Szukaj

Uwaga na kamienie żółciowe!

Podziel się
Komentarze0

Pęcherzyk żółciowy, choć mierzy zaledwie 6 centymetrów długości i ok. 4 centymetry szerokości, odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Mimo niewielkich rozmiarów, może być również przyczyną bolesnych dolegliwości. Szacuje się, że co szósty człowiek nosi w sobie kamienie żółciowe, a 90% z nich nie ma o tym bladego pojęcia.

Uwaga na kamienie żółciowe!

Pęcherzyk żółciowy służy magazynowaniu żółci, produkowanej przez wątrobę, w ilości ok. 0,5 litra dziennie. Żółć to płynna substancja składająca się przede wszystkim z wody, kwasów i soli. Zaraz po spożyciu przez nas posiłku, wydostaje się ona z pęcherzyka, następnie trafia do dwunastnicy i tam wspomaga rozkładanie tłuszczów. Kiedy żółć modyfikuje się, np. staje się zbyt gęsta na skutek spożywania dużej ilości tłustych potraw, w pęcherzyku żółciowym mogą tworzyć się kamienie.

Kiedy kamień żółciowy wydostaje się z pęcherzyka i przemieszcza w kierunku dwunastnicy przewodem żółciowym, może powodować jego podrażnienia. Niekiedy kamienie mogą utknąć w przewodzie, tworząc tym samym zator. Aby mu przeciwdziałać, pęcherzyk żółciowy bardzo często kurczy się, co z kolei prowadzi do bolesnych kolek.

Szczególnie niebezpieczne są bardzo małe kamienie, które mogą ugrzęznąć w ściance przewodu nawet na kilka godzin. Może to powodować nagłe bóle, a także nudności, uczucie sytości i problemy z oddychaniem. Zdarza się również, że ból rozchodzi się na plecy i ramiona. Przypuszcza się, że duży wpływ na powstawanie kamieni żółciowych mają geny, a największe ryzyko zachorowania występuje u kobiet z nadwagą, w wieku ok. 40 lat. Nie ma jednak dokładnych informacji na temat przyczyn powstawania kamieni żółciowych.


Osoby cierpiące na dolegliwości wątroby czy pęcherzyka żółciowego powinny przede wszystkim zadbać o prawidłowe odżywianie. Należy unikać tłustych i ciężkostrawnych pokarmów, alkoholu oraz kawy. Korzystne są zrównoważone posiłki bogate w błonnik, spożywane wprawdzie częściej, ale w mniejszych porcjach. W celu wzmocnienia wątroby oraz pęcherzyka żółciowego warto sięgnąć po naturalne zioła: przylaszczkę, ziele jaskółcze, karczochy czy dmuchawce.

W leczeniu łagodnych objawów stosuje się zazwyczaj leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zalecane są również ziołowe herbatki z koprem włoskim lub kminkiem, jak również okłady z ciepłej wody.

Bez pęcherzyka żółciowego można żyć – dlatego też jedną z metod pozbycia się bardzo silnych dolegliwości bywa usunięcie tego organu. Osoby po operacji mogą normalnie jeść, przy czym powinny unikać tłustych potraw, a posiłki spożywać w małych porcjach. Bardzo rzadko się zdarza, że po usunięciu pęcherzyka w drogach żółciowych ponownie powstają kamienie.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy w naszym pęcherzyku żółciowym są kamienie, poddajmy się badaniu USG. Również analiza krwi powinna wykazać, w jakim stanie są wątroba i pęcherzyk, czy przykładowo nie wystąpiło podrażnienie.

Dolegliwości związane z przemieszczaniem się kamieni w drogach żółciowych mogą być bardzo bolesne. Jednak nawet zaawansowane schorzenie pęcherzyka żółciowego nie jest wyrokiem. Zanim jednak do tego dojdzie, pamiętajmy o prawidłowym odżywianiu i regularnych badaniach. Bowiem jeśli chodzi o zdrowie, nie ma nic gorszego niż bierność.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Uwaga na kamienie żółciowe!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz