Szukaj

Wysoki poziom stresu potencjalnym zagrożeniem dla kobiet i niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Poprzednie badania wykazały, że stres w ciąży wystawia zdrowie kobiet i dzieci na ryzyko. Teraz badania University of Missouri wskazują, że ciężarne kobiety z niskimi dochodami mieszkające na obszarach wiejskich, doświadczają wysokiego poziomu stresu, gdyż brak im odpowiednich środków do zaspokojenia ich dobrego emocjonalnego i fizycznego samopoczucia. Świadczeniodawcy powinni służyć jako mediatorzy i zapewniać takim kobiety zaspokajanie ich potrzeb.


- Wiele osób widzi życie na wsi jako idylliczne i spokojne, ale prawdę mówiąc, istnieje wiele różnic pośród mieszkańców gmin wiejskich - mówi Tina Bloom, adiunkt pielęgniarstwa i Robert Wood Johnson z Foundation Nurse Faculty Scholar na MU's Sinclair School of Nursing. - Przewlekły, długotrwały stres wpływa źle na zdrowie kobiet ciężarnych oraz na zdrowie płodu. Stres jest związany ze zwiększonym ryzykiem powikłań zdrowotnych, takich jak niska waga urodzenia lub przedterminowy poród, a te wyniki mogą zabijać dzieci.

Podczas wywiadów z prawie 25 ciężarnymi kobietami z gmin wiejskich w Missouri, Bloom i jej koledzy analizowali problemy finansowe, które nękają kobiety.

Stres związany z dochodami pogarsza brak zatrudnienia kobiet, transportu i godziwych warunków mieszkaniowych. Ponadto, kobiety powiedziały, że plotki w małych miasteczkach, izolacja w społecznościach wiejskich i współzależność ich życia z członkami nowej rozszerzonej rodziny również zwiększyły ich poziom stresu.

- Dla kobiet, z którymi rozmawiałam, najlepszym rozwiązaniem byłoby dostać pracę - powiedziała Bloom. - Samodzielność jest wartością w populacji wiejskiej, i myślę, że to jest to, co te kobiety wyrażały - że ich warunki życia mogą być trudne i stresujące, ale gdyby miał zdolność do samodzielnego utrzymania się finansowo, to mogłyby uratować swoje rodziny od ubóstwa.


Choroba psychiczna również wpływa na wiele kobiet: prawie dwie na trzy mają objawy wskazujące na poważną depresję, a jedna na cztery doświadcza od umiarkowanej do ciężkiej postaci pourazowego stresu. Wiele kobiet ma poważne brutalne doświadczenia z życia, a co piąta była w toksycznym związku w czasie wywiadów.

- Wizyty przed porodem są bardzo istotne dla pracowników służby zdrowia, ponieważ mogą oni wtedy porozmawiać z kobietami w ciąży na temat stresogennych czynników, które na nie wpływają, zwłaszcza że wiele obszarów wiejskich ma mniej specjalistów lub nie do końca zadowalających, gdy chodzi o opiekę psychiatryczną czy domy dla ofiar przemocy - stwierdza Bloom.

Lekarze powinni rozważyć osobistą pomoc kobietom lub kierować je osobiście do ludzi, którzy mogą im pomóc. Świadczeniodawcy powinni zatem pamiętać, że kobieta pochodząca ze wsi ma ograniczone zaufanie do ludzi i boi się plotek.

Bloom powiedziała, że lekarze z mniejszych miejscowości powinni zadawać ciężarnym kobietom pytania o ich poziom stresu i czy są narażone na przemoc. Ponadto, kobiety powinny być obsypywane wiedzą na temat dostępnych zasobów i środków, które mogłyby im pomóc.

- W kobietach z Missouri spotkałam niesamowitą siłę i odporność - stwierdziła Bloom. - Wiele z tych kobiet żyło w bardzo trudnych warunkach przy minimalnych zasobach. Świadczeniodawcy powinni pamiętać, że te kobiety mają niesamowite atuty i zauważyć ich mocne strony, gdy pracują z nimi.

Bloom ostrzega, że te wyniki pochodzą z małej grupy kobiet, które miały głównie niskie dochody, były bezrobotne i młode, a wyniki takich badań nie zawsze są reprezentatywne dla większej populacji.

Komentarze do: Wysoki poziom stresu potencjalnym zagrożeniem dla kobiet i niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz