Szukaj

Przyjmowanie żelaza może chronić kobiety przed zespołem napięcia przedmiesiączkowego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z UMass Amherst i Harvardu udowodnili, że prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ZNP) było od 30 do 40% mniejsze u kobiet, których dieta była bogata w żelazo. Badanie opublikowane w American Journal of Epidemiology jest jednym z pierwszych, które próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy składniki mineralne obecne w naszej diecie mają wpływ na ZNP.W badaniu wzięło udział 3000 kobiet, u których w momencie jego rozpoczęcia nie stwierdzono ZNP. W ciągu dziesięciu lat uczestniczki były poproszone o trzykrotne wypełnienie kwestionariusza badającego ich nawyki żywieniowe. W ten sposób badacze chcieli oszacować spożycie składników mineralnych przez kobiety.

Po dziesięciu latach u 1057 kobiet stwierdzono zespół napięcia przedmiesiączkowego, podczas gdy 1968 uczestniczek nie miało objawów ZNP.

„Odkryliśmy, że kobiety, które spożywały najwięcej niehemowego żelaza, odmiany występującej głównie w pokarmach roślinnych i suplementach, były od 30 do 40% mniej narażone na ryzyko wystąpienia ZNP niż kobiety, które spożywały najmniej niehemowego żelaza” – powiedziała jedna z autorek badania, Elizabeth Bertone-Johnson.

U kobiet przyjmujących najwięcej żelaza ryzyko ZNP wynosiło 0.60 w porównaniu do uczestniczek przyjmujących najmniejsze ilości minerału.


Elizabeth Bertone-Johnson dodała również, że przyjmowanie dużych dawek cynku obniża ryzyko wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ryzyko to podwyższa natomiast spożycie dużej ilości potasu.

Wyniki były podobne zarówno dla minerałów pochodzących z żywności, jak i tych pochodzących z suplementów. Naukowcy konkludują zatem, że kobiety narażone na ZNP powinny przestrzegać zalecanych dawek dziennego spożycia (RDA) żelaza i cynku.

Poziom żelaza, przy którym zaobserwowano mniejsze ryzyko wystąpienia ZNP, wynosił 20 mg na dzień, co przekracza zalecane dzienne spożycie o 2 mg. Taką ilość żelaza można otrzymać z 1-1,5 porcji płatków zbożowych z żelazem lub z suplementów.

Należy jednak uważać, żeby nie przekraczać dawki 45 mg na dzień, gdyż może to spowodować niepożądane reakcje. Żelazo bierze udział w produkcji serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację nastroju i stąd jego związek z ZNP.
 
Niespodziewanym odkryciem była rola potasu w wywoływaniu ZNP.

Zalecane dzienne spożycie wynosi 4,700 mg, jednak nawet niższe dawki zwiększały ryzyko wystąpienia ZNP. Puchnięcie kończyn charakterystyczne dla ZNP może być spowodowane zatrzymywaniem przez potas wody w organizmie.

Dzienna dawka cynku, która zmniejszała ryzyko wystąpienia ZNP, wynosiła 15 mg, czyli 7 mg więcej niż zalecane spożycie. Należy pamiętać, że przyjmowanie więcej niż 40 mg cynku na dzień może mieć negatywne skutki.

Spożycie innych minerałów, takich jak magnez, miedź, sód i mangan nie wpływało na ryzyko wystąpienia ZNP.

Komentarze do: Przyjmowanie żelaza może chronić kobiety przed zespołem napięcia przedmiesiączkowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz