Szukaj

Jak radzić sobie z bólami głowy?

Podziel się
Komentarze0

Bólu głowy doświadczył prawie każdy w swoim życiu. Skarży się na niego aż 70% Polaków. Różne są przyczyny tych dolegliwości, a ich zidentyfikowanie jest bardzo istotne ze względu na podjęcie właściwego sposobu leczenia.

Jak radzić sobie z bólami głowy?

Najbardziej ogólną klasyfikacją bólów głowy jest ich podział na samoistne oraz stanowiące symptom innej choroby (objawowe). Do samoistnych bólów należą migreny, bóle klasterowe oraz bóle napięciowe.

Migrena

Cierpi na nią 10-12% całej populacji, a 70% chorych stanowią kobiety. Dolegliwość opisuje się zazwyczaj jako okresowy, gwałtowny, pulsujący ból głowy. Dodatkowymi objawami mogą być: nadwrażliwość na światło, dźwięki, intensywne zapachy, zaburzenia mowy i widzenia, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca i niepokój. Przyczyny występowania migreny wciąż nie są dokładnie znane. Niestety migrena jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jedynie łagodzenie towarzyszących jej objawów.

Jak sobie radzić?

Po pierwsze zasłonić okna i zgasić światła, ponieważ częstym objawem występującym przy migrenie jest światłowstręt - zalecane jest wtedy przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu. Należy spróbować odpocząć w ciszy i spokoju, wyłączyć muzykę i telewizor. Wypić słodzoną herbatę, zażyć tabletki przeciwbólowe, przygotować zimne okłady na czoło i spróbować położyć się spać. W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się, dostępne na receptę, tryptany. Hamują one zapalenie i można je stosować w dowolnym momencie ataku migreny. Zalecane jest też stosowanie ziołowych preparatów uspokajających, np. wyciąg z krwawnika pospolitego. Wzrost sprawności przemiany energetycznej zapewni przyjmowanie witaminy B2 oraz magnezu w dawce 600 mg na dobę. Jeśli u kogoś występują dolegliwości żołądkowe, pomocne okażą się leki przeciwwymiotne.


Bóle klasterowe

To rzadko spotykane nawracające ataki bólowe, często zaczynające się w okolicach oczodołów, a następnie rozprzestrzeniające się na połowę twarzy. Ataki powtarzają się seriami nawet parę razy dziennie przez kilka tygodni, a ich czas trwania to kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Prawdopodobnymi przyczynami tego schorzenia są czynniki genetyczne.

Jak sobie radzić?

Leczenie niefarmakologiczne nie przynosi efektów w leczeniu klasterowych bólów głowy. Terapie takie jak akupunktura, masaże i kąpiele mogą jedynie na chwilę zagłuszyć ból, ale nie leczą go, a w niektórych przypadkach mogą nawet zaszkodzić. W leczeniu z użyciem leków, dwie terapie okazały się skuteczne: tlen i tryptany. Przy inhalacji tlenowej ataki są zatrzymywane w 80%, a ból ustępuje po około 15 minutach. Leczenie tryptanami (Imigran®, Ascotop®, itd.) jest drogie, w Polsce nie dofinansowywane, ale również bardzo skuteczne. Profilaktycznie stosuje się lit oraz Verapamil. Udowodniono również, że unikanie pewnych produktów spożywczych może okazać się pozytywne w skutkach. Wystrzegać powinno się tzw. trigger, czyli wyzwalaczy jak np. alkoholu, przypraw smakowych, żółtego sera i pomidorów.


Bóle napięciowe

To bardzo uporczywa dolegiwość, przypominająca uczucie zaciskania obręczy na głowie, która powoduje cierpienie. Przyczynami bólów napięciowych mogą być: stres, negatywne emocje, brak snu, przemęczenie, nadużycie alkoholu, zmiany pogody. Mogą powodować je też czynniki fizyczne: spędzanie długiego czasu przy słabym oświetleniu, niedogodna pozycja, itp.

Jak sobie radzić?

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia bólu napięciowego, należy unikać czynników sprzyjających jego powstawaniu (stres, zmęczenie). Pomocne mogą okazać się u niektórych masaże, natryski, okłady, odpoczynek i ciepło. Przy leczeniu tego typu bólów stosuje się standardowe środki przeciwbólowe. Najpopularniejsze to: kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen, itp.

Objawowe bóle głowy

To bóle wtórne, które mogą być wywołane przez liczne choroby, takiej jak m.in.: nadciśnienie tętnicze, infekcje górnych dróg oddechowych (grypa), choroby oczu, zatrucia substancjami toksycznymi, schorzenia stomatologiczne, choroby układu nerwowego (nerwobóle nerwów czaszkowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bóle po urazie głowy, zapalenie tętnicy skroniowej, guzy mózgu, neuralgia Arnolda).

Jak sobie radzić?

Podawanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen, aspiryna) stanowi podstawę leczenia doraźnego tych bólów. Jednak główną terapią, prowadzoną przez lekarza, powinno być leczenie choroby wywołującej ból.

Warto pamiętać, że nieleczone bóle głowy, mogą przyczynić się do wzrostu natężenia problemu i znacznego obniżenia jakości życia.

Autor:

Kamila Bigos

Komentarze do: Jak radzić sobie z bólami głowy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz