Szukaj

Masaż korzystny przeciwko uszkodzeniom mięśniowym

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie kanadyjskie badanie pokazuje, że praktykowanie masażu ma zdolność zmniejszania bólów mięśnowych, wyzwalająć mechanizmy równoznaczne z tymi, które są wytwarzane przez niektóre leki.Wiele osób bez wahania przyzna nam, że nie ma nic lepszego niż masaż, jeżeli chcemy się rozluźnić. Ale wydaje się, że to nie wszystkie zalety tej praktyki. Na pewno nie wiemy jeszcze o niej wszystkiego.

W rzeczywistości, badanie opublikowane w przeglądzie naukowym Science Translationnal Medicine ujawnia, że masaż może mieć głębokie działanie biologiczne na nasze mięśnie i na nasz organizm generalnie.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze z uniwersytetu McMaster w Hamilton w Kanadzie, przepisali masaż małej grupie mężczyzn cieszących się dobrym zdrowiem, po ćwiczeniach fiznycznych. W ten sposób, okazało się, że dziesięć minut masażu wystarczyło, aby wyzwolić prawdziwe mechanizmy biologiczne.


A bardziej precyzyjnie: badacze zaobserwowali, że masaż aktywuje czujniki biochemiczne, które wysyłają sygnały do komórek mięśniowych, w ten sposób redukując zapalenie.

Poza tym, sygnały te są zdolne również do poprawiania zdolności komórek mięśniowych do wytwarzania nowych mitochondriów. Te elementy odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji energii.

Jak uważają badacze, efekt wytwarzany przez masaż ma wyzwalać te same mechanizmy biologiczne co lekarstwa przeciwbólowe. W obliczu takiej zdolności, terapia masażem może przede wszystkim przyśpieszyć zdrowienie uszkodzonych mięśni u sportowców.

Nie ma żadnej wątpliwości zresztą, że tę korzyść wielu sportowców już od dawna ceni. Co więcej, masaż może przyśpieszać zdrowienie u pacjentów mających problemy mięśniowo-szkieletowe.

Komentarze do: Masaż korzystny przeciwko uszkodzeniom mięśniowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz