Szukaj

Zwiększone ryzyko poronień u kobiet żyjących pod ostrzałem rakietowym

Podziel się
Komentarze0

Różne badania sprawdzały wpływ stresu na ciążę - pod uwagę brały zarówno przewlekły stres, wywołany przeciążeniem pracą, jak również stres związany z traumatycznymi przeżyciami, wywołany atakami terrorystycznymi. Ze wszystkich prac wynika, że stres powoduje powikłania ciążowe, w tym poronienia i przedwczesne porody.- Niewiele badań jednak ocenia wpływ ciągłego stresu wojennego lub politycznego podczas całej ciąży - mówi prof Liat Lerner-Geva z Liat Lerner-Geva of Tel Aviv University's Sackler Faculty of Medicine i Women and Children's Health Research Unit z The Gertner Institute for Epidemiology and Health Policy Research Ltd, Tel Hashomer.

Jej nowe badania ukazują, że życie w nieustannej panice zwiększa ryzyko poronienia. Aż o 59% bardziej były narażone na niebezpieczeństwo poronienia kobiety mieszkające w Sderot - mieście będącym pod stałą groźbą zamachu rakietowego w Gazie.

Wyniki te opublikowane w Psychosmatic Medicine Journal of Biobehavioral Medicine powinny być wyzwaniem dla lekarzy, aby podejmować interwencje i pomagać kobietom w ciąży, które znalazły się w sytuacjach stresujących i groźnych.

Sderot jest stałym celem ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy od 2001 roku. Rakietowe ataki są poprzedzone ostrzeżeniami alarmowymi, które dla mieszkańców oznaczają, że trzeba udać się do schronienia. Alarmy są bardzo głośne, wybrzmiewają nagle i wywołują przerażające odczucia. Mieszkańcy Sderot mają tylko kilka sekund na ucieczkę przed ostrzałem.


Pomiędzy rokiem 2001 a 2008, ponad 1000 alarmów wybrzmiało w sąsiedztwie Sderot. Od 2001 roku, rakiety wybuchające w mieście zabiły co najmniej 13 mieszkańców, zraniły dziesiątki ludzi, a także wyrządziły znaczne szkody materialne.


Aby zbadać wpływ trwałego stresu na ciążę, naukowcy zwrócili się do dokumentacji medycznej na Barzilai Medical Center, w szpitalu, który służy zarówno Sderot, jak i Kiryat Gat. Śledzili ciąże u 1345 kobiet z Sderot, które były narażone na alarmy i późniejsze ostrzały rakietowe. Następnie dokumentację medyczną porównali z lokalnymi bazami danych, które śledziły liczbę i lokalizację ataków rakietowych.

W grupie z Kiryat Gat, poronień był 4,7%. W grupie w Sderot 6,9% kobiet ciężarnych narażonych było na poronienie. Wyniki skontrolowano z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak wiek i różne choroby.

W narażonej grupie, badacze analizowali intensywność ekspozycji.

- Nie każda dzielnica w Sderot podlegała tej samej liczby ataków - zauważa prof Lerner-Geva. - Naukowcy początkowo postawili hipotezę, że kobiety z obszaru podwyższonego stresu będą miały większe prawdopodobieństwo poronienia. Jednakże wyniki te wskazały, że kobiety z obszarów o wysokiej i niskiej intensywności ostrzału miały taki sam poziom ryzyka poronienia. Jednym z wyjaśnień tego zjawiska jest to, że ciągły strach przed atakiem jest tak samo stresujący, jak same ataki.

Prof. Lerner-Geva twierdzi, że większość kobiet w ciąży z Sderot jest objęta opieką zdrowotną w klinikach w tej strefie. Stwarza to możliwość uruchomienia interwencji profilaktycznych w celu zmniejszenia stresu.

Obecnie ona i jej koledzy naukowcy przeprowadzają dalsze badania na tej samej populacji w celu określenia, czy trwały stres miał wpływ na inne aspekty ciąży, takie jak przedwczesny poród czy mała waga urodzeniowa noworodka.

Komentarze do: Zwiększone ryzyko poronień u kobiet żyjących pod ostrzałem rakietowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz