Szukaj

Nieregularne cykle miesiączkowe

Podziel się
Komentarze1

Cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni. Najczęściej kobiety miesiączkują, co 28 dni. Jeśli miesiączkujesz nieregularnie to znak, że proces owulacji jest zaburzony. Pęcherzyki wytwarzają estrogeny, które wpływają na rozrost błony śluzowej macicy. Gdy jednak owulacja nie następuje, błona śluzowa staje się nieprawidłowo zagęszczona.

Nieregularne cykle miesiączkowe

O nieregularnym miesiączkowaniu mówimy w sytuacji, kiedy cykle są na przemian zbyt krótkie i zbyt długie. Pamiętaj, że u prawidłowo miesiączkującej kobiety pewne zaburzenia również mogą wystąpić. Jeśli takie stany nie powtarzają się często, nie powinny budzić niepokoju.

Zespół policystycznych jajników

Nieregularne, rzadkie miesiączki w przypadku 85-90% kobiet, u których cykle występują nie częściej niż raz na 40 dni, mogą oznaczać zespół policystycznych jajników. Ta dysfunkcja jajników charakteryzuje się wzmożonym wydzielaniem hormonów androgenowych i jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym.

Kiedy udać się do lekarza?

Nieregularne krwawienia to problem często niepokojący, nie można go bagatelizować, mogą wskazywać na poważne zaburzenia hormonalne. W przypadku, kiedy problematyczna sytuacja się powtarza, powinnaś zgłosić się do ginekologa w celu:

  • wykonania przezpochwowego USG (aby sprawdzić, w jakim dniu cyklu jesteś),
  • przeprowadzenia szeregu badań ginekologicznych,
  • kontrolnej cytologii,
  • ewentualnego wdrożenia antykoncepcji

Najczęściej tabletki hormonalne wprowadza się na około 3 do 6 miesięcy, niestety może się zdarzyć, że tylko stałe przyjmowanie hormonów zagwarantuje regularne cykle. Pierwszym krokiem w leczeniu jest rozpoznanie przyczyny.

Cykle nieowulacyjne

Ginekolog Agnieszka Antczak-Judycka podkreśla, że nie we wszystkich przypadkach, nieregularne miesiączki wymagają leczenia. U nastolatek nieregularne cykle są poniekąd naturalnym zjawiskiem, za które odpowiada nie do końca ukształtowany układ hormonalny. Cykle powinny uregulować się w przeciągu 3 lat od pierwszego krwawienia. W pierwszych latach miesiączkowania, ograniczamy się jedynie do obserwacji, czy krwawienie nie przyczynia się do niedokrwistości.

Stres

Długotrwały stres jest ogromnym przeciążeniem dla naszego organizmu, co w przypadku kobiet może objawiać się jako nieregularne miesiączkowanie. Napięte życie zawodowe,  nadmiar obowiązków, nieustanny pośpiech, problemy rodzinne, to wszystko może skutkować nawet zupełnym ustąpieniem krwawienia. Przeanalizuj swoją sytuację, być może to właśnie nieodpowiedni styl życia jest źródłem twoich problemów.

Radykalne odchudzanie

Można przyjąć, że regularne miesiączkowanie to oznaka zdrowego organizmu. Jeśli będziemy się katować drakońskimi dietami, obsesyjnie tracąc wagę, organizm zasygnalizuje nam niepokojący stan właśnie zaburzeniem miesiączkowania. Jeśli w krótkim czasie stracimy dużo kilogramów około 25 % masy ciała - krwawienie może całkowicie ustąpić.

Nadmierne obciążenie fizyczne

Zaburzenia miesiączkowania to temat dobrze znany sportsmenkom. Wyczynowe uprawianie sportu wiąże się z dużym zużyciem energii. Przemęczony organizm nie może dopuścić do dodatkowej utraty żelaza. Żelazo buduje hemoglobinę, hemoglobina jest z kolei składnikiem krwi, dlatego organizm zatrzymuje miesiączkowanie.

Ilona Kuźniarz

Komentarze do: Nieregularne cykle miesiączkowe (1)

spoznialska
spoznialska 12-03-2014 09:25

Dlaczego okres się spóźnia?

1

Witam, mam taki problem, że okres spóźnia mi się już 6 dzień a od 3 bolą mnie piersi :( Miałam trochę napiętych syutacji w ostatnim czasie ale to nic jakiegoś niszczącego całkowicie samopoczucie. Z chłopakiem współżyje r... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze