Szukaj

Ból ramion albo szyi? Dwie minuty ćwiczeń dziennie może pomóc w uśmierzaniu dolegliwości

Podziel się
Komentarze0

Wszyscy ci, którzy pracują przed komputerem, wiedzą, do jakiego stopnia bóle szyi oraz ramion są częste i natarczywe. Według pewnego badania duńskiego, 2 minuty ćwiczeń dziennie ma w zupełności wystarczyć, aby zmniejszyć dokuczające bóle.Blisko 200 pracowników biurowych zostało podzielonych na trzy grupy dla celów badania: jedna grupa kontrolna, która nie wykonywała żadnego ćwiczenia, oraz dwie grupy aktywne, których uczestnicy musieli praktykować bądź 2 minuty, bądź 12 minut ćwiczeń dziennie, pięć razy w tygodniu, aby wzmocnić mięśnie góry pleców.

Ćwiczenia polegały na rozciąganiu ramion poprzez wiązanie nadgarstków taśmą elastyczną, a opór miał pomagać zwiększyć skuteczność ruchu.

Pod koniec dziesiątego tygodnia, bóle się zmniejszyły w sposób znaczący w obydwu grupach aktywnych, w stosunku do grupy kontrolnej.


Ale ku zdumieniu naukowców, ból zmnieszył się w sposób porównywalny u pracowników, którzy ćwiczyli jedynie przez dwie minuty dziennie oraz u tych, którzy ćwiczyli minut dwanaście.

W grupie ćwiczącej jedynie przez dwie minuty na dzień, intensywność odczuwanego bólu zmniejszyła się o około 1,4 punkta (w skali 10-punktowej), a ból spowodowany w czasie badania dotykowego pleców zmniejszył się o około 4,2 punkta (w skali 32-punktowej), przeciwko odpowiednio 1,9 punkta oraz 4,4 w grupie oddającej się 12 minutom ćwiczeń dziennie.

Inaczej mówiąc, 10 minut ćwiczeń tygodniowo ma wystarczyć, aby zmniejszyć napięcie.

Inne badanie, wcześniejsze i opublikowane w 2010 roku, przeprowadzone przez tych samych badaczy, wykazało, że hantle są równie skuteczne przeciwko sztywnieniu oraz bólom ramion, co taśma elastyczna.

Komentarze do: Ból ramion albo szyi? Dwie minuty ćwiczeń dziennie może pomóc w uśmierzaniu dolegliwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz