Szukaj

Bólu barku - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Przyczyn zespołu bolesnego barku jest wiele. Jednak najczęstszym powodem są problemy dotyczące stawów, mięśni, ścięgien, torebek stawowych, rzadziej kości. Samoistny ból barku może pojawić się nagle, bez wyraźnej przyczyny. Może być także konsekwencją urazu, przeciążenia lub być związany z chorobami neurologicznymi.

Bólu barku - przyczyny

Przyczyny bólu barku:

Stan zapalny

Jednym z najczęstszych powodów bólu barku jest stan zapalny ścięgien i torebki stawowej. Przyczyną miejscowego stanu zapalnego może być uszkodzenie, przeciążenie ścięgien, czy też zmiany zwyrodnieniowe. Silny ból pojawia się nagle i może promieniować do górnej części pleców i szyi, co utrudnia normalne funkcjonowanie.

Urazy, upadki, przeciążenia sportowe

W skutek uderzenia się w ramię, może dojść do uszkodzenia w obrębie stawu barkowego, któremu towarzyszy ból. Zbyt intensywna gimnastyka, nieroztropne ćwiczenia na siłowni, czy też nagły wysiłek fizyczny, np. dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, może być przyczyną bólu barku.

Niestabilność w stawie barkowym

Niestabilność stawu może być wynikiem, np. „wyskoczenia” kości ze stawu, najczęściej spowodowane urazem, czy też nadmiernej ruchomości torebek stawowych i więzadeł luźnych. Nawracająca dolegliwość może prowadzić do powstania przewlekłego bólu w obrębie barku. Często choremu towarzyszy uczucie niestabilności podczas podnoszenia ramienia.

Nadwyrężenie mięśni umożliwiających ruch

Nadwerężenie mięśni stożka rotatorów, czyli mięśni umożliwiających ruchy okrężne w barku, pojawia się zazwyczaj po wysiłku. Jeśli wielokrotnie powtarza się dane ruchy, które związane są z trzymaniem ręki nad głową przez pewien czas, np. podczas malowania sufitu, może dojść do nadwyrężenia.

Osłabienie mięśni

Przyczyną bólu barku jest także osłabienie mięśni, a szczególnie obręczy barkowej, które utrzymują głowę kości ramiennej i łopatkę. Mięśnie mogą ulec znacznemu osłabieniu na skutek zmieniającej się wraz z wiekiem nieprawidłowej postawy ciała, siedzącego trybu życia lub przy niewłaściwie dobranych ćwiczeniach fizycznych.

Zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa

Dolegliwości związane z bólem barku mogą być konsekwencją zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Ból intensywnie promieniuje na ramię poniżej stawu łokciowego, aż do ręki. Objawia się również zaburzeniem czucia skóry i jej odrętwieniem.

Inne przyczyny bólu barku

Rzadziej ból barku może być związany uciskiem nerwów, infekcją lub wynikać z rosnących guzów. Odma płucna, zawał serca, uraz splotu barkowego, zapalenie wielomięśniowe, to część chorób, które mogą przyczyniać się do bólu barku.

W przypadku leczenia, jedną z najważniejszych czynności, jest rozpoznanie przyczyny choroby. Wywiad z chorym i badania kliniczne wykonywane przez lekarza, polegające na oględzinach barku, pozwalają na odpowiednią diagnozę. Wybranie skutecznego sposobu leczenia i rehabilitacji, jest bardzo istotne w wyeliminowaniu bólu. Po rozpoczęciu wielokierunkowego leczenia u 50% pacjentów, objawy ustępują w ciągu 6 miesięcy.

Karolina Kuciel

Komentarze do: Bólu barku - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz