Szukaj

Przyjmowanie leków w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Prawie na każdej ulotce dołączonej do leków można znaleźć informację, że nie jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży lub, że najpierw należy się skonsultować z lekarzem o ewentualnym jego zażywaniu.Każda kobieta w ciąży chociaż raz w tym okresie będzie zmuszona do przyjmowania leku czy to na receptę czy też nie. Musisz wiedzieć, że nie istnieje taki środek farmaceutyczny oparty na ziołach czy tradycyjny, który byłby w stu procentach bezpieczny dla Ciebie i dziecka.  Nie należy z tego powodu popadać w paranoje, oczywiście w czasie ciąży musisz przede wszystkim myśleć o małej istocie, którą nosisz pod sercem. Istnieje tylko kilka leków, które na pewno szkodzą dziecku na pewno inne można przyjmować bez obaw.

Zawsze powinnaś rozważyć możliwe ryzyko oraz korzyści związane z przyjmowania leków. Najlepiej żebyś skonsultowała się ze swoim lekarzem nim podejmiesz decyzje o przyjęciu leków, który możesz nabyć w aptece bez recepty.

Lekarz określi czy lek jest dla Ciebie bezpieczny na podstawie pięcioliterowej skali ustanowionej przez Agencję ds. Żywności i leków. Leki z kategorii A i B uznawane są za bezpieczne, z tymże kategoria A oznacza, iż lek przeszedł kontrolowane badania oraz nie wykazał zagrożenia dla dziecka. Natomiast kategoria B informuje pacjenta, iż lek nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ale w badaniach na zwierzętach okazał się on niebezpieczny co nie przyniosło przełożenia na człowieka.

Kategoria C posiada niespójne dane. Ostatnie dwie kategorie D i X przydziela się farmaceutykom, które okazały się szkodliwe dla dziecka. Ale uwaga, kiedy istnieje zagrożenie życia matki, lekarz może sięgnąć po lek przypisany do tej kategorii.

Oczywiście oznaczenia tymi kategoriami są daleki od ideału, a to ze względu na fakt, iż żadna firma farmaceutyczna nie jest wstanie przeprowadzić badan długoterminowych nad ciężarnymi kobietami z oczywistych przyczyn.

Nadal nie wiesz jakie stanowisko przybrać do tych oznaczeń? Najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem, co już zresztą było radzone w poniższym artykule.

Popularne farmaceutyki:

  • Paracetamol. Nim jednak po niego sięgniesz, skonsultuj się z lekarzem by ustalić jego dawkę.
  • Aspiryna. Jest on odrzucany w pierwszym trymestrze ciąży. Ale w przypadku zespołu przed rzucawkowego czy też u kobiet cierpiących na zespół Hughes może okazać się ona bardzo pomocna.
  • Naproksen. Jest całkowicie odradzany kobietom w ciąży.
  • Leki przeciw wzdęciom. Większość lekarzy pozwala na przyjmowanie tej grupy leków, kobietom w ciąży.
  • Aerozloe do nosa. Stosowane przez krotki czas nie mają przeciwwskazań. Dopytaj lekarza jaką dawkę możesz przyjmować.

Komentarze do: Przyjmowanie leków w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz