Szukaj

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu

Podziel się
Komentarze0

Obumarcie płodu dla rodziców jest bardzo stresującym i dramatycznym przeżyciem. Nie jest to przypadek, który zdarza się często ale jednak niektórym to się przytrafia. Zazwyczaj pojawia się pytanie Dlaczego tak się stało? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie, które ten artykuł spróbuje opisać.


Problem z tą patologia jest taki, że do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu może dojść w każdym momencie ciąży. Kobieta może wręcz być na to nie przygotowana i dlatego stanowi ona tak traumatyczne przeżycie dla obojga rodziców. W takim wypadku nasuwa się pytanie jak doszło do takiego nieszczęścia? Odpowiedź zazwyczaj jest niejasna, gdyż każdy przypadek jest indywidualny i przyczyny mogą nie być nigdy poznane. W takich wypadkach zostaje wina postawiona na uwarunkowania genetyczne.

Większe ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu istnieją kiedy łożysko jest przodujące, pępowina owinięta jest wokół szyjki dziecka , przedwczesne odklejanie się łożyska, wady genetyczne płodu czy niewłaściwe postępowanie przyszłej mamy.

Żeby dojść przyczyn zazwyczaj dokonuje się sekcji zwłok martwo urodzonego dziecka aby wyjaśnić przyczynę.

Można wyróżnić różne czynniki, które mogą być przyczyną obumarcia płodu:

•    Zaburzenia genetyczne,
•    Infekcje np. różyczka,
•    Niedotlenienie płodu,
•    Choroby ustrojowe matki np. choroby układu krążenia, cukrzyca,
•    Wysokie ciśnienie tętnicze matki,
•    Zły przepływ pomiędzy matką a łożyskiem,
•    Choroby występujące podczas ciąży np. gruźlica, zapalenie płuc, grypa, odra itp.
•    Złe odżywianie matki oraz stosowanie używek jak narkotyki, alkohol, papierosy,

•    Kobiety, które w przeszłości były narażone na działanie środków chemicznych
•    Konflikt serologiczny,
•    Wszystkie patologie łożyska np. starzenie się łożyska, krwiaki podłożyskowe, nieprawidłowa ustawienie łożyska,
•    Zaplątanie pępowiny,
•    Owiniecie pępowiny wokół szyjki dziecka,
•    Wypadnięcie pępowiny,
•    Wady płodu związane ze sercem, nerkami czy układem nerwowym,
•    Niedostateczny rozwój płodu


Wszystkie wymienione wyżej przyczyny mogą spowodować obumarcie wewnątrzmaciczne płodu. Kobieta, która we wczesnych miesiącach zauważy bolesne skurcze, nudności i krwawienie powinna od razu skontaktować sie z lekarzem, gdyż mogą to być pierwsze symptomy tej patologii. Również objawy takie jak brak ruchów dziecka po 20 tygodniu czy ustanie tych ruchów. Również nie przybieranie na wadze przyszłej mamy i nie rosnący brzuch pomimo lecących tygodni ciąży.

Wszyto to powinno budzić niepokój i zmuszać kobietę do zrobienia badań kontrolnych aby wyeliminować ewentualne zagrożenie. Lekarz w takim wypadku na podstawie badania ultrasonograficznego stwierdzi rozwój płodu oraz za pomocą kardiotokografu sprawdzi tętno dziecka

Co się dzieje kiedy płód obumrze?

Kiedy jednak dojdzie do obumarcia płodu trzeba będzie je jak najszybciej usunąć z macicy aby nie spowodowało to powikłań zagrażających życiu kobiety. W pierwszym trymestrze ciąży następuje samoistne wydalenie płodu, czyli tzw. poronienie. Jeżeli jednak tygodnie ciąży są bardziej zaawansowane potrzebne będzie wyłyżeczkowanie jamy macicy bądź wzniecenie porodu za pomocą kroplówki z oksytocyną. Takie wzniecanie porodu może być męczące dla kobiety, gdyż jej organizm nie jest w pełni przygotowany do tego procesu. Kroplówka ma pomóc w wywołaniu skurczów. Zalecane jest również przebicie błon płodowych i zastosowanie prostaglandyn aby zmiękczyć szyjkę macicy.

Jeżeli płód by pozostał zbyt długo w macicy mogłoby to wywołać zakażenie. Jednym z powikłań jest także zaburzenia krzepnięcia krwi co również może powodować niedostateczną regenerację organizmu matki. Bardzo często w takich wypadkach kobieta musi mieć przetaczaną krew.

Utrata dziecka jest bardzo traumatyczna i zazwyczaj kończy się depresją u kobiety, dlatego ważne jest aby miała ona cały czas wsparcie w rodzinie i partnerze. Przeważnie jest to tzw. objaw stresu pourazowego. Kobieta powinna być pod stałą opieką i powinna poddać się badaniom w celu wyjaśnienia przyczyny obumarcia płodu po to, aby zlikwidować ryzyko powtórzenia się sytuacji.

Komentarze do: Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz