Szukaj

Poziom witaminy D u kobiet w ciąży związany jest z siłą potomstwa

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy przeprowadzający badania w Wielkiej Brytanii niedawno ustalili, że dzieci, których matki miały więcej witaminy D podczas ciąży, wykazywały zwiększoną siłę mięśni w okresie wczesnego dzieciństwa. Rekomenduje się więc pobieranie witaminy D dostarczanej od słońca lub suplementy zawierające D3- cholekalcyferol.

W badaniu przeprowadzonym przez Universytet Southampton wzięło udział 678 kobiet  i testowano ich stężenie witaminy D we krwi w późnych etapach ciąży. Cztery lata później, testowano siłę mięśni potomstwa na podstawie testów związanych z chwytaniem i i mierzeniem masy mięśniowej. Masa mięśniowa zwiększyła się łagodnie wśród dzieci, których matki miały wyższy poziom witaminy D w czasie ciąży, a siła uścisku wśród tych czteroletnich dzieci była znacznie większa.

Ekspozycja na światło słoneczne i suplementy

Ekspozycja skóry na słońce lub solarium przez 15 minut może spowodować, że organizm produkuje między 10.000 i 20.000 jm (jednostek międzynarodowych) witaminy D3, a następnie przestaje, nieważne jak długo będziemy się opalać. Kiedy promienie słoneczne rozpoczynają transformację poprzez cholesterol skóry, jest tworzony cholekalcyferol. Witamina D3 - cholekalcyferol są głównie pochodzenia z lanoliny olejowej z wełny owiec. Innymi słowami, utworzony przez światło UVB cholekalcyferol pakuje się do kapsułek, co umożliwia dodatek witaminy zamiast odpowiedniej ekspozycji skóry na słońce.

Więc ile witaminy wystarczy?

Kilka lat temu , większość lekarzy była nieświadoma tego, co stanowi niedobór witaminy D. Ale teraz wielu informacji dowiadują się od naukowców zajmujących się badaniem właściwości witaminy D. Jednym z nich jest dr Bruce Harris, który badał witaminy D, przez ponad 30 lat. On i inni uważają, że wartość 600 jm RDI (zalecanego dziennego spożycia) jest niska i faktycznie niebezpieczna, gdyż zwiększa możliwość osłabionego zdrowia i chorób przewlekłych.

Poziom witaminy D we krwi oznacza się najlepiej przez testy zwane w skrócie 25 (OH) D. Odczyty międzynarodowe podawane są w nmol/l (nanomolach na litr), a USA wykorzystuje ng/ml (nanogramy na mililitr). Oto aktualnie ustanowione 25 (OH) D do czytania normy w ng/ml:

  • W 30 - Nieskuteczne,
  • od 30 do 50 - Niewystarczające,
  • 50 do 70 - Optymalne,
  • 70 do 100 – Lecznicze, np. przy chorobie serca,
  • Ponad 100 - Nadmierne, co prowadzi do zatrucia,

Angelika Masłowska

Komentarze do: Poziom witaminy D u kobiet w ciąży związany jest z siłą potomstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz