Szukaj

Nowy marker migreny wykryty?

Podziel się
Komentarze2

Istnieje duża szansa, że naukowcy odkryli nowy marker, mogący wykrywać na podstawie testu z krwi epizodyczną migrenę - wskazuje na to badanie opublikowane 9 września 2015 roku w internetowym wydaniu czasopisma medycznego Neurology. Migrena epizodyczna diagnozowana jest gdy u pacjenta ból głowy występuje rzadziej niż 15 razy w ciągu miesiąca.

Choć potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wstępne wyniki, to jednak możliwość odkrycia nowego biomarkera dla migreny jest ekscytująca - mówi autor badania dr B. Lee Peterlin z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore, członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Badania wykazały, że całkowite stężenie ceramidów - organicznych związków chemicznych z grupy lipidów - było mniejsze u kobiet z epizodyczną migreną, w porównaniu do kobiet, w których nie występowały bóle głowy. U kobiet cierpiących na migrenę całkowity poziom ceramidów we krwi wynosił w przybliżeniu 6 000 ng/ml (nanogramów na mililitr krwi), w porównaniu do kobiet bez bólów głowy, u których poziom ten wynosił około 10 500 ng/ml. Każde odchylenie od standardu związane ze wzrostem całkowitego poziomu ceramidów było związane z ponad 92-procentowym zmniejszeniem ryzyka migreny. Dodatkowo, w przeciwieństwie do ceramidów, dwa inne typy lipidów, zwanych sfingomielinami, zostały powiązane z 2,5 razy większym ryzykiem migreny przy każdym odchyleniu od standardu związanym ze wzrostem ich stężenia.

Zobacz również:

Naukowcy zbadali dodatkowo krew pod kątem zawartości tych lipidów na małej próbie losowej 14 kobiet, biorących udział w eksperymencie. Okazało się, że naukowcy byli w stanie poprawnie zidentyfikować osoby, które miały migrenę i osoby z grupy kontrolnej, które nie cierpiały na bóle głowy, tylko na podstawie poziomu wspomnianych lipidów.

Ten eksperyment to bardzo ważny wkład, który może pomóc w zrozumieniu podstaw migreny i który może mieć daleko idące skutki w diagnozie i leczeniu tego schorzenia, jeżeli wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach - mówi dr Karl Ekbom z Institutu Karolinska w Stockholmie (Szwecja), który napisał artykuł recenzujący eksperyment.

Ekbom podkreślił jednak, że badanie amerykańskich naukowców podlegało pewnym ograniczeniom. W eksperymencie wzięły udział tylko kobiety, nie uwzględniono osób z migreną przewlekłą i statystycznie niezwykle duża część uczestników badania miała migrenę z aurą. Ekbom dodał też, że w przyszłych badaniach, dla porównania powinno uwzględnić się też inne typy bólu głowy, np. klastrowy ból głowy.

Komentarze do: Nowy marker migreny wykryty? (2)

kokarda
kokarda 23-09-2015 19:02

Diagnoza i leczenie migreny

2

Dobrze, że jest prowadzonych coraz więcej badań nad migreną. Ale i tak najważniejsze to pójść do neurologa, zrobić badania i mieć konkretną diagnozę. Sama wybierałam się ponad trzy lata, aż w końcu mąż mnie zapisał na wi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze