Szukaj

Masaż sposobem na ból

Podziel się
Komentarze2

Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż. Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics: Kojący dotyk masażu to nie tylko przyjemność. Jest to przede wszystkim doskonałe narzędzie w walce z dolegliwościami spowodowanymi napięciem mięśniowym i stresem.

Te słowa potwierdzają badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. W badaniach z 2003 roku udowodniono, że masaż jest jedną z najskuteczniejszych, niekonwencjonalnych technik w leczenia bólów, szczególnie okolic pleców.

Relaks w dowolnym stylu

Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i uzyskanie pełnego odprężenia - informuje Piotr Sikorski, specjalista w dziedziny masażu, chiropraktyk. Masaż relaksacyjny działa pozytywnie na układ nerwowy, likwidując negatywne skutki stresu oraz pobudza układ limfatyczny, oczyszczając organizm z toksyn. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływa na psychikę oraz równowagę energetyczną organizmu. Możemy wykonać go w gabinecie odnowy biologicznej, korzystając z usług specjalisty lub cieszyć się nim w domowym zaciszu, używając wysokiej jakości urządzeń masujących typu masażery i maty - dodaje Fedejko, zarządzający marką HoMedics. Jest wiele technik i masażu relaksacyjnego, warto więc przyjrzeć się ich działaniom by wybrać najodpowiedniejszy dla siebie.

Masaż klasyczny


zwany także masażem szwedzkim, to najpopularniejsza forma masażu. Przede wszystkim usuwa dokuczliwe napięcia mięśni. Regularne stosowanie polepsza samopoczucie, zwiększa przepływ tlenu we krwi oraz wyraźnie
zmniejsza odczuwane napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Można wykonać go również samemu, używając specjalnej maty masującej (model QRM). Ten rodzaj masażu przeznaczony jest dla osób trwale przemęczonych,
które odczuwają bóle mięśniowe oraz cierpią np. na bezsenność.

Masaż Shiatsu

czyli japońska sztuka ucisku. Pobudza i reguluje naturalną, wewnętrzną energię organizmu, oczyszczając go z niepotrzebnych toksyn i złogów. Zapewnia to sprawność całego organizmu i zwiększa odporność na choroby.

Przede wszystkim jednak skutecznie poprawia naszą kondycję psychiczną, dlatego przeznaczony jest dla osób żyjących w stałym napięciu i zestresowanych. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego masażu w domowym zaciszu można zakupić masażer Shiatsu (np. HoMedics) lub odwiedzić gabinet licencjonowanego fizjoterapeuty.


Masaż gorącymi kamieniami


łączy w sobie pozytywne działanie m.in. akupresury, termoterapii i masażu klasycznego. Wykonuje się go przy pomocy rozgrzanych, bazaltowych kamieni. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach, jednak by dobrze wykorzystać ich właściwości trzeba przejść odpowiedni instruktaż. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami ma podobne działanie jak kąpiel termalna, uspokaja i odpręża. Przeznaczony jest dla osób zmęczonych i osłabionych, gdyż przyspiesza procesy wypoczynkowe.

Tajski masaż

nie przypomina w niczym tradycyjnych masaży klasycznych, ponieważ masowana osoba przyjmuje w trakcie zabiegu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi. Z tego względu ta technika nazywana jest "jogą dla leniwych" i powinna być wykonywana z instruktorem. Rozciągane mięśnie rozluźniają się, poprawia się sprawność ruchowa i odblokowuje się przepływ energii w organizmie. Zalecany jest dla ludzi z zaburzeniami funkcji stawów. Dla uzyskania najkorzystniejszego efektu masaż bywa łączony z leczniczymi metodami terapeutycznymi.


Masaż klasyczny (szwedzki)

Technika:


- głaskanie

- rozcieranie

- oklepywanie

- ugniatanie

- wyciskanie

- wałkowanie

- wstrząsanie

- oklepywanie

- wibracja


Działanie:

- rozluźnia mięśnie

- redukuje ból

- poprawia krążenie

- stymuluje układ limfatyczny

Dla kogo:     

- dla przemęczonych

- dla odczuwających bóle mięśni

- mających problemy ze snem

Masaż Shiatsu

Technika:

- uciskanie

Działanie:

- usuwa napięcie z mięśni

- redukuje ból

- usprawnia przepływ energii w organizmie

- poprawia samopoczucie i kondycje psychiczną

Dla kogo:       

- dla zestresowanych

- dla odczuwających dolegliwości mięśniowe

- dla przemęczonych

Masaż gorącymi kamieniami

Technika
:

- głaskanie rozgrzanymi bazaltowymi kamieniami

Działanie:

- rozluźnia mięśnie

- usuwa napięcie

- odpręża

Dla kogo:       

- dla przemęczonych

Masaż tajski

Technika:

- rozciąganie

- elementy jogi

-uciskanie

Działanie:

- rozciąga mięśnie i stawy

- usprawnia przepływ energii w organizmie

Dla kogo:     

- dla cierpiących na zaburzenia funkcji stawów

Masaż relaksacyjny w skuteczny i sprawdzony sposób na eliminacje szkodliwych złogów w organizmie, który przyczynia się do poprawy kondycji i witalności organizmu. Regularnie stosowany pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długi czas.

Komentarze do: Masaż sposobem na ból (2)

mbur
mbur 26-11-2011 20:28

Kojący masaż

1

Masażem zainteresowałam się po przeczytaniu artykułu na naturalno.pl ze względu na problemy z kręgosłupem, ale teraz muszę przyznać, że jego wpływ na zdrowie jest zdecydowanie większy niż tylko pozytywne oddziaływanie na... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Jenka
Jenka 19-01-2011 10:22

Dbajmy o siebie

1

Pracuje tygodniowo ok 60h. Jestem przemęczona, zestresowana, dochądzą do tego bóle stawów i mięśni. Naprawde nie ma sensu tak sie zaniedbywać. Siostra zapisała mnie na masaże i teraz raz w tygodniu moje ciało ma szanse n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze