Szukaj

Stany Zjednoczone: proporcja powikłań porodowych stale rośnie

Podziel się
Komentarze0

Ciężkie powikłania z powodu porodu są rzadkością w USA, ale przytrafiają się coraz częściej - jak mówią nowe badania rządowe. Między 1998 a 2009 wskaźniki poważnych komplikacji tj. atak serca, wylew, krwotoki czy też niewydolność nerek podczas lub po porodzie, uległy drastycznemu podwojeniu u kobiet w USA, według badań Centers for Disease Control and Prevention (CDC).



W 2008-2009 zdarzyło się 129 przypadków ciężkich komplikacji na 10 000 kobiet, które rodziły w szpitalu. To aż 75% więcej niż dekadę temu.

W tym samym czasie, komplikacje podczas pobytu kobiet w szpitalu po porodzie także wzrosły - 29 przypadków na 10 000 kobiet, czyli 114% więcej niż 10 lat temu.

Poważne komplikacje i zgony podczas porodu wciąż nie są w USA na porządku dziennym. Każdego roku ponad 4 miliony kobiet rodzi dzieci, a badanie owo udowodniło 590 000 przypadków komplikacji przez 11 lat.

Nie chcemy dać do zrozumienia ciężarnym kobietom, że powinny się bać, powiedział dr William M. Callaghan z CDC, prowadzący badania. Ale istnieją dowody z innych badań, że kobiety rodzą w późniejszym wieku, są otyłe, albo mają poważne problemy ze zdrowiem, tj. wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę.
 
Jest także więcej młodych kobiet z poważnymi problemami, takimi jak wrodzone wady serca, którym udaje się przeżyć poród.

Zobacz również:



Charakterystyka kobiet ciężarnych stale się zmienia, więc nie jest wykluczone, że wskaźnik powikłań jeszcze wzrośnie.

Kolejne badanie CDC dowodzi, że kobiety z mniejszości narodowych bardziej są narażone na to szczególne ryzyko. Między 1993 a 2006 to właśnie one odpowiadały za 41% urodzeń w USA, ale także za aż 62% zgonów związanych z ciążą.

Kobiety o ciemnej skórze natomiast narażone są na największe ryzyko - na 100 000 porodów pośród Afroamerykanek, od 32 do 35 kobiet zmarło. To cztery razy więcej niż kobiet o białej skórze.

Najczęstszą przyczyną śmierci były problemy z sercem. W 2008-2009 mniej niż 5 na 10 000 kobiet potrzebowało masażu serca podczas porodu, ale to i tak o 75% więcej niż 10 lat temu.

Callaghan mówi, że dla kobiety planującej ewentualną ciążę, priorytetem powinno być jak najlepsze zdrowie jeszcze przed. Utrata na wadze, jeśli jest się otyłym, kontrolowanie cukrzycy, a także ciśnienia, to kilka ze sposobów na osiągnięcie pożądanego stanu zdrowia.

Jeśli wiesz o tym, że masz problemy zdrowotne, np. z sercem, koniecznie umów się z lekarzem na wizytę jeszcze przed ciążą, mówi Callaghan. Oczywiście, nie wszystkich powikłań da się uniknąć. Ale najlepsze efekty odnosi się, gdy kobieta jest najmożliwiej zdrowa, zamierzając zajść w ciążę.

Dodaje także, że niektóre kobiety z problemami zdrowotnymi powinny skonsultować się z położnikiem, który specjalizuje się w ciążach zagrożonych.

Większość kobiet miewa się dobrze, mówi Callaghan. I nawet większość kobiet z poważnymi dolegliwościami przed ciążą ma się dobrze.

Komentarze do: Stany Zjednoczone: proporcja powikłań porodowych stale rośnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz