Szukaj

Objawy migreny

Podziel się
Komentarze0

Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, niestety bardzo często lekceważoną, z uwagi na to, iż jej objawy mogą być mylące. Nie każdy ból głowy jest migreną – tę zalicza się bowiem do samoistnych bólów głowy, czyli takich, które nie pojawiają się w następstwie innych chorób.

Objawy migreny

Ból migrenowy odznacza się tym, że ma tendencję do częstego nawracania.

Skąd się bierze migrena?


Bóle wynikają z rozszerzenia naczyń wewnątrzczaszkowych w takim stopniu, w którym dochodzi do podrażnienia struktur okołotętniczych, gdzie znajduje się duża liczba receptorów bólu.

Natomiast przyczyny bólu uważa się za niewyjaśnione i nie do końca znane. Przypuszczalnie, migrena jest cechą nabytą, a na jej występowanie wpływ mają czynniki dziedziczne przejawiające się zaburzeniami w funkcjonowaniu układu neurologicznego i wydalniczego. W większości przypadków występuje również u innych członków rodziny.

Ponadto, bierze się też pod uwagę niektóre czynniki środowiskowe np. długotrwałe emocje czy stres wywołany przez pracę. Niektórzy uważają, że na migrenę wpływają również brak snu, posiłku, zmiany ciśnienia, zaburzenie hormonalne.

Jakie są objawy?

Typowymi objawami są bardzo silne bóle i zawroty głowy, występowanie nudności, często też problemy ze wzrokiem i słuchem, połączone z omamami. Schorzenie to ma charakter napadowy, bowiem ataki pojawiają się w czasie i trwają z przerwami od 4-72 godzin (stan migrenowy), po czym ból ustępuje na okres kilku dni lub miesięcy.

Istnieje ciężka postać migreny (migrena przewlekła), która całkowicie potrafi upośledzić codzienne funkcjonowanie człowieka i nieoczekiwanie pozmieniać wszystkie plany życiowe czy zawodowe. Rodzaj przewlekły rozpoznaje się w przypadku, gdy bóle trwają przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez okres 3 miesięcy.


Wyróżnia się dwie odmiany migreny. Tą pierwszą jest tzw. migrena z aurą (klasyczna). Aura to skład specyficznych objawów, trwających od kilku do kilkunastu minut. Objawia się tym, że na pół godziny przed atakiem bólu występują zaburzenia widzenia, zniekształcenia obrazu, pojawia się też ciemny migoczący punkt w postaci gwiazdek. Może dojść nawet do częściowego lub całościowego zaniku pola widzenia. Często odczuwa się zaburzenia czucia, drętwienie palców a także nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Na kilka godzin przed, atak migreny mogą zwiastować również brak apetytu, potliwość twarzy, wzrost temperatury ciała, wybuchy gniewu, duże zmęczenie, depresja.

Drugim typem migreny to migrena bez aury (pospolita). Występuje ona u większości chorych (ok. 80%). Cechuje się silnym bądź bardzo silnym bólem głowy o charakterze tętniącym, pulsującym. Bólom towarzyszą nudności i wymioty. Bywa, że osoby mogą cierpieć na obydwie odmiany migreny.


Bóle migrenowe są w dużej mierze indywidualne, każdy pacjent przeżywa je inaczej, doświadczając ataku o różnej częstotliwości i natężeniu. Dlatego ważnym jest, aby zwracać uwagę na poszczególne objawy, by móc je dokładnie zrelacjonować lekarzowi.

Kogo najczęściej dotyka to schorzenie?

Najczęściej występuje u osób w momencie największej aktywności życiowej (21-45 lat), częściej u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze objawy zauważa się już w dzieciństwie. Należy zaznaczyć, że w okresie dojrzewania migrena diagnozowana jest częściej u chłopców. Po tym okresie wzrasta znacząco u kobiet.

Początkowe migreny u dziewczynek występują w okresie dojrzewania, a pierwsze typowo charakterystyczne ataki pojawiają się przed 30 rokiem życia. Takowe bóle często pojawiają się w okresie okołomiesiączkowym. Na cały mechanizm występowania bólu niewątpliwie mają wpływ hormony – w okresie przekwitania przypadłość ta ma tendencję do wygasania (u kobiet i mężczyzn).

Z kolei mężczyźni chorują na migrenę 3 razy rzadziej od kobiet, a bóle i przebieg choroby bywa bardziej bolesny. Wykazano, że dziedziczone migreny od strony ojca często są o wiele bardziej uciążliwe i bolesne.

Czy migrenę da się wyleczyć?

Nie ma żadnego skutecznego leku, dzięki któremu nieodwracalnie pozbędziemy się migreny. Terapia sprowadza się jedynie do leczenia objawowego w celu zapobiegania i łagodzenia bólu oraz przerywania ataków choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się medykamenty przeciwbólowe oraz specyficzne środki przeciwbólowe.

Aby złagodzić ból, na początku napadu warto napić się słodzonej herbaty, zażyć dwie aspiryny najlepiej w formie rozpuszczalnej. Następnie położyć się w ciemnym, wywietrzonym pomieszczeniu z zimnym okładem. Czasami pomagają krótkie drzemki bądź ciepła kąpiel.

Chory powinien ograniczyć ilość spożywanego białka, skrobi oraz tłuszczów. Wspomagająco w leczeniu stosuje się również akupunkturę, akupresurę, aromaterapię bądź medytację. Niestety żadna z metod, zarówno farmakologicznych jak i pozafarmakologicznych, nie jest w stanie wyleczyć migreny całkowicie.

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Objawy migreny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz