Szukaj

Na czym polega akupunktura?

Podziel się
Komentarze0

Akupunktura jest metodą terapeutyczną znaną od tysięcy lat. Została wynaleziona w Chinach, po czym rozprzestrzeniła się na tereny Korei i Japonii, aby w XVII wieku dotrzeć do Europy. Obecnie służy jako wsparcie dla konwencjonalnych metod medycznych.

Na czym polega akupunktura?

Początki akupunktury


Powszechnie mówi się, że akupunktura została wynaleziona już w epoce kamienia, czyli mniej więcej 10000 lat przed Chrystusem. Ta tradycyjna metoda chińska miała narodzić się dzięki chińskim wojownikom, którzy zauważyli, że ich ból znika wraz z nakłuwaniem ciała, poprzez dość ostre narzędzia. Wkrótce postanowiono wykorzystać zdobytą wiedzę w celach terapeutycznych.

Pierwszym tekstem w którym zostało poruszone zagadnienie akupunktury był tzw. Kanon Medycyny Wewnętrznej Cesarza Żółtego. Żółty Cesarz - Huang Di, będący legendarnym władcą oraz protoplastą Chińczyków, był gorliwym zwolennikiem akupunktury, jako metody leczenia. Wkrótce ta niekonwencjonalna metoda rozprzestrzeniła się nie tylko po całym chińskim Imperium, lecz także w Japonii oraz Korei.

To właśnie na terenach tych dwóch ostatnich krajów akupunktura doznała największego rozwoju oraz przeżyła rozkwit. Jak zostało już wcześniej wspomniane na tereny Europy oraz Afryki dotarła dopiero w XVII wieku, pomimo tego, że pierwsze wzmianki pojawiły się już w XIII wieku, dzięki Marco Polo, weneckiemu kupcowi i podróżnikowi, który wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin. W Polsce akupunktura co prawda pojawiła się w XVIII wieku, jednak dopiero po drugiej wojnie światowej zaczęła być znana na szerszą skalę.


Czym jest akupunktura?


Akupunktura polega na wkłuwaniu w ciało specjalnych srebrnych, bądź też złotych igieł. Oczywiście występują ściśle określone punkty, gdzie następuje wkłuwanie, najczęściej odpowiadają one za największą aktywność narządów wewnętrznych oraz leżą wzdłuż przebiegu tzw. meridianów. Meridiany to nic innego, jak linie energetyczne, bądź też kanały którymi płynie energia. Akupunktura ma przede wszystkim na celu zredukowanie bólu, bądź też przywrócenie równowagi energii Qi, czyli energii życiowej w organizmie. Akupunktura nie jest jednak całkowicie bezbolesnym zabiegiem. Wbicie igieł często powoduje mrowienie oraz uczucie dyskomfortu.


Zastosowanie akupunktury

Jak zostało wcześniej powiedziane akupunktura ma przede wszystkim redukować ból. Jednakże ma ona także wiele innych zastosowań. Używana jest w celu zmniejszenia różnego rodzaju nerwic oraz chorób układu nerwowego. Jest także używana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej przy różnych schorzeniach narządu, jak chociażby przy dyskopatiach czy też mięśniobólach. Osoby stosujące tą tradycyjną metodę chińską twierdzą, że pomaga także przy takich chorobach, jak: zapalenie oskrzeli czy też astma oskrzelowa. Niektórzy ginekolodzy polecają akupunkturą swoim pacjentkom, które mają nieregularne miesiączki, bądź też zmagają się z bolesnymi krwawieniami. Co ciekawe, nakłuwanie ciała igłami także może niwelować stres oraz pomagać w walce z nałogami.

Przeciwwskazania do zabiegu

Coraz częściej mówi się o korzyściach, które niesie za sobą akupunktura, jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy mogą korzystać z tej niekonwencjonalnej metody leczenia. Głównym przeciwwskazaniem są rozmaite choroby skóry oraz hemofilia, czyli choroba polegająca na nieprawidłowym krzepnięciu krwi. W większości przypadków także choroby nowotworowe nie pozwalają na stosowanie akupunktury. Na akupunkturę nie mogą sobie pozwolić także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz cierpiące na choroby krążenia.

Akupunktura jest coraz powszechniej stosowanym zabiegiem. Decydując się na jej zastosowanie warto wybrać wcześniej sprawdzony, bądź też polecony gabinet, gdyż terapia powinna nam pomóc, a nie zaszkodzić.

Autor:

Daria Horodyska – Madej

Komentarze do: Na czym polega akupunktura?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz