Szukaj

Jak rozpoznać migrenowy ból głowy?

Podziel się
Komentarze0

Cierpisz na napady ostrego bólu głowy, który zaczyna się po jednej stronie i powoli się rozprzestrzenia? Uważaj, bo to mogą być pierwsze zwiastuny migreny. Może przysparzać bardzo dużo dyskomfortu i stanowić niebezpieczeństwo dla twojego organizmu.

Jak rozpoznać migrenowy ból głowy?

Migrena jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Skłonność do niej jest wrodzona, dlatego w kręgu podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się osoby, które mają krewnych cierpiących na migrenowy ból głowy. Ból ten jest najbardziej dotkliwym objawem migreny, który może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Obecnie na migrenę może cierpieć około 35%  populacji.

Najczęściej rozpoczyna się po okresie dojrzewania płciowego, a napady mogą pojawiać się przez całe życie. Bóle mają kilka charakterystycznych cech, stąd bardzo szybko rozpoznamy, co nam dolega i czy faktycznie mamy do czynienia z migreną. Ból jest napadowy (podobny do tętniącego), bardzo silny i zwykle zaczyna się po jednej stronie głowy, by za chwilę rozprzestrzenić się na drugą. Może pojawić się nagle lub narastać od 4 do 72 godzin. Lekceważenie objawów prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Drgawki lub migrenowy zawał mózgu, uzależnienie od leków przeciwbólowych to tylko niektóre zagrożenia.

Ból i co więcej?

Ból jest numerem jeden, ale symptomami migreny są też bardzo często nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, zaburzenie wzroku, szum w uszach lub kłopoty z wysławianiem się. Nudności mogą być niewielkie i przejawiają się zwykle niechęcią do jedzenia. Tętniącemu bólowi towarzyszą najczęściej zaczerwienienie skóry twarzy, wydzielina z nosa, łzawienie. Jesteśmy drażliwi, zmęczeni i ospali. Czujemy, że nasze samopoczucie ewidentnie się pogorszyło.

Tuż przed wystąpienie silnego bólu mogą pojawić się objawy zwiastujące migrenę. Nasz nastrój ulega częstej zmianie, nie potrafimy skupić na czymś uwagi lub się skoncentrować, temperatura ciała jest podwyższona i bardziej się pocimy.

Co może być przyczyną takich stanów?

Podczas napadu zachodzą w mózgu procesy przemiany energii, które wyjaśniają zmiany doznawanych wrażeń zmysłowych. Naczynia krwionośne opon mózgowych wydzielają substancje zapalne, co objawia się typowym bólem migrenowym. Jako ludzie jesteśmy bardzo podatni na zmiany w pogodzie i nawet niewielkie wahania ciśnienia są przyczyną poważnych bólów głowy.

Co ciekawe, każde zakłócenie rytmu dnia, trudne zadania, stres mogą być przeciążeniem, na które organizm reaguje napadem migreny. Inne przyczyny takiego stanu to przemęczenie, głód, często spożywany alkohol, nadmierny wysiłek fizyczny lub jaskrawe światło. Migrena może wystąpić po zakończeniu tygodnia pracy albo na początku urlopu. Paradoksalnie na nowe sytuacje organizm reaguje bólem, jako odprężenie po stresie.

Migrenowe aury

Dwie najważniejsze odmiany migreny to migrena bez aury i migrena z aurą. Migrena bez aury to najczęściej spotykana odmiana migreny, której objawy zostały opisane powyżej.

Pulsujący ból głowy sprawia, że czujemy go także w okolicach oczodołów. Oprócz dźwięku jesteśmy również bardziej nadwrażliwi na zapachy. Migrena z aurą występuje rzadziej i charakteryzuje się tym, że towarzyszą jej objawy poprzedzające ból głowy. Są to przede wszystkim zaburzenia wzroku - widzimy ciemne, pulsujące plamki, mroczki, czasami widzimy coś niewyraźnie lub obraz jest całkowicie zniekształcony. Do symptomów zwiastujących migrenę można dodać także zawroty głowy, utrata apetytu lub łaknienia oraz drętwienie kończyn.

Jak leczyć migrenę?

Osoby cierpiące na migrenę nie radzą sobie ze zmianami jednakowo. Dla każdego może być pomocna inna metoda. Bardzo ważne jest samodzielne ustalenie, jakie czynniki sprzyjają naszym bólom migrenowym i w jaki sposób jesteśmy w stanie ich uniknąć.

Dobrze jest obserwować swoje nawyki i ustalić, co takiego może powodować ten przenikający ból głowy. Jeżeli napady pojawiają się częściej niż dwa razy w miesiącu, to konsultacja z lekarzem może okazać się konieczna. Na pewno pierwsze co zrobimy, to sięgniemy po tabletkę przeciwbólową lub przeciwmigrenową, czasami po filiżankę kawy. Ale istnieje też wiele alternatywnych i przyjemniejszych „lekarstw”.

Należy unikać sytuacji, które w jakikolwiek sposób mogłyby nasilić ból. Warto położyć się w zaciemnionym, cichym pokoju z kompresem na czole. Rozluźniający może być masaż barków i kręgosłupa. Ponadto regularne ćwiczenia relaksacyjne, akupunktura, terapia neutralna lub akupresura mogą także pomóc w przetrwaniu napadów migreny.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Jak rozpoznać migrenowy ból głowy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz