Szukaj

Ekspozycja płodu na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko raka

Podziel się
Komentarze0

Ciężarne kobiety eksponowane na zanieczyszczenia powietrza narażają swoje potomstwo na zachorowanie na raka, jak podaje nowe badanie zaprezentowane na spotkaniu naukowym AACR Annual Meeting 2013. W tym badaniu naukowcy ukazali, że przedłużona ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza w życiu płodowym może zwiększyć ryzyko wystąpienia ostrej białaczki limfoblastycznej i dwóch innych odmian nowotworów dziecięcych.Dr Julia Heck z Department of Epidemiology na University of California, Los Angeles School of Public Health, stwierdza: - Głównym powodem dla podjęcia tych badań jest to, że wiemy o wiele więcej na temat powodów występowania raka u dorosłych, niż u dzieci. Przetestowaliśmy ekspozycję płodu na czynniki zewnętrzne, ponieważ jest on mniej odporny na ich oddziaływanie. Jesteśmy też świadomi, że niektóre typy nowotworów dziecięcych rozwijają się jeszcze w życiu płodowym.

Naukowcy użyli informacji z California Cancer Registry, aby przeanalizować grupę dzieci urodzonych między 1998 a 2007 rokiem, u których zdiagnozowano raka przed 5 rokiem życia. Całkowita liczba 3 590 pacjentów została wybrana losowo.

Badacze posłużyli się też California Line Source Dispersion Modeling Version 4 (CALINE4), aby oszacować stopień lokalnej ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży, jak też podczas pierwszego roku życia dziecka.


Bazowali na lokalnej emisji zanieczyszczeń z pojazdów benzynowych i typu diesel w promieniu 1 500 metrów od miejsca zamieszkania ciężarnych.

Kiedy ekspozycja płodu na zanieczyszczenia powietrza związane z ruchem ulicznym zwiększała się, ryzyko zachorowania na ostrą białaczkę limfoblastyczną rosło średnio o 4 procent, o 1 procent w przypadku siatkówczaka oraz o 17 procent w przypadku nowotworu zarodkowego.

Naukowcy nie byli w stanie dokładnie określić, w którym okresie zanieczyszczenia powietrza są najbardziej niebezpieczne dla płodu, jako że jest to zagrożenie nieustępujące w żadnym momencie ciąży, ani też w pierwszym roku życia niemowlęcia.

Heck podsumowuje: - Jest to pierwsze badanie, jakie kiedykolwiek zostało przeprowadzone, dotyczące zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na występowanie nowotworów dziecięcych. Prace powinny być kontynuowane w innych stanach i innych krajach. Byłoby interesujące, gdyby udało nam się zdefiniować, czy są jakieś szczególne składniki zanieczyszczenia powietrza, takie jak benzyna lub aromatyczne węglowodory, które byłyby główną przyczyną wzrostu tego ryzyka.

Inne badanie, przeprowadzone przez naukowców z Nowego Yorku, pokazało, że dzieci eksponowane na zanieczyszczenia powietrza w mieście mają niższe IQ niż te, które doświadczają mniejszego kontaktu z zanieczyszczeniami.

Komentarze do: Ekspozycja płodu na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz