Szukaj

Bóle karku - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Bóle w karku najczęściej spowodowane są napięciami wynikającymi z przeciążenia tej części ciała lub też nadmiaru stresu, jaki mamy w swoim życiu. W pewnych przypadkach uczucie dyskomfortu może być oznaką poważnej choroby.

Bóle karku - przyczyny

Napięcie mięśni

Objawem tej dolegliwości jest ból w karku, który pojawia się po dłuższym siedzeniu lub leżeniu w niewygodnej pozycji. To stosunkowo niegroźna dolegliwość, którą możemy zniwelować poprzez rozmasowanie karku. W celu zapobiegnięcia powinniśmy pamiętać, aby podczas pracy przy biurku robić krótkie przerwy w trakcie, których możemy się rozprostować i rozciągnąć. Gdy odpoczywamy na kanapie, zadbajmy o to, aby pozycja w której leżymy była wygodna i nie nadwyrężała naszej szyi.

Przeciąg

Ból karku spowodowany przeciągiem może towarzyszyć innej chorobie np. przeziębieniu. Pojawia się, gdy narazimy nasze ciało na przebywanie w przewiewie. W tym przypadku pomagają masaże oraz ćwiczenia relaksacyjne. Skorzystać można z homeopatii oraz gimnastyki leczniczej. Powinniśmy także dostarczyć sporo ciepła, które zmniejszy ból. Jeśli po trzech dniach nie zauważmy żadnej poprawy, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Przeciążenie fizyczne lub psychiczne

Przeciążenie fizyczne lub psychiczne objawia się bólem karku. Jest on jednak spowodowany nie tylko czynnikami fizycznymi takimi jak przeciążenia czy nadmierny wysiłek, ale też czynnikami psychicznymi. Wpływ na tą dolegliwość może mieć stres, lęk oraz napięcie psychiczne. W tym przypadku sposobem leczenia jest rozwiązanie problemów, które nas dręczą, unikanie sytuacji stresujących. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie tego dokonać, powinniśmy się skonsultować ze specjalistą.

Redukcja czynników psychicznych

W celu zniwelowania napięcia psychicznego powinniśmy odnaleźć swój własny biorytm. Jest to powtarzające się naprzemiennie napięcie i odprężenie, wymuszone przez wegetatywny system nerwowy. Zaleca się żyć zgodnie z rytmem jasność-ciemność, czyli być bardziej aktywnymi w dzień, kiedy mamy więcej naturalnego światła. Na zmniejszenie poziomu stresu wpłynąć może także nagroda za dobrze wykonana przez nas pracę, w którą włożyliśmy dużo wysiłku. Zastosować można także techniki medytacyjne takie jak Qigong lub tai-chi.

Naderwanie mięśni

Naderwanie mięśni charakteryzuje się nagłym i silnym bólem w karku. Towarzyszyć może temu także skrzywienie i zesztywnienie szyi. Należy wówczas położyć się do łóżka i zastosować ciepłe okłady. Zastosować można także leczenie poprzez bańki. Naderwanie jest poważnym uszkodzeniem w strukturze mięśni. Spowodowane może być przewlekłym przeciążeniem lub uderzeniem w mocno napięty mięsień. Jeśli dojdzie do naderwania wiązadeł szyjnych, konieczna jest pilna wizyta u specjalisty.

Choroba tkanki łącznej naczyń krwionośnych przechodzących przez mięśnie

W tym przypadku ból nie pojawia się tylko w karku, ale także w barkach oraz miednicy. Jego największa intensywność występuje rano. Zmniejsza się również nasza ostrość widzenia, a ewentualnie pojawić się może także ból w skroniach. Oprócz tego zmniejsza się nam apetyt, tracimy na masie ciała oraz czujemy ogólne osłabienie naszego organizmu. Jeśli mamy do czynienia z takim rodzajem dolegliwości, nie możemy leczyć się sami. Konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

Uszkodzenie tarcz międzykręgowych kręgosłupa

Ból, który pojawia się w naszym karku, nasila się z upływem czasu wskutek czego konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Oprócz niego mogą pojawić się takie objawy jak zesztywnienie i zaburzone odczuwanie bólu, nacisku lub dotyku w ramionach. Dolegliwość ta pojawia się na skutek przemieszczenia lub wypadnięcia jądra krążka międzykręgowego, które uciska nerwy wychodzące z kanału kręgowego. Uszkodzenie to spowodowane jest poprzez nadmierny i długotrwały wysiłek fizyczny i psychiczny. W celu zapobiegnięcia należy znaleźć odpowiedni dla nas stan równowagi między napięciem a odpoczynkiem i starać się go zachowywać. Dobrym rozwiązaniem jest także wzmacnianie mięśni pleców i brzucha poprzez regularne ćwiczenia.

Zapalenie opon mózgowych

W tym przypadku ból karku jest objawem o wiele poważniejszej choroby. Nasila się on przy skłonie głowy. Towarzyszy temu także ból głowy i uczucie zmęczenia. Może się także pojawić gorączka, mdłości i wymioty, dezorientacja oraz nadwrażliwość na światło. Tej choroby nie ma możliwości leczyć na własny sposób, konieczna jest wizyta u lekarza i to jak najszybsza. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzeń trwałych naszego organizmu w przypadku braku leczenia.

Złamanie kręgu

Jest to najgroźniejsza i najdotkliwsza przyczyna bólu w karku. Pojawia się na skutek silnego uderzenia, pchnięcia lub upadku. Objawem jest częściowe lub nawet całkowite porażenie kończyn górnych i dolnych. Bezzwłocznie należy wówczas wezwać pogotowie, a poszkodowany powinien leżeć spokojnie i nie ruszać głową, ponieważ każdy niewłaściwy ruch lub złe ułożenie może spowodować  ciężki uraz.

Autor: Dominik Pinkowski

Komentarze do: Bóle karku - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz