Szukaj

Bierne palenie nieodwracalnym skutkiem uszkodzeń tętnic u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Wystawienie na wtórny dym w dzieciństwie powoduje nieodwracalne uszkodzenie tętnic dziecka - zwiększając ryzyko ataku serca czy udaru kiedy dorosną, według opublikowanych międzynarodowych badań.

Dym z papierosów, wrogiem naszych dzieci

„Wystawienie na wtórny dym w okresie dzieciństwa powoduje całkowite i nieodwracalne uszkodzenie struktury tętnic” uważa Seana Gall, badaczka epidemii chorób krążeniowych i prowadząca badania na Uniwersytecie Tasmańskim. Zaznacza również, że rodzice i ci którzy chcą zostać rodzicami, powinni rzucić palenie dla ochrony własnego zdrowia i protekcji przyszłego zdrowia ich dzieci. Palenie powoduje raka płuc, które często kończy się źle i jest największym na świecie skutkiem przedwczesnej śmierci z powodu przewlekłych chorób jak choroby serca, udar czy wysokie ciśnienie krwi. Do ponad 6 milionów ludzi zabitych na skutek palenia, WHO (The World Health Organization) donosi o 600 tysiącach zgonów, jako wynik wystawienia na dym osób palących- tak zwany dym wtórny bądź bierne palenie. Według WHO na ponad 4 tysiące substancji chemicznych zawartych w tytoniowym dymie, co najmniej 250 jest uznawanych jako szkodliwe i więcej niż 50 skutkuje rakiem. Jedynie 100 % środowisko wolne od dymu pozwala w pełni obronić przed tym ludzi.

Ponad 40 % wszystkich dzieci regularnie jest wystawionych na bierne palenie w domu i prawie co 3 zgon związany z wtórnym dymem to dziecko.

Ścianki tętnic

Ostatnie badania, opublikowane w European Heart Journal, było pierwszym przyglądającym się dzieciom aż do ich okresu dorosłości. Pozwoliło to powiązać wystawienie dzieci na palenie rodziców, z pogrubieniem do środka dwóch powierzchni ścian tętnic, znanych jako grubość kompleksu tętnicy szyjnej – IMT( intima-media thickness). Badacze z Finlandii i Australii spojrzeli w dane 2,401 Finów i 1,375 osób z Australii, których zapytano o nałóg palenia u ich rodziców. Naukowcy użyli ultrasonografu do zmierzenia grubości ścianek tętnic dziecięcych zaraz jak weszły one w wiek dorosły. Wynik wskazał, że tętnica szyjna była grubsza o 0.015 mm u tych, którzy byli wystawieni na palenie obojga rodziców, niż u tych, których rodzice nie palili. Według Gall, mimo że to są dość skromne wyniki,  mimo wszystko, to dodatkowe nieodwracalne ryzyko zawału serca czy udaru w późniejszym życiu. Skoro dzieci palaczy, w znacznej ilości same zostają palaczami i często mają problem z nadwagą. Ryzyko zachorowań na serce podwyższa się, a bierne palenie zwiększa zagrożenie.

Zakaz palenia

Badacze stwierdzili, że ich odkrycie pokazało jak istotne dla zdrowia publicznego jest  obniżenia wystawienia dzieci na palenie. Naukowcy twierdzą:

„Prawodawstwo może zmniejszyć wystawienie na palenie bierne, zakazując palenia w miejscach publicznych obniżając hospitalizację dla chorób krążeniowych i oddechowych.”

Dodają, że zakaz palenia w autach, kiedy są tam dzieci może dać znacząco dodatni efekt.
USA, Australia i Kanada już zakazały palenia w samochodach przewożących dzieci, w Wielkiej Brytanii ma to nastąpić w kolejnych miesiącach.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Bierne palenie nieodwracalnym skutkiem uszkodzeń tętnic u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz