Szukaj

Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?

Podziel się
Komentarze0

Obecnie coraz więcej młodych ludzi cierpi na bóle głowy. W ciągu ostatnich 30 lat ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie. Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie gwałtowna zmiana warunków życia dzieci, które obecnie coraz częściej i w coraz młodszym wieku znajdują się w sytuacjach stresowych, oglądają za dużo telewizji i zdecydowanie za mało się ruszają.

Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?

Zaskakujące jest to, że nawet 3 letnie dzieci narzekają na ból głowy, a ok. 20% przedszkolaków także zmaga się z tymi dolegliwościami. Wraz z wiekiem liczba dzieci cierpiących na bóle głowy rośnie, a około 10-12% młodych ludzi skarży się na regularne migreny.

Jednak natrętnych bólów głowy można uniknąć. Dolegliwości te wywoływane są m.in. poprzez zbyt duże obciążenie obowiązkami, zarówno w szkole jak i w domu, do których dochodzi natłok informacji i wiedzy koniecznej do przyswojenia. Wpływ ma również wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem, bez zmieniania pozycji, przez co silnie nadwyrężamy mięśnie szyi. Jeśli dodamy do tego nieregularne posiłki, przez które spada poziom cukru we krwi, niewystarczającą ilość snu lub też zbyt długie spanie to otrzymujemy gotowy przepis na pewny ból głowy.

Przy tych dolegliwościach nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, jeśli jednak nasza pociecha skarży się na dwie z niżej podanych dolegliwości, to powinniśmy się zgłosić do specjalisty:

1. Bóle są nie do wytrzymania

2. Występują codziennie

3. Bóle głowy trwają dłużej niż 12 godzin

4. Bóle są powodem zaległości w  szkole

5. Dziecko przyjmuje leki przeciwbólowe

Przy regularnie pojawiających się bólach głowy konieczne jest poddanie dziecka leczeniu. Wiele osób lekceważy te dolegliwości, co w przyszłości skutkuje poważnymi konsekwencjami, które niemal gwarantują, że w dorosłym życiu dana osoba zmagać się będzie z chronicznym bólem głowy. Poza tym dolegliwości te sprawiają, że dziecko znacznie pogarsza swoje wyniki w szkole, ponieważ ból uniemożliwia koncentrację, a dzieci z migreną opuszczają średnio 10 dni w trakcie roku szkolnego z powodu bólu. W ten prosty sposób wpada się pewnego rodzaju błędne koło - dziecko ze względu an dolegliwości nie chodzi do szkoły, co powoduje u niego spory stres i problemy z nadrobieniem zaległości, w związku z czym pojawia się reakcja na stres w postaci bólu głowy. 


Rodzice powinni dokładnie obserwować zachowanie swojej pociechy, aby stwierdzi ć czy dziecko cierpi na bóle głowy związane z napięciem czy też jest to już migrena. Jeśli dziecko opisuje dolegliwości jako uciskające ból głowy, porównywalne z zaciskaniem się paska na głowie, to wskazuje to na napięciowe bóle głowy, które mogą trwać zarówno pół godziny jak i kilka dni. Z kolei jeśli dokuczają nam pulsujące i tętniące bóle, występujące po obu stronach głowy, połączone z nudnościami, wymiotami i bólem brzucha, jak również odczuwaniem hałasu, zapachów  i smaków jako bardzo irytujące i dręczące. Jednak an początku ciężko jest prawidłowo zdiagnozować chorobę dziecka, ponieważ wtórne bóle głowy występują przy innych chorobach, takich jak przeziębienie,  dolegliwościach dziecięcych przy których pojawia się gorączka, zapalenie ucha środkowego lub urazy głowy.     

Przy badaniu lekarskim, lekarz zapyta zarówno dziecko jak i rodzica o to jak wygląda sytuacja ogólna w otoczeniu, czy ma jakieś problemy lub stresowe sytuacje w ostatnim czasie. Do tego dochodzi standardowe lekarskie badanie, połączone z kontrolą stanu napięcia mięśni szyi i głowy oraz badaniem ciśnienia krwi.

Przy leczeniu dzieci szczególnie odradzane są leki zawierające kwas acetylosalicylowy, który wywołuje wiele niepożądanych reakcji, niszcząc organy wewnętrzne organizmu. Dolegliwości dzieci można często załagodzić w zupełnie inny sposób, m.in. poprzez zapewnianie im rozrywki i oderwanie od świata, poprzez np. zasłonięcie zasłon w pokoju, włączenie relaksacyjnej muzyki, i położenie na czole chłodzących okładów. Jeśli to nie pomaga to dopuszcza się stosowanie u dzieci leków, zawierających paracetamol i ibuprofen.

Aby uniknąć pojawienia się bólu głowy u dzieci należy regularnie obserwować zachowanie i ciało dziecka, słuchać jego problemów, troszczyć się, aby odpowiednio się  wysypiało oraz zapewniać mu stałą równowagę pomiędzy obowiązkami a rozrywką, która niekoniecznie polegać ma na marnowaniu czasu przed komputerem.

Część rodziców w ramach pomocy dziecku decyduje się na zabiegi akupunktury i homeopatii, jednak nie istnieją jak dotąd żadne dowody na to, że skutecznie mogą one leczyć uciążliwe bóle głowy.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz