Szukaj

Bóle pleców - diagnostyka

Podziel się
Komentarze0

Pomimo mozliwości przeprowadzania bardzo specjalistycznych badań pomagających określić źrodło powstawania bólu pleców, nadal podstawową metodą diagnostyczną jest wnikliwe badanie lekarskie. Podjęcie decyzji co do leczenia zależy zawsze od ścisłej korelacji jego wyników z badaniem obrazowym. W szczególności dotyczy to decyzji czy podjąć leczenie zachowawcze, czy może poddać pacjenta skomplikowanej i niebezpiecznej operacji.Należy zgłosić się do lekarza, gdy:
  • ból wystepuje  bez konkretnej przyczyny
  • ból nie ustępuje po dłuższym czasie samodzielnego leczenia
  • natarczywemu bólowi pleców towarzyszą dreszcze i  podwyższona temparetura ciała
  • ból lub obrzęk pojawia się w sąsiedztwie innych stawów
  • pojawiają sie kłopoty z wypróżnianiem

Specjalistyczne badania przeprowadzane w celu zdiagnozowania bólu

  • Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa – najczęściej stosowane badanie, pozwala na zdiagnozowanie zmian zwyrodnieniowych stawów, zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej itp. Nie wymaga specjalnych przygotowań, na badanie należy sie zgłosić ze skierowaniem od lekarza.
  • Rezonans magnetyczny – umożliwia uwidocznienie wszystkich głównych elementów kręgosłupa, jest jedyną metodą pozwalającą na bezpośrednie uwidocznienie rdzenia kręgowego. Badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest wskazane także w przypadku oceny zmian pourazowych, szczególnie gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego, pozwala ocenić czy nie dochodzi do ucisku tkanki nerwowej.
  • Tomografia komputerowa – jest to metoda pozwalająca na szybką i dokładną ocenę elementów kostnych po urazach kręgołupa, przy podejrzeniach nowotworów, przepukliny krążka międzykręgowego, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także wadach rozwojowych i diagnozie osteoporozy. Uwidacznia elementy kostne kręgosłupa z bardzo dużą dokladnością. Na badanie należy przyjść na czczo, trwa ono zwykle od kilku do kilkunastu minut.
  • Badanie krwi – wykonywane w przypadku podejrzenia zapalnego tła dolegliwości
  • Radiokulografia - radiologiczna metoda diagnostyczna badania stanu rdzenia kręgowego, a zwłaszcza korzeni rdzeniowych. Polega ona na wstrzyknięciu do kanału kręgowego tzw. kontrastu. W miejscu przemieszczania dysku stwierdza się ubtytek kontrastu, co pozwala na zlokalizowanie miejsca uszkodzenia.

Mimo iż w  większości przypadków bóle pleców nie powodują poważnych komplikacji zdrowotnych ani nie wiążą się z ciężkimi schorzeniami, nie należy ich lekceważyć. Nie leczenie chorób, takich jak np. osteoporoza, może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa, a wypadnięcie dysku grozi nawet paraliżem.  Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie miejsca i przyczyny powstawania bólu. W niektórych przypadkach niezbędny jest dłuższy pobyt w szpitalu w celu określenia przyczyny dolegliwości i indywidualnego przebiegu leczenia.

Komentarze do: Bóle pleców - diagnostyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz