Szukaj

Brak miesiączki

Podziel się
Komentarze0

Nie zawsze brak miesiączki oznacza, że kobieta jest w ciąży. Oczywiście te panie, które regularnie współżyją najpierw podejrzewają ciążę za powód braku co miesięcznych krwawień. Ale przyczyn braku okresu może być naprawdę bardzo wiele, dlatego warto udać się do lekarza, aby to on ustalił powód zmian w organizmie.Nieregularne krwawienia nie są niczym niepokojącym, gdyż nieznaczna liczba kobiet ma miesiączkę co 28 dni. Zazwyczaj czas ten się wydłuża lub skraca. Jeśli jednak krwawienie nie pojawia się wcale, warto wykonać badania które ustalą przyczynę takiego stanu rzeczy. Lekarz ginekolog najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad i na tej podstawie zleci wykonanie badań, które pozwolą podjąć odpowiednie leczenie.

Najczęstsze przyczyny braku miesiączki:


  • Zaburzenia odżywiania
  • Torbielowatość jajników
  • Zaburzenia hormonalne
  • Silny stres
  • Zaburzenia czynności tarczycy
  • Czasami krwawienie nie występuje w trakcie podróży

Zdarza się, że na brak miesiączki wpływ mają przyjmowane leki np. leki hamujące czynność jajników lub chemioterapia. Jeżeli wiesz, że w Twoim przypadku powodem zatrzymania krwawienia jest choroba, skonsultuj się z lekarzem.


Pierwotny a wtórny brak miesiączki

Pierwotny brak miesiączki

Pierwotny brak miesiączki ma miejsce wtedy, kiedy u dziewczyny do 16 roku życia nie pojawia się menstruacja. Uważa się, że przyczyną pierwotnego braku miesiączki jest wada budowy gonad lub macicy i pochwy. Równie często zaburzenia te pojawiają się na skutek nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Warto wspomnieć, że taka sytuacja występuje niezwykle rzadko.

Wtórny brak miesiączki


Taka sytuacja ma miejsce u kobiet, które pierwszą miesiączkę już przeszły, a krwawienie nie pojawiło się przez 3 miesiące z rzędu. Kiedy wykluczy się ciążę i menopauzę należy poszukać innych powodów zatrzymania okresu. Jak już parokrotnie zostało wspomniane najlepszym sposobem na przekonanie się, co jest przyczyną zaniku miesiączki jest konsultacja ginekologiczna. Prawidłowa diagnoza pozwoli dobrać właściwe leczenie.

Leczenie może wiązać się z terapią hormonalną, leczeniem farmakologicznym lub chirurgicznym. Czasami konieczna jest zmiana trybu życia.

Zawsze też warto zapytać lekarza o naturalne metody leczenia braku miesiączki. Do roślin leczniczych, które wspomagają pracę kobiecych narządów płciowych należy przywrotnik pospolity. Dopytaj w aptece lub dobrym sklepie zielarskim (w celu uzyskania porady i informacji), w jaki sposób dawkować wybraną roślinę.

Komentarze do: Brak miesiączki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz