Szukaj

Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy hydroterapię opisał Hipokrates (V/IV w. p.n.e.), ale aż do XVIII wieku w medycynie odgrywała ona marginalną rolę. Dopiero w XIX wieku, niemiecki ksiądz, Sebastian Kneipp opracował założenia systemu terapeutycznego, który pozwalał na indywidualne stosowanie terapii wodnej.

Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!

Najważniejsze wg niego było hartowanie i wzmacnianie organizmu wodą, uważał, że "woda i zioła są głównymi środkami leczniczymi każdej choroby”. Miały one tworzyć zdrowe, silne i odporne organizmy. Prostota i zadziwiająca skuteczność kuracji czynią jej założenia aktualnymi po dziś dzień.

Najbardziej znanym wariantem kuracji jest tzw. dreptanie po wodzie, jednak program obejmuje ponad 140 technik użycia wody (szczotkowanie, polewanie, obmywanie, okłady, kąpiele). Gwarantują one nie tylko powrót do zdrowia, ale i wspaniałe odprężenie. Sekret tkwi w różnicy temperatur między skórą, a wodą, której używa się przy zabiegu.

Lista dolegliwości, na które skutecznie działa terapia Kneippa jest imponująco długa: migreny, astma, zaburzenia pracy serca i krążenia, zaburzenia snu, zapalenie oskrzeli, i wiele innych. Wśród tych chorób, znajdziemy też dokuczliwy, uciążliwy ból kręgosłupa.

Skala temperatury używanej wody rozciąga się od zimnej, poprzez letnią i ciepłą, po gorącą. Napięte mięśnie kręgosłupa najlepiej rozluźnia ciepła woda (38 − 39°C), za pomocą takiej temperatury można też złagodzić bóle, jednak ostre stany bólowe lepiej reagują na zimną wodę (12 − 15°C). U niektórych skuteczniejsze działanie może mieć woda o wzrastającej temperaturze. Zabieg wtedy zaczyna się od zastosowania wody o temperaturze 36°C, następnie dolewając ciepłą wodę, w ciągu 10 minut, podnosi się ją do 39 − 41°C. Taki zabieg znacznie lepiej rozluźnia mięśnie. Jednak stosowanie zamiennie wody ciepłej i zimnej, nie odgrywa w chorobach kręgosłupa dużej roli.


Chociaż podczas terapii stosuje się tylko wodę, nie należy lekceważyć dogłębnego działania tych zabiegów. Aktualnie wiadomo na przykład, że pobudzają one wydzielanie organicznego kortyzonu. Są więc łagodnymi, naturalnymi terapiami kortyzonowymi, niedającymi skutków ubocznych typowych dla leków zawierających ten składnik.

Kąpiele, głównie te z dodatkiem roślinnym, świetnie działają w przypadku bólu pleców i napięć mięśniowych. Najskuteczniejsze są ciepłe kąpiele całościowe (38 − 39°C) trwające 15 − 20 minut.


Polewanie, kolejna technika używana w terapii Kneippa, działa w przypadku bólu pleców przede wszystkim dzięki bodźcom wywieranym przez zimną wodę i mechaniczne drażnienie skóry przez wodę trafiającą na jej powierzchnię. Zabieg ten znacznie poprawia miejscowe ukrwienie, co przyczynia się do rozgrzania polewanego miejsca, rozluźnienia napięcia mięśniowego i złagodzenia bólów.

W przypadku bólów krzyża, mięśniobólu lędźwiowego, spowodowanych zmianami w kręgach lub dyskach kręgosłupa lędźwiowego, stosuje się tzw. polewania dolnej części ciała. Nie oddziałuje ono na tak dużą powierzchnię jak polewanie pleców i dlatego ma nieco łagodniejsze działanie.

Okłady i kompresy od dawna są stosowane przy bólach pleców.

Kompresy parowe charakteryzują się szczególnie głębokim działaniem w przypadku bólów oraz skurczów. Do ich wykonania potrzebna jest lniana ściereczka, którą należy złożyć, aby dopasować ją do wielkości bolącego miejsca. Ściereczkę wkłada się na kilka minut do wrzątku, następnie wyciska (należy tu uważać na ręce!) i zawija w ścierkę flanelową. Taki gorący pakiet kładzie się na leczone miejsce, całość nakrywa się lnianym prześcieradłem, a następnie wełnianym kocem. Prześcieradło i koc owija się następnie wokół ciała (samo okrycie nimi nie wystarczy). Po 90 − 120 minutach kompresy zdejmuje się, po czym należy wypocząć w łóżku, pod ciepłym przykryciem, przez 30 − 60 minut. Odpoczynek zwiększa skuteczność zabiegu.

Ciepłą wodą leczy się bóle pleców, krzyża, rwie kulszowej i mięśniobólach lędźwiowych. Jednak przy skrzywieniach kręgosłupa często lepiej pomaga zimna woda.

Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg hydroterapii jest obciążający dla organizmu. Na przykład, dla osób z chorobami krążenia i serca, niewskazane są całościowe kąpiele w ciepłej wodzie. Każdy organizm ma swoją tolerancję na zabiegi wodne i najpierw należy skonsultować się ze specjalistą, który stwierdzi, czy nadajemy się do rozpoczęcia terapii.

Autor:

Kamila Bigos

Komentarze do: Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz