugodzinną drzemkę podczas dnia. Czasami trudno zrealizować taki plan, dlatego jeśli niemożliwy jest sen trwający osiem godzin, warto wykorzystać na odpoczynek każda wolną chwilę w ciągu dnia.

Przyszła mama nie powinna nigdy walczyć z uczuciem senności lub zmęczenia. Zwykle nasilenie takich objawów następuje na początku ciąży i właśnie wtedy należy tak zaplanować swoje obowiązki w domu i pracy, aby zawsze mieć możliwość na chwilę wytchnienia.

Około czternastego tygodnia ciąży u większości przyszłych mam następuje tak zwany „przypływ energii”. Pojawia się poprawa samopoczucia i zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak nawet w tym okresie nie można zapominać o odpowiednim czasie przeznaczonym na odpoczynek.

Trzy końcowe miesiące ciąży to wzrost zapotrzebowania na odpoczynek. W tym okresie lekarze zalecają taką jego ilość, jaka jest tylko możliwa, szczególnie w pozycji leżącej. Leżąc należy podnieść nogi wyżej, niż reszta ciała i podłożyć pod kończyny na przykład zwinięty koc.

Umiarkowany wysiłek fizyczny jest jak najbardziej zalecany. Pozwala on ciężarnej odprężyć się fizycznie i psychicznie.

Wysypiaj się!

Regularny, ośmiogodzinny sen jest podstawą prawidłowego wypoczynku. Zapotrzebowanie na sen jest większe na początku ciąży niż w późniejszych jej etapach. Należy pamiętać o zasadzie, według której kobieta w ciąży nie powinna ani ograniczać snu, ani zmuszać się do niego. Dlatego jeżeli organizm przyszłej mamy nie potrzebuje ośmiu godzin snu, a na przykład sześć, nie należy starać się spać „na siłę”.

Podczas ciąży mogą pojawić się również liczne problemy związane ze snem. Zasypianie może utrudniać między innymi duży przyrost masy ciała. Ulgę może przynieść poduszka podłożona pod brzuch, kiedy leżysz na boku. Może pojawić się także obrzęk śluzowy nosa, który będzie utrudniał zaśnięcie. Problemy ze snem może powodować także napięcie psychiczne, dlatego warto, zadbać o odpowiedni relaks nie tylko przed snem, ale także w ciągu dnia. Z kolei uciskanie płodu na pęcherz skutkuje tym, że ciężarna musi częściej oddawać mocz. Wizyty w toalecie w ciągu nocy także mogą zakłócić spokojny sen.


Popołudniowa drzemka jest tak samo ważna, jak sen w nocy, dlatego nawet jeżeli nie ma możliwości, aby sprawić sobie popołudniową drzemkę, warto odpocząć chociaż przez chwilę w pozycji leżącej.

Kłopoty ze snem w ciąży to powszechny problem, jednak czasami konieczna może okazać się pomoc lekarska. Warto pamiętać, że kobieta w ciąży nie powinna sama dobierać sobie leków na sen, nawet spośród tych dostępnych bez recepty. Mogą one wpływać negatywnie zarówno na rozwój płodu, jak i na zdrowie przyszłej mamy.

A co z aktywnością fizyczną?

Spacery są najprostszym i najbezpieczniejszym dla przyszłej mamy wysiłkiem fizycznym. Pozwolą także odprężyć się po ciężkim dniu i zachować sprawność fizyczną. Należy pamiętać, że spacer nie może wywoływać zmęczenia. Przyszła mama powinna spacerować z dala od ruchliwych ulic i hałasu, najlepiej po płaskim terenie. Jeżeli występują problemy z zasypianiem, warto wybrać się wieczorem na trzydziestominutowy spacer.

Sport? Czemu nie!

Jeżeli przyszła mama uprawia na stałe jakiś sport, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do przerwania ćwiczeń na okres ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży sport powinien być przyjemnością, która nie może być przyczyną zmęczenia. Niektóre sporty są w ciąży niewskazane, dlatego przed kontynuowaniem ćwiczeń należy zasięgnąć opinii lekarza. Ponadto w trzech ostatnich miesiącach ciąży odradza się uprawianie jakichkolwiek sportów.

Higiena osobista

W okresie ciąży należy skrupulatnie dbać o codzienną higienę osobistą. Przyszła mama powinna codziennie kąpać się lub brać prysznic w wodzie, której temperatura nie przekracza trzydziestu sześciu stopni. Kąpiele w cieplejszej wodzie są niewskazane, ponieważ mogą powodować omdlenia po wyjściu z wanny. Należy także uważać, aby nie poślizgnąć się i nie przewrócić na mokrych płytkach lub w brodziku, zwłaszcza będąc już w zaawansowanej ciąży, kiedy każdy uraz może zaszkodzić dziecku.

W ostatnich czterech tygodniach ciąży lekarze odradzają kąpiele, ponieważ może dojść do dostania się do pochwy bakterii, które mogą wywołać stan zapalny. Dlatego od ósmego miesiąca należy zrezygnować z wylegiwania się w wannie i brać krótkie prysznice.


Osłabione włosy?

Większość przyszłych mam nie zauważa znacznego pogorszenia się kondycji włosów w okresie ciąży, może jednak się zdarzyć, że włosy zaczną się szybciej przetłuszczać, lub odwrotnie – będą bardziej przesuszone. Należy wtedy używać odpowiednich szamponów  i odżywek. Po porodzie zwykle następuje poprawa kondycji włosów, dlatego nie warto martwić się na zapas.

Jak zadbać o łamliwe paznokcie?


W okresie ciąży paznokcie mają tendencję do nadmiernej łamliwości, zwłaszcza u kobiet, u których występuje niedokrwistość. Nie ma przeciwwskazań do stosowania w tym czasie wzmacniających lakierów do paznokci, jeśli jednak przyszła mama woli stosować naturalne, domowe metody, polecamy używanie oliwki dla dzieci. Oliwkę należy wcierać co wieczór w skórę u podstawy paznokcia.

Kontroluj zęby!

Regularna kontrola zębów w okresie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ w tym czasie zaburzona zostaje gospodarka wapniowo – fosforanowa organizmu, co prowadzi do szybszego powstawania próchnicy. Każdy zauważony ubytek należy jak najszybciej wyleczyć, a zęby będące siedliskiem stanów zapalnych – usunąć. Warto pamiętać jednak, że wykonywanie zdjęć rentgenowskich u przyszłych mam jest wysoce niewskazane.

Najczęstszym problemem stomatologicznym przyszłych mam jest zapalenie dziąseł. Już we wczesnym okresie ciąży dziąsła staja się miękkie i łatwo uszkodzić je podczas mycia. Takie uszkodzenia w postaci ranek szybko mogą zamienić się w stan zapalny, który jeśli zbyt mocno się rozwinie, może skutkować odsłonięciem szyjki zęba. Jest to bardzo bolesne, a ponadto w takich odsłoniętych miejscach najszybciej tworzy się próchnica.

Można temu zapobiec stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy myć zęby rano i wieczorem, jak również po każdym posiłku, a przy krwawienie z dziąseł, warto wymienić szczoteczkę na bardziej miękką. Jeżeli dziąsła nadal krwawią, niezbędna jest wizyta u dentysty i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Należy unikać jedzenia słodyczy, a do swojej diety włączyć produkty bogate w wapń i witaminy.

Pielęgnuj piersi


Już od początku drugiej połowy ciąży ważne jest systematyczne pielęgnowanie gruczołu sutkowego, aby odpowiednio przygotować go do karmienia pociechy piersią. Codziennie rano należy przemywać piersi i brodawki chłodną wodą z mydłem, wycierając je następnie szorstkim ręcznikiem. Po każdym umyciu zaleca się delikatny masaż brodawek oraz otaczającej ich skóry, zakończony lekkim wyciągnięciem brodawek na zewnątrz przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Dzięki temu brodawki będą przygotowane do karmienia piersią, a ponadto zapobiegnie to ich pękaniu w przyszłości.

W ostatnich trzech, czterech tygodniach ciąży może pojawić się charakterystyczna wydzielina zwana „siarą”, która wydostaje się z brodawek. Oznacza to, że piersi są gotowe do karmienia dziecka. Należy wtedy skrupulatnie dbać o to, aby co rano dokładnie oczyścić brodawki z zalęgającej wydzieliny.

Ciąża to okres, w którym każda kobieta powinna dbać o siebie ze zdwojoną starannością, w końcu jest odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale za życie, które będzie nosić w sobie przez dziewięć miesięcy. Może wydawać się, że dla przyszłej matki jest to czas wielu wyrzeczeń i dodatkowych obowiązków, jednak nie warto od początku nastawiać się negatywnie. Już po kilku dniach Można przyzwyczaić się do nowego trybu i stylu życia, a to na pewno zaprocentuje w przyszłości zdrowiem mamy oraz malucha.Komentarze do: O co powinna zadbać przyszła mama? (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:03

przyszła mama

1

u mnie wystarczyło tylko kontrolowanie owulacji, używałam cyklotestera owulacyjnego co badał poziom lh i śluz płodny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze