Szukaj

PMS – obalamy stereotypy. Naturalnie!

Podziel się
Komentarze0

Aż 60% Polek w drugiej fazie cyklu staje się bardziej nerwowa i rozdrażniona - pokazuje badanie przeprowadzone w ramach kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”, którego inicjatorem jest marka Aqua-Femin. Eksperci kampanii - ginekolog i psycholog podpowiadają jak poradzić sobie z pojawiającymi się w tym okresie dolegliwościami i obalają stereotypy związane z PMS (premenstrual syndrome).Ponad 1/3 Polek (37%) skarży się na ból brzucha lub stawów, choć panie w wieku 41-49 lat rzadziej niż ogół badanych wspominają, że dotyka je ten problem (25%). Co dziesiąta kobieta wskazuje przyrost wagi (10%) oraz opuchnięcia (9%), a 8% kobiet odczuwa w drugiej fazie cyklu spadek libido.

Obalamy stereotypy!

Z PMS związane jest wiele stereotypów, popularnych nie tylko wśród mężczyzn. Czy są one jednak chociaż w części prawdziwe? Poniżej zebraliśmy najczęściej pojawiające się opinie:

NIEPRAWDA, ŻE... jeśli kobieta przybiera na wadze przed miesiączką, to znaczy, że źle się odżywia

Przyrost masy ciała przed miesiączką wcale nie musi być spowodowany niewłaściwą dietą, a np. zatrzymaniem nadmiernej ilości wody w organizmie, które jest skutkiem zaburzonej gospodarki hormonalnej. W II fazie cyklu miesiączkowego kobieta może ważyć nawet 2-3 kg więcej niż zwykle. Przyrostowi masy ciała spowodowanym gromadzeniem w tkankach wody towarzyszą także uczucie ciężkości i obrzęki, zwłaszcza w okolicy twarzy i nóg.


NIEPRAWDA, ŻE... kobieta, która ma zły humor, jest przed okresem


W drugiej fazie cyklu miesiączkowego kobieta może odczuwać większe rozdrażnienie i zdenerwowanie. Wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie” pokazują, że na spadek nastroju w tym czasie skarży się aż 60% Polek. Nie oznacza to jednak, że za każdym razem, kiedy kobieta się denerwuje lub złości, jest przed miesiączką. Takie stwierdzenie pozbawia kobietę możliwości wyrażenia jej emocji.

NIEPRAWDA, ŻE... każda kobieta w II fazie cyklu ma wypryski i problemy skórne

Działający w drugiej fazie cyklu miesiączkowego hormon progesteron sprawia, że skóra kobiety produkuje więcej łoju. Zwężone są też ujścia gruczołów łojowych, co sprzyja pojawianiu się wyprysków. Wygląd cery zależy od zmian hormonalnych, ale nie u każdej z pań efekty tych przemian widoczne są na skórze.

NIEPRAWDA, ŻE... uprawianie sportu potęguje dolegliwości związane z PMS

Uprawianie sportu pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia) i pomaga się rozluźnić - umiarkowany wysiłek fizyczny jest doskonały, aby pozbyć się dolegliwości związanych z PMS. Warto wybrać jogę, aerobik, spacer lub jazdę na rowerze. Tuż przed miesiączką należy unikać intensywnego wysiłku, bo, jeśli nie jest uprawiany regularnie, nie poprawi samopoczucia kobiety, a może przynieść odwrotny skutek.

NIEPRAWDA, ŻE... kobieta w II fazie cyklu nigdy nie ma ochoty na zbliżenia intymne

Kobiety w drugiej połowie swojego cyklu miesiączkowego mogą odczuwać spadek libido, ale nie jest to charakterystyczne dla każdej z nich. Czułość i zaangażowanie można okazać na wiele innych sposobów - przygotowując romantyczną kolację, przytulając się czy idąc z ukochanym do kina.

Komentarze do: PMS – obalamy stereotypy. Naturalnie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz