Szukaj

Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wahania hormonalne podczas ciąży to zjawisko całkowicie naturalne. Znamy wiele skutków ubocznych będących efektem tych zmian, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ hormony mają na jamę ustną.

Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży

Przede wszystkim zwiększa się kwasowość śliny, a do błon śluzowych dopływa większa ilość krwi. Z tego powodu kobiety w ciąży często skarżą się na krwawienie dziąseł. Ważne jest, by zgłosić się z tą dolegliwością do lekarza, ponieważ nieleczona może doprowadzić do chorób przyzębia, które  poprzez krew matki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka.

Ponadto, jak ostrzega Jens Thomsen, stomatolog i ekspert profilaktyki z Hamburga, choroba przyzębia może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów. Badania wskazują także, iż przewlekłe infekcje dziąseł siedmiokrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu oraz niedowagi u noworodka. Dlatego podczas ciąży należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.


Jak prawidłowo czyścić zęby?


Na początek warto zaopatrzyć się w odpowiednią dla naszych dziąseł szczoteczkę, którą zmieniać należy co trzy miesiące, ponieważ zużyte włosie może uszkadzać dziąsła. Ponadto przydatne są szczoteczki międzyzębowe lub nić dentystyczna.

Klasyczna szczoteczka czyści jedynie widoczną powierzchnię zęba, pozostawiając nienaruszone przestrzenie międzyzębowe. Warto o nich pamiętać, ponieważ w ten sposób znacznie zmniejszamy niebezpieczeństwo zapalenia dziąseł.

Zęby kobiet w ciąży mają również specyficzne potrzeby jeśli chodzi o pastę do zębów. Należy zatem wybierać te, które zawierają dużą ilość fluoru. Uodparnia on bowiem zęby na działanie bakterii.

Ponadto kobiety cierpiące z powodu wymiotów powinny po tego rodzaju ataku odczekać z myciem zębów około pół godziny. Na początek do wypłukania szkodliwego kwasu wystarczy czysta woda lub płyn do płukania ust z fluorem.

Niezwykle ważne są regularne wizyty u dentysty. Obok badań przeprowadzanych przez ginekologa jest to podstawowy krok dla zapewnienia dziecku optymalnych warunków rozwoju i uniknięcia powikłań podczas ciąży.

Dentysta powinien przede wszystkim sprawdzić, czy na zębach przyszłej matki nie ma próchnicy, zalecić ewentualne leczenie, a także dać krótki instruktaż dotyczący profilaktyki.

Komentarze do: Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz