Szukaj

Niedowaga a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to okres w życiu kobiety kiedy musi o siebie dbać wyjątkowo, gdyż jest odpowiedzialna nie tylko za siebie ale również za swoje maleństwo. Byłoby idealnie gdyby, kobieta zachodząc w ciąże miała wskaźnik wagi powyżej 18, 5 BMI ale jak wiadomo nie zawsze taka sytuacja jest możliwa.

Niedowaga a ciąża
Wtedy należy rozpocząć działania mające na celu uzupełnienie ewentualnych braków lub zredukowaniu nadwagi.

Jeżeli zaszłaś w ciąże jako osoba bardzo szczupła lub szczupła i tak jak już wcześniej wspomniano Twoje BMI jest poniżej 18,5 musisz dobrze się odżywiać aby przybrać na wadze i zapewnić dziecku wszystkie składniki odżywcze. Zdarza się, że niedowaga jest wynikiem choroby takiej jak: nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe czy bulimia. Dlatego powinnaś skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania w celu wykluczenia schorzeń i podjęcia niezbędnych kroków mających na celu uzupełnienie wszystkich niedoborów odżywczych.

U kobiet bardzo szczupłych częściej występuje niedobory witamin, składników odżywczych, a to z kolei może doprowadzić do powstania wad rozwojowych u noworodka lub urodzenie dziecka o zbyt małej wadze urodzeniowej. Niestety często zdarza się, że młode kobiety które zachodzą w ciąże przesadnie dbają oswój wygląd i boją się kolejnych kilogramów, a tym samym mają kłopoty z odpowiednim przyrostem wagi.


Dzieci kobiet z niedowagą częściej pierwsze dni życia muszą spędzić w inkubatorze ale też wykazują większą tendencje do chorób w wieku niemowlęcym i również dorosłym.

Temu stanu rzeczy można zapobiec stosując odpowiednio zbilansowaną dietę ale także stosując preparat prenatalny i dbając o odpowiedni przyrost ciała. W zależności od tego ile wynosiła Twoja waga na początku ciąży lekarz zaleci Ci przytyć od 13 do 18 kilogramów. Może okazać się przybranie na wadze w Twoim przypadku nie będzie takie łatwe bo możesz należeć do grupy osób o szybkiej przemianie materii. Jeśli jednak będziesz przybierać na wadze tyle ile powinnaś to nie musisz się martwić o stan zdrowia swojego maleństwa, gdyż wszystko powinno przebiegać już bez zakłóceń.

Przykładowy jadłospis w wypadku niedowagi powinien zawierać więcej kalorii ale oczywiście przy zachowaniu właściwych proporcji. Najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby dopasowad dietę do Twoich potrzeb.

Zadbaj o to by Twoja dieta była różnoraka i poza tym, ze znajdzie się w niej miejsce na dodatkowe kalorie to także świeże owoce i warzywa - zapewnią Ci witaminy, 2 litry wody, mięso czy ryby. Staraj się urozmaicać swój jadłospis.

Komentarze do: Niedowaga a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz