Szukaj

Zjawisko swędzenia skóry w okresie ciążowym

Podziel się
Komentarze0

W trakcie ciąży kobieta niejednokrotnie zmaga się z uporczywym swędzeniem skóry.  Spowodowane jest to przede wszystkim nadmiernie naciągniętą skórą w okolicach brzucha i piersi w wyniku ich zwiększającej się objętości. Skóra przyszłej mamy musi zmagać się również z ciągłymi zmianami fizycznymi i hormonalnymi organizmu. Oprócz fachowej profilaktyki zalecanej przez specjalistów, można skorzystać z domowych sposobów łagodzących podrażnienia i uciążliwe swędzenie.


Swędzenie sutków jest jednym z częściej przejawiających się objawów wysuszonej skóry podczas ciąży. Można temu zaradzić używając codziennie kremów nawilżających poprawiających kondycję skóry. Ponadto w czasie, kiedy spodziewasz się dziecka, twoja skóra może stać się wrażliwa na używane kosmetyki. Warto pomyśleć  zmianie mydła i innych produktów na żele hipoalergiczne. Suchość skóry może doprowadzić do wystąpienia egzemy. Jest to  choroba dziedziczna, która ujawnia się w okresie dzieciństwa. Objawami choroby są zaczerwienia, przechodzące ostatecznie w stan zapalenia skóry. W takim przypadku konieczne jest skrzętne i pedantyczne utrzymywanie czystości w mieszkaniu, używanie niebiologicznych proszków do prania, stosowanie kortykosteroidy (najlepiej w postaci kremu) oraz leków antyhistaminowych.

Najczęściej przyszłe mamy cierpią na polimorficzną wysypkę ciążową. Najbardziej narażone na tego typu dolegliwości są panie, które spodziewają się pierwszego dziecka. Intensywne występowanie wysypki przejawia się pod koniec ciąży, kiedy to brzuszek mamy jest bardzo rozciągnięty. Częściej występuje również u kobiet z ciążą mnogą, w trakcie której znacznie przybiera się na wadze.

Jak radzić sobie ze swędzeniem


Początkowo swędzenie pojawia się w okolicach rozstępów na brzuchu. Zmiany skórne mają charakter wypukłych plam w kolorze różowym. Potem swędzenie rozchodzi się po innych partiach ciała jak nogi, biust czy ramiona. Wysypka nie trwa długo, utrzymuje się około siedem dni, po tym czasie swędzenie staje się łagodniejsze. Bywa i tak, że plamy utrzymują się przez całą ciążę. Należy uspokoić zdenerwowane mamy, iż dolegliwości nie mają wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. W razie uporczywego swędzenia najlepiej udać się po radę do lekarza. Może on przepisać maść na bazie sterodamów oraz antyhistaminy. Preparat  powinno stosować się na noc, ponieważ łagodzi swędzenia, które najbardziej dokuczają podczas snu. W ten sposób przyszła mama będzie mogła spokojnie wypocząć.


Innym domowym sposobem na walkę z wysypką jest kąpiel z odrobiną mąki owsianej. Mąkę nie wsypuje się bezpośrednio do wody, lecz umieszcza w woreczku, przez który przepływa strumień wody opłukując owsiankę.

Niebezpieczne dolegliwości


Powodów do niepokoju dostarcza świąd. W pewnych okolicznościach będzie on oznaczał wystąpienie cholestazy ciążowej. Choroba związana jest z nieprawidłową pracą wątroby. Odkładające się w wątrobie kwas żółciowy i żółć to skutek zbyt wysokiego poziomu estrogenu. Nadmiar substancji po jakimś czasie przedostaje się krwiobiegu. Choroba mimo swojego ostrego przebiegu znika zaraz po narodzinach dziecka. W przeciwieństwie do wysypki ciążowej, cholestaza ma uboczny wpływ na rozwój dziecka i może przyczynić się do krwotoku poporodowego. W krytycznych sytuacjach kobiecie w ciąży grozi przedwczesny poród, urodzenie martwego płodu lub krwotok.


Na szczęście cholestaza jest rzadkim zjawiskiem chorobowym. Do wystąpienia choroby w dużej mierze przyczyniają się uwarunkowania genetyczne. Objawami cholestazy jest dokuczliwe swędzenie w okolicach stóp i palców u rąk. Swędzenie może być bardzo uciążliwe i doprowadzić do patologicznych zachowań, jak drapanie skóry aż do krwi. Jeśli oprócz wymienionych dolegliwości pojawiają się nieprawidłowości w oddawaniu moczu i kału, wówczas niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem specjalistą i wykonać badania wątrobowe.

Oprócz leków antyhistaminowych zalecane jest stosowanie kwasu ursudeoksycholowego, usprawniającego funkcjonowanie wątroby. Problemem jest jednak to, iż wyniki badań nie poświadczają nieinwazyjności substancji na życie i rozwój płodu. Stosowanie witaminy K odżegna zagrożenie w postaci krwawienia w trakcie porodu. Dobrym rozwiązaniem jest doprowadzenie do przedwczesnego porodu, aby uchronić dziecko przed powikłaniami. Następnym krokiem jest podanie wcześniakowi witaminy K, która ma zapobiec przed wewnętrznym krwotokiem.

Infekcja drożdżycowa


Jest kolejną z chorób wywołujących uczucie swędzenia. Jest to rodzaj grzybicy występującej w pochwie u wielu kobiet ciężarnych. Osłabienie organizmu w trakcie ciąży jest główną przyczyną zapadania na tę infekcję.  Zmiany hormonalne i fizjologiczne również mają swój udział. Wpływają na modyfikacje w wyściółce pochwy, która niedostatecznie będzie chronić przed drożdżycą. Innymi czynnikami wpływającymi na pojawienie się choroby są:
  • cukrzyca,
  • stosowanie antybiotyków,
  • kolejna ciąża,
  • ostatnie miesiące ciąży,
  • pogoda (lato).
Na infekcję drożdżycową stosuje się maść przeciwgrzybiczną. Kuracja trwa około jednego tygodnia. Dla kobiet w ciąży niewskazane jest zażywanie doustnych preparatów antygrzybicznych. Oprócz medykamentów dostępnych w aptece warto samodzielnie zadbać o zdrowie. Można to zrobić poprzez:
  • ograniczenie spożywania cukrów,
  • jedzenie jogurtów z żywymi kulturami bakterii,
  • zakładanie bawełnianej bielizny,
  • zrezygnowanie z rajstop opinających ciało.

Swędzenie skóry to efekt uboczny ciąży i często ma niewielki wpływ na jej przebieg. Niemniej warto zachować czujność, by z pozoru niegroźne objawy nie przyczyniły się do rozwoju poważnej choroby.


Komentarze do: Zjawisko swędzenia skóry w okresie ciążowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz