Szukaj

Leczenie farmakologiczne przy bólach kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Ból kręgosłupa to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi. Często próbuje się go rozwiązać za pomocą masażów, rehabilitacji. Czasem trzeba jednak sięgnąć po środki farmakologiczne. Pytanie tylko – jakie i kiedy?

Leczenie farmakologiczne przy bólach kręgosłupa

Leczenie farmakologiczne stosowane jest najczęściej w ostrej fazie bólów. Trwa kilka tygodni, ze względu na możliwe działania uboczne lekarstw; ich zbyt długie stosowanie może ujawnić ich toksyczne działanie.

Leki przeciwbólowe

Najczęściej zalecanymi lekami przy bólach pleców są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie leczą one wprawdzie przyczyn, ale łagodzą objawy.

W celu jak najszybszego uwolnienia pacjenta od bólu i stopniowego leczenia przyczyn dolegliwości lub przynajmniej złagodzenia objawów, często zaleca się kombinację leków chemicznych oraz tych stosowanych w medycynie naturalnej. Niestety, terapia nie jest jeszcze metoda standardową.

Wiele osób broni się przed zażywaniem leków przeciwbólowych, gdyż uważają, ze ból należy dzielnnie znosić lub boją się niepożądanych skutków ubocznych. Według najnowszych odkryć nie ma to jednak najmniejszego sensu, poza tym nieleczony może przerodzić się w stan przewlekły. Przewlekłe stany bólowe stają się osobną chorobą i mogą trwać nawet, gdy wyleczy się chorobę będącą ich przyczyną.

Najpopularniejszym środkiem jest kwas acetylosalicylowy. Jest on dosyć skuteczny i dobrze tolerowany przez chorych. Oprócz działania łagodzącego ból, działa także przeciwzapalnie. Nie należy go jednak przyjmować przez zbyt długi czas, gdyż może wywołać takie objawy jak wrzody i krwawienie żołądka, czy też uszkodzenie wątroby. Szczególnie uważni powinni być alergicy, którzy mogą na niego reagować wysypką lub nawet atakami astmy.


Innym środkiem przeciwbólowym jest ibuprofen. Dawniej sprzedawany był wyłącznie z przepisu lekarza, obecnie można go kupić bez recepty, gdyż dowiedziono, że jest dobrze tolerowany przez organizm. Podobnie jak kwas acetylosalicylowy, podaje się go przy lżejszych i średnio silnych bólach.

Najlepszym rozwiązaniem jest zażycie leku zawierającego paracetamol. Potrafi on łagodzić nawet silniejsze bóle. Istnieje jednak większe ryzyko skutków ubocznych. Dotyczy to przede wszystkim osób przyjmujących go przez dłuższy czas bądź łączących go z alkoholem. Choć dostępny jest bez recepty, w przypadku, gdy nie chce się w niego całkowicie zrezygnować, lepiej skonsultować swoje postępowanie z lekarzem.


Leki roślinne

Leki roślinne przy leczeniu bólów kręgosłupa nie odgrywają aż tak dużej roli, jak w przypadku innych chorób. Cenny jest przede wszystkim preparat z kory wierzby zawierającej naturalny kwas salicylowy. Może jednak wywołać podobne skutki uboczne jak kwas acetylosalicylowy. Innymi naturalnymi środkami jest wiązówka błotna, zawierająca tę samą substancję, co kora wierzby oraz hakorośl rozesłana mająca w sobie działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie harpagid i harpagozyd.

Leki homeopatyczne


Dzisiejsza medycyna naturalna właściwie nie istnieje bez homeopatii. Leki homeopatyczne zaleca się więc również przy bólach kręgosłupa. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wywołują żadnych skutków ubocznych, choć początkowo może wystąpić nasilenie się objawów. Należy jednak pamiętać, że mimo dobrego tolerowania tych leków przez organizm, to lekarz musi ustalić ilość i sposób ich przyjmowania; dla każdego pacjenta powinna być stworzona indywidualna terapia.

Leczenie enzymatyczne

Enzymy, jako biokatalizatory biorą udział w licznych procesach życiowych organizmu. Ich obecność jest koniecznie potrzebna do zaistnienia wielu reakcji biochemicznych. Większość białek organizm wytwarza sam, te pochodzenia zewnętrznego dostarczane są zazwyczaj wraz z pożywieniem. W przypadku bólów kręgosłupa stosuje się terapię enzymatyczną, w której enzymy przyjmowane są w postaci tabletek bądź wcierane razem z maścią, Często łączy się ze sobą obie te formy. Niestety, podobnie jak w przypadku pozostałych procesów leczenie, i tutaj należy pamiętać o skutkach ubocznych i niepożądanych działaniach.

Najważniejsza konsultacja

Tak samo jak w przypadku innych schorzeń, tak przy występowaniu bólów kręgosłupa, należy skonsultować się z lekarzem. Samemu po leki przeciwbólowe można sięgnąć tylko doraźnie, stałą terapię najlepiej oddać w ręce specjalisty. Pomoże on nie tylko bezpiecznie zwalczyć ból, ale także postara się znaleźć przyczynę dolegliwości.


Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Leczenie farmakologiczne przy bólach kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz