Szukaj

Ból w klatce piersiowej - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Piekący, ostry, kłujący lub tępy - każdy rodzaj bólu w klatce piersiowej wywołuje niepokój. Nie powinniśmy go nigdy ignorować, gdyż może być objawem wielu poważnych chorób. Jak rozpoznać i wyeliminować jego przyczyny?

Ból w klatce piersiowej - przyczyny

Stres – czynnik powodujący ból w klatce piersiowej

Charakterystyka bólu

Ból spowodowany stresem pojawia się zazwyczaj w okolicach przedniej ściany klatki piersiowej, a jego charakter jest zmienny. Raz może być przeszywająco ostry, by za chwilę złagodnieć i przemienić się w tępy ucisk. Jeżeli ból ma zawsze ten sam charakter, jego przyczyn powinno się szukać gdzie indziej.

Przyczyny bólu wywołanego stresem

Przyczyn tych zaburzeń funkcjonowania organizmu należy dopatrywać się w stresie emocjonalnym. Jeżeli żyjesz w ciągłym napięciu, jesteś spięty i ciężko ci się zrelaksować, jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz również na bóle klatki piersiowej. Inne objawy, które mogą im towarzyszyć to kołatanie serca, duszność i zaniepokojenie.

Jak zapobiegać bólowi?

Aby zmniejszyć wpływ stresu na życie, warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia fizyczne, zadbać o swoje życie towarzyskie oraz poszukać sobie jakiegoś hobby.

Ostry ból kostno-stawowy

Charakterystyka bólu kostno-stawowego

Ból kostno-stawowy występuje dosyć powszechnie w każdej grupie wiekowej. Powodowany jest urazami oraz stanami zapalnymi mostkowo-żebrowymi lub mostkowo-obojczykowimi. Pojawia się w okolicach przedniej ściany klatki piersiowej, a więc w tym samym miejscu, w którym występuje ból wywołany stresem. Można go jednak odróżnić, ponieważ jest miejscowy i ma charakter ciągły – jest zawsze ostry lub gniotący. Wzmaga się przy każdym ruchu klatki piersiowej, w szczególności podczas kaszlu. Jego natężenie zwiększa się również, kiedy dotyka się bolących okolic.

Przyczyny ostrego bólu kostno-stawowego

Do czynników, które mogą się przyczynić do jego powstania należy nadwaga, siedzący tryb życia lub forsowanie organizmu wykańczającymi ćwiczeniami.

Jak zapobiegać bólowi?

Aby zwalczyć ten rodzaj bólu należy trenować w odpowiedzialny sposób. Kiedy spędza się dużo czasu w pozycji siedzącej, na przykład podczas pracy, nie można zapominać o utrzymywaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Jeśli bóle mimo wszystko nie znikną, warto wybrać się do fizjoterapeuty.

Rozwarstwienie aorty

Charakterystyka bólu

Bólu pojawiającego się przy rozwarstwieniu aorty nie da pomylić się z niczym innym. Pojawia się nagle, jest ostry, rozdzierający i wyjątkowo silny. Obejmuje okolicę przedniej ściany klatki piersiowej, ale może promieniować do ramion, szyi, żuchwy, brzucha i biodra. Osoba, u której doszło do rozwarstwienia, może skarżyć się ponadto na trudności w chodzeniu, zawroty głowy oraz wzmożona potliwość. Po zbadaniu tętna, okaże się, że jest ono zbyt szybkie.

Przyczyny rozwarstwienia aorty

Do przyczyn rozwarstwienia aorty możemy zaliczyć przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, a także zespół Marfana. Również obciążenie genetyczne nie jest bez znaczenia dla tego schorzenia. Najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.

Co robić w przypadku bólu?

W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza – nieleczone rozwarstwienie aorty może zakończyć się śmiercią.

Zawał serca

Charakterystyka bólu

Kolejną bardzo poważną dolegliwością, która objawia się bólami w klatce piersiowej, jest zawał serca. Pojawia się on, gdy ten organ pozostaje niedokrwione przez dłuższy czas.  Ból zazwyczaj trwa powyżej 20 – 30 minut, jest silny, gniotący, ściskający oraz piekący. Pojawia się zwykle w okolicy mostka, lecz ma charakter rozległy, a nie punktowy, dlatego trudno konkretnie wskazać punkt, z którego promieniuje. Może on objąć również szyję, żuchwę, ramiona, łokcie lub nadbrzusze. Często towarzyszą mu duszności, nudności lub wymioty. Osoba, która przechodzi zawał, może również zasłabnąć lub stracić przytomność

Przyczyny zawału

Prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa otyłość, stres, stosowanie środków antykoncepcyjnych, niewłaściwa dieta oraz picie dużej ilości kawy.

Co robić w przypadku zawału?

W Polsce na zawał umiera rocznie ok. 200 000 osób, dlatego przy wystąpieniu powyższych objawów nie należy się wahać, lecz niezwłocznie wezwać karetkę.

Pęknięcie przełyku

Charakterystyka bólu

Silny ból pojawiający się bez żadnego ostrzeżenia, nie musi jednak zawsze wskazywać na zawał serca. Jego źródło może tkwić w przerwaniu ciągłości ściany przełyku. Towarzyszą mu wymioty, które pogarszają sytuację i zwiększają dyskomfort poszkodowanego. Osoba, u której do niego doszło, może również skarżyć się na narastającą duszność.

Co robić w przypadku pęknięcia przełyku?

Samoistne pęknięcie przełyku zdarza się rzadko, pojawia się zazwyczaj podczas gwałtownych wymiotów, kaszlu lub drgawek. Nie należy ignorować wyżej wymienionych objawów, ponieważ stanowi ono ciężkie zagrożenie dla życia.

Choroba wrzodowa

Charakterystyka bólu

Chorobie wrzodowej najczęściej towarzyszy tępy ból w górnej części brzucha, lub w dolnej części klatki piersiowej. Pojawia się on wkrótce po obudzeniu i zwykle ustępuje po spożyciu posiłku. Ma on charakter powracający, po 2-3 godzinach zaczyna z powrotem wywoływać dyskomfort, jednak zdarza się, że powraca już chwilę po zjedzeniu. Osoba, która cierpi na chorobę wrzodową często skarży się także na bóle w ciągu nocy. Ponadto dokucza jej niestrawność, objawiająca się uczuciem pieczenia w nadbrzuszu.

Przyczyny choroby wrzodowej

Do choroby wrzodowej dochodzi w wyniku zakażenie się bakterią Helicobacter pylori, dlatego leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków. Aby rozpoznać czy się na nią cierpi, należy wykonać gastroskopię.

Zapalenie osierdzia

Charakterystyka bólu

Ból, który towarzyszy braniu głębokiego wdechu, skręceniu ciała, a nawet położeniu się, wskazuje na zapalenie osierdzia. Chory zauważa, że ból zmniejsza swoją intensywność przy zmianie pozycji na siedzącą z pochyleniem do przodu. Pojawia się on w w okolicy okolicach serca lub mostka, jest ostry i kujący. Często towarzyszą mu duszności, kaszel, stany podgorączkowe i zmęczenie.

Jak rozpoznać zapalenie osierdzia?

Niestety nie da się samodzielnie rozpoznać czy ma się do czynienia z zapaleniem osierdzia. W tym przypadku konieczna jest systematyczna obserwacja lekarska oraz wykonanie w szpitalu badań elektrokardiograficznych, laboratoryjnych, i radiologicznych.

Ból opłucnowy

Charakterystyka bólu

Pojawieniu się zapalenia suchego towarzyszy ostry, kujący ból, zazwyczaj po jednej stronie ciała, który może promieniować do okolicy międzyłopatkowej. Uniemożliwia on wzięcie głębokiego oddechu, dlatego chory może skarżyć się na duszności.

Przyczyny bólu opłucnowego

Zapalenie opłucnej powstaje zazwyczaj na wskutek przechodzonej grypy, lub zapalenia płuc. Występuje ono w dwóch postaciach – zapalenia wysiękowego oraz suchego.

Jak łagodzić ból opłucnowy?

Objawy zapalenia opłucnej leczy się zazwyczaj lekami przeciwbólowymi lub przeciwgorączkowymi, lecz nawet gdy ból ustąpi należy zgłosić się do lekarza. W przypadku tej choroby istnieje możliwość, że z zapalenia suchego, przeszła w trudniejsze do wyleczenia zapalenie wysiękowe, które charakteryzuje się mniejszą bolesnością.

Nerwoból

Charakterystyka bólu

Ostry, kujący ból, któremu towarzyszy drętwienie lub mrowienie wskazuje, że ma się do czynienia z nerwobólem. Może pojawiać się także po obu stronach kręgosłupa i nasilać się przy dotykaniu tych okolic.

Przyczyny nerwobólu

Jego bezpośrednich przyczyn należy szukać w uszkodzeniu nerwu, które powstaje na skutek zapalenia, ucisku albo urazu fizycznego. Czasem powstaje on po przebytym półpaścu i obejmuje wtedy tylko te okolice, które były nim dotknięte.

Jak leczyć nerwoból?

Jego leczenie nie jest łatwe, dlatego należy udać się do specjalisty, który dopasuje odpowiedni rodzaj leczenia.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Charakterystyka bólu

Typowym objawem tego schorzenia jest zgaga, niestrawność oraz palący ból w nadbrzuszu. Może być odczuwany również w okolicach mostka, lub na poziomie pleców. Pojawia się on zazwyczaj po jedzeniu, szczególnie jeśli posiłek był bardzo obfity.

Jak zapobiegać refluksowi żołądkowo-przełykowemu

Aby mu zapobiegać należy unikać przejadania się, ograniczyć palenie i picie alkoholu oraz kawy. Lepiej ograniczyć pracę, podczas której trzeba się schylać, ponieważ ta pozycja wzmaga dolegliwości. Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego wymaga konsultacji z lekarzem.

Kamica żółciowa

Charakterystyka bólu

Inną chorobą, w której ból występuje po spożyciu posiłku jest kamica żółciowa. Jest ona jedną z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego. Chory na kamice żółciową cierpi na jadłowstręt oraz nudności, które prowadzą do wymiotów. Doświadcza również ataków bólowych nazwanych kolką żółciową, które zaczynają się w okolicy prawego podżebrza lub powyżej pępka i mogą promieniować do pleców.

Jak łagodzić ból przy kamicy żółciowej?

Podczas ataku ból można złagodzić za pomocą ciepłego okładu oraz kilkunastogodzinnej głodówki.

Ból w klatce piersiowej sygnalizuje, że organizm nie funkcjonuje tak jak powinien. Czasami można poradzić sobie z nim za pomocą domowych sposobów, częściej jednak wymaga specjalistycznego leczenia. Kiedy poczuje się pierwsze niepokojące objawy, lepiej ich nie ignorować, ale poszukać potrzebnej pomocy.

Autor: Beata Bryk

Komentarze do: Ból w klatce piersiowej - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz