Szukaj

Domowe sposoby na migrenę

Podziel się
Komentarze0

Nie od dziś wiadomo, że „babcine” sposoby są niezawodne. Pomagają w walce z bólem, poprawiają kondycję skóry, włosów itp. A jakie są domowe sposoby na migrenę?

Domowe sposoby na migrenę

Migrena i jej rodzaje

Migrena to choroba układu neurologicznego, który charakteryzuje się powtarzającym i pulsującym bólem głowy. Zazwyczaj wymagają one konsultacji lekarza, choć podczas lekkich napadów, można uciec się do domowych sposobów.

Rodzaje migreny:

  • oczna – podczas bólów  w okolicach oczodołów występuje obniżona ostrość wzroku (mogą też towarzyszyć  nudności i wymioty),
  • stan migrenowy – trwa dłużej niż 72 godziny, występują wymioty, zaczerwienienie i pocenie się skóry twarzy, łzawienie i obfite wydzieliny z nosa,
  • okoporaźna – częściowe lub całościowe porażenie mięśni  okoruchowych, w efekcie może to prowadzić do opadnięcia powieki oraz upośledzenie ruchu gałek ocznych,
  • porażenna – okresowe, pulsujące bóle głowy,
  • z aurą – trwa do 3 godzin, porażenie wzroku, paraliż rąk, trudności w mówieniu, silne bóle głowy, wymioty,
  • śnieg optyczny – aura migrena, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

Domowe sposoby na walkę z migreną

Lek przeciwbólowy

Jeżeli napady migreny nie są uciążliwe, zawsze można uciec się do leków przeciwbólowych, bez recepty. Ważne, aby posiadały paracetamol, bądź ibuprofen. Dzięki temu można odczuć ulgę. Jeśli jest inaczej, nie należy brać większej ilości tabletek.

Kompres z octu

Aby poradzić sobie z bólem głowy, można zastosować kompres z octu. Wystarczy przygotować 2 szklanki zimnej wody, do której wlewa się szklankę octu jabłkowego. Następnie należy namoczyć ściereczkę w przygotowanej mieszance i położyć na głowę.

Okład z siemienia lnianego

Żeby przygotować okład z siemienia lnianego, należy ugotować siemię, następnie gorący włożyć do lnianego woreczka i położyć na kark. Trzymać go przez 10-15 minut.

Akupresura

Gdy ból staje się nie do zniesienia, wystarczy uciskać przez 2-3 minuty punkt między drugim, a trzecim palcem u stopy. Zabieg należy powtarzać przez parę minut. Oprócz wyżej wymienionych domowych sposobów można uciec się do ciepłej kąpieli, masażu, snu, bądź odpoczynku w ciemnym, przewietrzonym pokoju.

Jak uniknąć migreny?

Najczęściej migrena wywołana jest przez konkretne czynniki. Warto przyjrzeć się temu, jaki styl życia się prowadzi, a być może napady nie będą pojawiały się tak często. Należy unikać:

  • nieodpowiedniej diety - alkoholu, kawy, słodzików, czekolady,
  • stresu,
  • nieodpowiedniego stylu życia – drastyczne diety, przemęczenie, mało snu,
  • czynników zewnętrznych – silnego słońca, intensywnych zapachów, głośnych dźwięków.

Dzięki dobrom naturalnym nie zawsze trzeba uciekać się do wizyty u lekarza, który wypisze receptę z masą lekarstw. Domowe sposoby mogą stać się przyjacielem osoby borykającej się z uciążliwymi bólami głowy. Należy jednak pamiętać, że silnych napadów nie wolno lekceważyć.

Emilia Dłużewska

Komentarze do: Domowe sposoby na migrenę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz