Szukaj

Dlaczego kobiety mają migreny częściej niż mężczyźni?

Podziel się
Komentarze0

To wina hormonów. Doradca pani Michele Bachmann, kandydatki republikańskiej na fotel prezydenta amerykańskiego, zadeklarował, iż cierpi ona na ostre migreny, zdolne do wyeliminowania jej z życia nawet na kilka dni.

Jej komitet wyborczy zaprzeczył temu stwierdzeniu, a nowe kontrowersje zaczęły dotyczyć kwestii, czy debatowanie na ten temat jest seksistowskie, biorąc pod uwagę to, że migreny bardziej dotycząc kobiet niż mężczyzn.

Skąd ta nierówność? Prawdopodobnie z powodu hormonów. Około 18% kobiet cierpi na migreny, w porównianiu do 6% mężczyzn. Lekarze przedstawiają wiele wyjaśnień tego braku równości, przede wszystkim przywołując różne poziomy stresu powodowowane przez czynniki zewnętrzne oraz różnice związane z płcią w odpowiedzi psychologicznej na ból.

Hormonalny ból


Najlepsze badania sugerują, że ta różnica jest związana z hormonami płciowymi; a teoria ta jest podparta wieloma szczegółowymi dowodami. U kobiet, bóle głowy zaczynają się generalnie po okresie dojrzewnia i mają tendencję do zmniejszania zarówno częstotliwości występowania, jak również intensywności, po menopauzie (migrena jest jednym z rzadkich dolegliwości neurologicznych, które zmniejszają się wraz z wiekiem). Częściej pojawiają się również podczas okresu, a mniej w okresie ciąży.


Co ciekawe, lekarze leczący transwestytów, którzy stali się kobietami, zauważyli, iż po rozpoczęciu hormonoterapii, ich pacjentki również zaczynały cierpieć na migreny, i to tak często jak kobiety genetyczne. Jeśli więc badania nie przyniosły jeszcze kategorycznej odpowiedzi, to badania naukowe mają tendencję dowodzić, iż estrogen jest głównym winnym.


Migreny pojawiają się, kiedy zapalenie blisko mózgu uwrażliwia nocyceptory nerwu trójdzielnego – komórki odpowiedzielane za wrażenie bólu wokół twarzy – które przekazują sygnały chemiczne.

Nancy Berman i Kenneth McCarson, badacze w dziedzinie neurologii w Centrum medycznym Uniwersytetu Kansas (Stany Zjednoczone), pokazali, że u myszy, komórki te są wyposażone w receptory estrogenowe. A szczury narażone na kontakt z estrogenami pokazują o wiele silniejsze objawy migreny– poza mdłościami, ponieważ szczury nie wymiotują – niż ich odpowiedniki pozbawione estrogenów, na równym poziomie zapalenia.

Na poziomie biochemicznym, badacze opisują zmiany wskazujące na to, iż sygnały bólowe są znacznie silniejsze, kiedy receptory estrogenowe są aktywowane. Dowody te wskazują na to, że nawet jeśli mężczyźni mogą cierpieć na zapalenia związane z migrenami równie często jak kobiety, to ich receptory bólowe odpowiadają na to z mniejszą intensywnością.

Uwaga, leczenie seksistowskie

Od wielu już lat, leczenie migreny jest podejrzewane o seksizm. Wystarczy podkreślić, że National Institutes of Health (agencja amerykańska badań w dziedzinie medycyny) przeznaczyła 15 000 000 dolarów na badania nad migreną w 2011 roku, co przedstawia mniej niż 0,05% jej rocznego budżetu przeznaczonego na badania. Jest to żałosna suma, biorąc pod uwagę to, jakie sumy są przeznaczane na inne choroby, równie upośledzające, ale nie śmiertelne, takie jak zapalenie stawów (253 milionów dolarów) albo zaburzenia snu (230 milionów dolarów).


Komentarze do: Dlaczego kobiety mają migreny częściej niż mężczyźni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz