Szukaj

Sposoby na ból zęba

Sposoby na ból zęba są różne. Zarówno domowe sposoby na ból zęba, jak i wizyta u stomatologa może skutecznie uwolnić nas od tych dolegliwości. Wiele z nas boi się wizyty u dentysty i za wszelką cenę próbuje jej uniknąć. Domowe sposoby na ból zęba niestety nie zawsze są wystarczające i może się okazać, że nawet delikatny, ale długotrwały ból spowoduje, że udamy się do dentysty.

Sposoby na ból zęba

Sposoby na ból zęba mogą być bardzo proste i możliwe do zastosowania w każdej sytuacji. Ból zęba potrafi nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, a w niedzielny wieczór czy na wycieczce z dala od cywilizacji trudno nam zasięgnąć porady stomatologa. Dlatego warto mieć w zanadrzu rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać do najbliższej wizyty u specjalisty.

Domowe sposoby na ból zęba

Nie zawsze mamy możliwość szybkiego udania się do stomatologa, a jak wiadomo ból zęba jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości bólowych i nawet jeżeli nie jest mocny, potrafi być dokuczliwy. Warto więc poznać kilka skutecznych sposobów na zmniejszenie bólu zęba. Najprostszą metodą wydaje się zażycie środka przeciwbólowego, np. aspiryny. Nie musimy jej połykać i popijać wodą - tabletkę możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i w takiej mieszance zanurzyć wacik, który bezpośrednio należy przyłożyć do bolącego miejsca w jamie ustnej.

Jeśli w naszej kuchni znajdziemy alkohol, to również możemy go wykorzystać jako środek uśmierzający ból. Jak wiadomo alkohol ma właściwości odkażające i przeciwbólowe, więc podobnie jak w przypadku roztworu aspiryny, możemy zanurzyć w nim wacik i przyłożyć do bolącego miejsca, a jeśli mamy taką potrzebę, to możemy przepłukać całą jamę ustną. Szybciej poczujemy ulgę, gdy alkohol wcześniej schłodzimy.

W walce z bólem zęba skutecznym środkiem jest także jodyna. Ten brunatny płyn, znany ze swoich dezynfekujących właściwości, może być pomocny również w walce z bólem zęba. Wystarczy zanurzyć wacik w preparacie i tak długo przykładać do bolącego miejsca, aż miną dolegliwości. W domowej apteczce warto też przechowywać szałwię, która ma bakteriobójcze działanie. Napar z tego zioła pomoże nam osłabić ból. Wystarczy łyżkę szałwii zalać wrzącą wodą i zaparzyć przez około 15 minut. Gdy napar wystygnie jest gotowy i można go używać do płukania jamy ustnej.

Jeśli ból spowodowany został wypadnięciem plomby, to również w takiej sytuacji możemy zastosować domowe sposoby. Wystarczy najpierw dokładnie wyczyści zęby i całą jamę ustną. W miejsce plomby należy zaaplikować trochę soli lub wosk ortodontyczny, który możemy nabyć w aptece lub w sklepie internetowym.

Sposoby na ból zęba wykorzystywane przez lekarza stomatologa

Gdy z bolącym zębem trafiamy pod opiekę lekarza stomatologa to istnieje duża szansa, że już na pierwszej wizycie uwolni on nas od bólu. Należy pamiętać, że pojawiający się ból zęba może być objawem stanu zapalnego lub zaawansowanej próchnicy, więc istnieje duże ryzyko, że zwlekanie z wizytą w gabinecie dentystycznym spowoduje wydłużenie czasu leczenia. Koszty przedłużającego się leczenia, na przykład kanałowego, nie należą niskich, tym bardziej jeśli zdecydujemy się udać do lekarza prywatnie. Niestety zdarza się też, że zbyt długie zwlekanie z wizytą spowoduje, że bolącego zęba nie uda się uratować i będzie konieczne jego usunięcie.

W gabinecie lekarskim zostaniemy zapytani o szczegóły na temat miejsca, w którym nas boli oraz kiedy i jak silny jest ból. W większości wypadków wystarczy, że lekarz wykonana badanie stomatologiczne, tak zwany przegląd, i na podstawie obserwacji podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Jeśli przyczyną bólu jest zaawansowana próchnica, to czeka nas nieprzyjemne borowanie, które może skończyć się leczeniem kanałowym. Gdy boli nas ząb, w którym mamy już założoną plombę, lekarz przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności powinien nam zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pomoże w ocenie przyczyny bólu.

Nie należy obawiać się dodatkowego bólu w gabinecie stomatologicznym, ponieważ, jeśli tylko czujemy taką potrzebę, możemy poprosić o znieczulenie miejscowe. Jednak w niektórych przypadkach nie będzie ono wskazane lub wręcz niemożliwe. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, u których w przyszłości wystąpiła reakcja alergiczna na leki oraz u kobiet w ciąży. Po leczeniu stomatologicznym czasami istnieje konieczność zaopatrzenia się w mocniejsze leki przeciwbólowe lub antybiotyki wydawane na receptę. Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem na ból zęba jest profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej.

Barbara Olszar

Komentarze do: Sposoby na ból zęba

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz