Szukaj

Elektroterapia w leczeniu bólu kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Jedną z podstawowych form energii w naukach fizyki jest elektryczność, która ma zastosowanie terapeutyczne we współczesnej medycynie, gdyż jest podstawą siły elektromagnetycznej, która powoduje pozytywne efekty w działaniu na tkanki biologiczne.

Elektroterapia w leczeniu bólu kręgosłupa

Prąd elektryczny za pomocą którego stosuje się stymulację w badaniu i leczeniu różnych stanów patologicznych  tkanki mięśniowej, naczyniowej i nerwowej, jest skuteczny, ponieważ powoduje polepszenie lokalnego krążenia, zwiększa wydalanie substancji toksycznych, zaopatrzenie komórek w tlen, pobudzenie przemiany materii, wzrost odporności, zmniejsza też ból oraz harmonizuje i regeneruje układ nerwowy i stan psychiczny pacjenta. Dzięki różnym mechanizmom przeprowadzenia leczenia prądem o niskim napięciu i różnej częstotliwości, do organizmu docierają impulsy za pomogą elektrod umocowanych punktowo na skórze. Najlepsze efekty uzyskiwane w tkankach podczas działania energii elektrycznej, obejmują zmiany chemiczne, pobudzenie skurczów mięśni i zmianę percepcji bólu, czyli np. ogrzewanie tkanek za pomocą wielkiej częstotliwośc. Terapia prądem elektrycznym skutkuje zdrowym pobudzeniem bioelektrycznym.

Najbardziej znanymi matodami elektroterapii jest faradyzacja i galwanizacja. Różnice w tych metodach polegają na tym, że w pierwszej terapii stosuje się prąd zmienny o niskiej częstotliwości o napięciu 40 – 60 wolt, przenosi się go na skórę za pomocą elektrod pędzelkowatych, szotkowych i rolkowych, a przeciwwskazaniami do zabiegu są zaburzenia czucia i ruchu, przy dyskopatii, stanach zapalnych nerwów oraz nerwobólach.


Faradyzacja jest również terapią wysokoczęstotliwościową, wykonuje sie ją za pomocą słabego prądu o bardzo wysokiej częstotliwości o napięciu ponad 100 000 Hz. Terapia ta skutkuje łagodzeniem bólów oraz zawrotów głowy spowodowanych zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa.

W drugim przypadku terapii galwanizacji stosuje sie prąd stały o napięciu 40 – 60 wolt. Terapia ta łagodzi stany zapalne nerwów, jak i nerwobóle wynikające z podrażniania ich, czasami skutkuje w  porażeniach spowodowanych wypadnięciem dysku.

Nową metodą elektroterapii jest Transkulatna (przezskórna) Elektro-Nerven-Stimulation, w skrócie TENS jest to przezskórne drażnienie nerwów za pomoca prądu. Teoria Gate Control to blokowanie przewodzenia bólu do mózgu, za pomocą prądu zamykana jest "brama" na bodżce bólowe dostające się do rdzenia kręgowego.

Na większość bolów TENS działa pozytywnie, ale jest też tak, że terapia ta łagodzi jedynie objawy, a nie usuwa samych przyczyn bólu. Skuteczną zaletą tej metody jest to, że umożliwia odstawienie leków lub zmniejszenie ich dawek na jakiś czas, a przy długotrwałym leczeniu zmniejsza występowanie skutków ubocznych.

Głównym celem elektroterapii kręgosłupa jest działanie na objawy wtórne chorób lub urazów w celu łagodzenia odczuć bólowych, zredukowania napięcia mięśni szkieletowych poprzecznie prążkowanych i gładkich jak również pobudzenia skurczu mięśni osłabionych i odnerwionych oraz osiągnięcia korzystnego punktu wyjścia do rozpoczęcia zabiegów fizjoterapeutycznych.

Autor:

Ewa Jabłońska

Komentarze do: Elektroterapia w leczeniu bólu kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz