Szukaj

Gorączkujesz w ciąży? Uważaj!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od dawna zastanawiają się nad przyczynami występowania chorób neurorozwojowych u dzieci. Ostatnie badania dowodzą, że duży wpływ na rozwój autyzmu, lub innych opóźnień rozwojowych, może mieć gorączka podczas ciąży. Niekoniecznie ta związana z grypą, jak uważano dotychczas.Badacze z UC Davis w Kalifornii odkryli, że dzieci matek, które w czasie ciąży gorączkowały, są dwukrotnie częściej narażone na choroby neurorozwojowe - w tym autyzm i inne opóźnienia.

Ousseny Zerbo, główny autor badań, powiedział: "Nasze badania dostarczają silnych dowodów, że kontrolowanie gorączki podczas ciąży może pomóc w modyfikowaniu ryzyka urodzenia dziecka z autyzmem lub opóźnieniem rozwojowym".

Naukowcy, pracujący nad problemem autyzmu, zalecają, by każda ciężarna, w przypadku gorączki, przyjmowała leki oraz znajdowała się pod stałą opieką lekarską. Wczesne znalezienie przyczyny podwyższonej ciepłoty ciała, oraz wyleczenie stanu zapalnego, może uchronić dziecko przed wadami neurorozwojowymi.


Badania oparto na posiadanej wiedzy zakładającej, że otyłość i cukrzyca mogą zwiększać ryzyko urodzenia autystycznego dziecka. Jak twierdzą naukowcy, tak otyłość, jak i cukrzyca, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, które objawiają się gorączką - organizm stara się sam zwalczyć powstały stan zapalny.

Podczas infekcji, organizm w naturalnej reakcji obronnej wytwarza z krwinek białych cytokiny prozapalne. Niektóre z nich są w stanie przenikać przez łożysko, a tym samym mogą dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego płodu, zmieniając poziom neuroprzekaźników, wpływając niekorzystanie na rozwój mózgu.

Badaniami zostało objętych 538 dzieci z autyzmem, 163 dzieci z innymi opóźnieniami rozwojowymi i 421 dzieci rozwijających się prawidłowo.
W toku badań stwierdzono, że grypa w czasie ciąży nie miała większego znaczenia dla zdrowia dzieci. Okazało się natomiast, że sama gorączka, występująca z różnych innych przyczyn, powodowała urodzenie dziecka z wadami neurorozwojowymi.

Ustalono również, że duży wpływ na rozwój mózgu nienarodzonych dzieci ma suplementacja witaminami przed zajściem w ciążę, jak i podczas niej. Naukowcy zauważyli także, że ciężarne mieszkające w miejscach, gdzie powietrze jest silnie zanieczyszczone spalinami, są narażone na urodzenie dziecka z autyzmem lub innym opóźnieniem rozwojowym.          

   
  

Komentarze do: Gorączkujesz w ciąży? Uważaj!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz