Szukaj

Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy w ciąży?

Podziel się
Komentarze1

Mogłoby się wydawać, że tylko osoby prowadzące siedzący tryb życia i osoby starsze, cierpią na hemoroidy. Jednak również kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka. Ale czy każda przyszła mama musi obawiać się hemoroidów? 

Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy w ciąży?

O dolegliwości mówi chirurg Marek Woźniak z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis w Krakowie.

Główną przyczyną powstawania hemoroidów jest przeciążanie układu żylnego, czyli zaparcia, które bardzo często towarzyszą kobietom w ciąży – Bardzo duży wpływ na hemoroidy podczas ciąży ma ograniczona aktywność fizyczna kobiet, często leżący, lub siedzący tryb życia. Kolejnym czynnikiem jest ucisk macicy na żyły, który jest powodowany rozwijającym się płodem. Ponadto warto przypomnieć, że suplementacja preparatami żelaza może powodować zaparcia. W trakcie ciąży mamy też do czynienia ze zmianami  hormonalnymi powodującymi zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych, co również może prowadzić do powstawania hemoroidów – mówi dr Marek Woźniak.

Czy ciąża oznacza hemoroidy?

- Oczywiście, że nie każda kobieta w ciąży ma hemoroidy, lecz należy zdawać sobie sprawę z tego, że ciąża może być przyczyną pojawienia się hemoroidów lub nasilenie wcześniejszych dolegliwości – mówi chirurg Marek Woźniak. - Podczas ciąży niezwykle ważny jest zatem zarówno odpowiedni i bezpieczny wysiłek fizyczny, jak i dieta przyszłej mamy - mówi specjalista Scanmed Multimedis - zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, przyjmowanie płynów, aby zniwelować problem zaparć.

Niezwykle ważne jest aby w momencie, kiedy zaparcia już się pojawią i spowodują hemoroidy również zdrowo się odżywiać, żeby łagodzić problem. Podczas ciąży niezwykle ważne są również odpowiednie ćwiczenia. Warto zapisać się na gimnastykę. Joga, ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia odciążające kręgosłup wpływają na samopoczucie przyszłej mamy, mogą się również przyczynić do uniknięcia skutków siedzącego trybu życia, w tym też hemoroidów.


- Jeżeli dolegliwości występowały przed ciążą, zawsze proponuję żeby najpierw rozpocząć leczenie, a potem planować ciążę. Jeżeli hemoroidy wystąpią dopiero w ciąży, to nie za wiele możemy zrobić. Wtedy warto zadbać o dietę i wdrożyć leczenie objawowe i czekamy do rozwiązania. Po rozwiązaniu ból może się nasilić, ale po czasie dolegliwości ulegają  zmniejszeniu. Zazwyczaj trwa to kilka miesięcy i po tym czasie badamy Pacjentkę i decydujemy czy kwalifikuje się do leczenia czy problem zniknął – mówi chirurg Marek Woźniak.


Wizyta u lekarza

- Problem hemoroidów jest krępujący, dlatego wizyta u lekarza może być stresująca, jednak nie należy się jej obawiać. Badanie polega na szczegółowym wywiadzie rodzinnym, a następnie oglądaniu bolesnej okolicy, badaniu per rectum (palcem), wykonaniu anoskopii, czyli wziernikowania na głębokość 8-10 cm anoskopem i to wszystko pozwala stwierdzić, z jaką chorobą mamy do czynienia – mówi chirurg Marek Woźniak. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut. Po postawieniu diagnozy, następuje najczęściej leczenie zachowawcze, stosowane są leki w tabletkach, czopkach, maściach – mówi Chirurg Marek Woźniak. Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi efektu, wtedy wskazane jest leczenie chirurgiczne, jednak w przypadku kobiet  w ciąży jest ono niemożliwe.

Hemoron – nowa metoda na kłopot?

- Hemoron jest innowacyjną metodą leczenia hemoroidów i aparatem o tej samej nazwie, wykorzystywanym podczas zabiegu. Metoda została opracowana w Stanach Zjednoczonych i polega na zastosowaniu jednobiegunowego prądu stałego, o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Aparat służy do leczenia guzków krwawniczych odbytu. Metoda pozwala na obkurczenie naczyń doprowadzających do guzków krwawniczych, zmniejszając dopływ krwi i przywracając normalną wielkość guzków. Jest to jedna z nielicznych metod leczenia nieinwazyjnego, która swoimi efektami, zarówno bliskimi, jak i odległymi, dorównuje metodom operacyjnym – tłumaczy specjalista Scanmed Multimedis.

- Metodą tą można leczyć niemal wszystkich Pacjentów, oprócz kobiet w ciąży i osób chorych na nowotwory. Mówi dr Woźniak: aparat najlepiej nadaje się do wczesnych stadiów guzków czyli I i II stopnia. Metoda sprawdza się również w leczeniu poważniejszych zmian chorobowych z tym, że wówczas zabiegów wykonujemy więcej. Hemoron jest alternatywą dla leczenia operacyjnego. Jest to metoda godna polecenia, gdyż nie wymaga znieczulenia Pacjenta i to jest dużą zaletą oraz nie jest obarczona powikłaniami
– wyjaśnia chirurg Marek Woźniak.

Komentarze do: Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy w ciąży? (1)

Aneczka12
Aneczka12 31-10-2018 13:23

Zaparcia przy hemoroidach

1

W ciąży pojawiły mi się hemoroidy. Jak próbowałam się załatwić, odczuwałam ból i miałam małe krwawienia. Nabawiłam się lęku przed oddaniem stolca. Hemoroidy podleczyłam, a dostałam zaparć.I znowu hemoroidy powróciły. Zac... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze