Szukaj

Gorączkujesz w ciąży? Uważaj!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od dawna zastanawiają się nad przyczynami występowania chorób neurorozwojowych u dzieci. Ostatnie badania dowodzą, że duży wpływ na rozwój autyzmu, lub innych opóźnień rozwojowych, może mieć gorączka podczas ciąży. Niekoniecznie ta związana z grypą, jak uważano dotychczas.Badacze z UC Davis w Kalifornii odkryli, że dzieci matek, które w czasie ciąży gorączkowały, są dwukrotnie częściej narażone na choroby neurorozwojowe - w tym autyzm i inne opóźnienia.

Ousseny Zerbo, główny autor badań, powiedział: "Nasze badania dostarczają silnych dowodów, że kontrolowanie gorączki podczas ciąży może pomóc w modyfikowaniu ryzyka urodzenia dziecka z autyzmem lub opóźnieniem rozwojowym".

Naukowcy, pracujący nad problemem autyzmu, zalecają, by każda ciężarna, w przypadku gorączki, przyjmowała leki oraz znajdowała się pod stałą opieką lekarską. Wczesne znalezienie przyczyny podwyższonej ciepłoty ciała, oraz wyleczenie stanu zapalnego, może uchronić dziecko przed wadami neurorozwojowymi.

Zobacz również:Badania oparto na posiadanej wiedzy zakładającej, że otyłość i cukrzyca mogą zwiększać ryzyko urodzenia autystycznego dziecka. Jak twierdzą naukowcy, tak otyłość, jak i cukrzyca, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, które objawiają się gorączką - organizm stara się sam zwalczyć powstały stan zapalny.

Podczas infekcji, organizm w naturalnej reakcji obronnej wytwarza z krwinek białych cytokiny prozapalne. Niektóre z nich są w stanie przenikać przez łożysko, a tym samym mogą dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego płodu, zmieniając poziom neuroprzekaźników, wpływając niekorzystanie na rozwój mózgu.

Badaniami zostało objętych 538 dzieci z autyzmem, 163 dzieci z innymi opóźnieniami rozwojowymi i 421 dzieci rozwijających się prawidłowo.
W toku badań stwierdzono, że grypa w czasie ciąży nie miała większego znaczenia dla zdrowia dzieci. Okazało się natomiast, że sama gorączka, występująca z różnych innych przyczyn, powodowała urodzenie dziecka z wadami neurorozwojowymi.

Ustalono również, że duży wpływ na rozwój mózgu nienarodzonych dzieci ma suplementacja witaminami przed zajściem w ciążę, jak i podczas niej. Naukowcy zauważyli także, że ciężarne mieszkające w miejscach, gdzie powietrze jest silnie zanieczyszczone spalinami, są narażone na urodzenie dziecka z autyzmem lub innym opóźnieniem rozwojowym.          

   
  

Komentarze do: Gorączkujesz w ciąży? Uważaj!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz