Szukaj

Nowy marker migreny wykryty?

Podziel się
Komentarze2

Istnieje duża szansa, że naukowcy odkryli nowy marker, mogący wykrywać na podstawie testu z krwi epizodyczną migrenę - wskazuje na to badanie opublikowane 9 września 2015 roku w internetowym wydaniu czasopisma medycznego Neurology. Migrena epizodyczna diagnozowana jest gdy u pacjenta ból głowy występuje rzadziej niż 15 razy w ciągu miesiąca.

Choć potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wstępne wyniki, to jednak możliwość odkrycia nowego biomarkera dla migreny jest ekscytująca - mówi autor badania dr B. Lee Peterlin z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Badania wykazały, że całkowite stężenie ceramidów - organicznych związków chemicznych z grupy lipidów - było mniejsze u kobiet z epizodyczną migreną, w porównaniu do kobiet, w których nie występowały bóle głowy. U kobiet cierpiących na migrenę całkowity poziom ceramidów we krwi wynosił w przybliżeniu 6 000 ng/ml (nanogramów na mililitr krwi), w porównaniu do kobiet bez bólów głowy, u których poziom ten wynosił około 10 500 ng/ml. Każde odchylenie od standardu związane ze wzrostem całkowitego poziomu ceramidów było związane z ponad 92-procentowym zmniejszeniem ryzyka migreny. Dodatkowo, w przeciwieństwie do ceramidów, dwa inne typy lipidów, zwanych sfingomielinami, zostały powiązane z 2,5 razy większym ryzykiem migreny przy każdym odchyleniu od standardu związanym ze wzrostem ich stężenia.

Naukowcy zbadali dodatkowo krew pod kątem zawartości tych lipidów na małej próbie losowej 14 kobiet, biorących udział w eksperymencie. Okazało się, że naukowcy byli w stanie poprawnie zidentyfikować osoby, które miały migrenę i osoby z grupy kontrolnej, które nie cierpiały na bóle głowy, tylko na podstawie poziomu wspomnianych lipidów.

Ten eksperyment to bardzo ważny wkład, który może pomóc w zrozumieniu podstaw migreny i który może mieć daleko idące skutki w diagnozie i leczeniu tego schorzenia, jeżeli wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach - mówi dr Karl Ekbom z Institutu Karolinska w Stockholmie (Szwecja), który napisał artykuł recenzujący eksperyment.

Ekbom podkreślił jednak, że badanie amerykańskich naukowców podlegało pewnym ograniczeniom. W eksperymencie wzięły udział tylko kobiety, nie uwzględniono osób z migreną przewlekłą i statystycznie niezwykle duża część uczestników badania miała migrenę z aurą. Ekbom dodał też, że w przyszłych badaniach, dla porównania powinno uwzględnić się też inne typy bólu głowy, np. klastrowy ból głowy.

Komentarze do: Nowy marker migreny wykryty? (2)

kokarda
kokarda 23-09-2015 19:02

Diagnoza i leczenie migreny

2

Dobrze, że jest prowadzonych coraz więcej badań nad migreną. Ale i tak najważniejsze to pójść do neurologa, zrobić badania i mieć konkretną diagnozę. Sama wybierałam się ponad trzy lata, aż w końcu mąż mnie zapisał na wi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze