Szukaj

Migrena – kobiecy problem?

Podziel się
Komentarze2

Na bóle głowy cierpią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jednak w przypadku płci pięknej migreny bywają znacznie częstsze i bardziej bolesne. Naukowcy od wielu lat próbują rozwikłać zagadkę, którą stanowią przyczyny takiego stanu rzeczy.

Migrena – kobiecy problem?

Eksperci na podstawie licznych badań wyróżniają około 200 różnych rodzajów bólów głowy, z których powodu cierpi 54% wszystkich Niemców. Warto przy tym zaznaczyć, iż kobiety w tych statystykach stanowią 24%, przy czym mężczyźni zaledwie 12%. Podejrzewano, że przyczyna leży po stronie hormonów, ponieważ częstotliwość występowania migren zwiększa się podczas miesiączki oraz w czasie ciąży. Ta hipoteza okazuje się jednak być nie do końca prawdziwą.

Bardzo prawdopodobne jest, iż kobiety po prostu odczuwają ból inaczej niż mężczyźni. Siła bólu zależna jest od rodzaju nerwów, które są aktywowane. Eksperci sugerują, że podczas migreny dochodzi do swoistego zapalenia komórek. I właśnie to ma zwiększać kobiecą wrażliwość i podatność na migreny.

Objawy są jednak takie same u obu płci. Różnice wynikać mogą jedynie z rodzaju danego bólu głowy. Wyróżniamy m.in. jego napięciową postać, do której mężczyźni mają identyczną tendencję jak kobiety. Tego typu ból opisywany jest jako bardzo uciążliwy, przechodzący z tyłu głowy w stronę czoła. Niekiedy dolegliwości wywołane są także przez nadużywanie leków przeciwbólowych, co objawia się tępymi bólami głowy występującymi nawet kilka razy w tygodniu. Obie płci skarżą się także na pojawianie się tak zwanej głowy klastra, której towarzyszy dokuczliwy piekący ból umiejscowiony zwłaszcza za oczami.

Symptomy różnicujemy dopiero w przypadku migreny. Ból zazwyczaj pojawia się w nocy i ma charakter pulsujący, zwłaszcza po jednej stronie głowy. U kobiet objawy związane z migreną niekiedy ulegają zmniejszeniu podczas menopauzy. Jednakże jak wykazały badania, ból znika jedynie w przypadku jednej czwartej pań. Mężczyźni mający migreny opisują ból jako znacznie silniejszy, niż czynią to kobiety. Ponadto wymieniają takie dolegliwości jak drętwienie dłoni i palców, migotanie obrazu przed oczami oraz zaburzenia mowy.


Aby dokonać prawidłowej diagnozy migreny należy udać się do lekarza. Kobiety cierpią bowiem ze względu na różnego rodzaju bóle głowy. Dlatego w tym celu niezbędny jest specjalista, który ma duże doświadczenie oraz intuicję. Ważne jest także, aby podczas wywiadu opisać swoje schorzenie jak najbardziej szczegółowo. Usłyszymy na pewno pytania dotyczące naszego stylu życia oraz aktualnej sytuacji życiowej. Następnie zostaniemy poddane badaniu sprawdzającemu naszą wrażliwość na ból oraz czułość nerwów w okolicy głowy. Lekarz sprawdzi ponadto, czy występuje nadmierne napięcie mięśni głowy i szyi, a także zbada ciśnienie krwi. Ponadto możemy zostać skierowane na badania specjalistyczne takie jak elektro-encefalogram (EEG), tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI). To wszystko jest niezbędne dla wyeliminowania innych rodzajów bólu.

Jeśli bóle głowy towarzyszą nam od dłuższego czasu, a zażywanie tabletek dostępnych bez recepty nie przynosi efektów, koniecznie należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię zależną od postaci bólu. Płeć nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Leczeniu podlegają zarówno przyczyny, jak i objawy. Dlatego na przykład w przypadku napięciowego bólu głowy zaleca się przede wszystkim zmniejszenie ilości stresu w codziennym życiu i wprowadzenie więcej relaksu. Jeśli chodzi o migrenę, terapia jest nieco trudniejsza, ponieważ skłonności do niej są dziedziczone. Możemy jednak dowiedzieć się, co ją wywołuje i starać się unikać takich sytuacji. Leki, które zostaną nam przepisane są przede wszystkim uzależnione od występujących objawów.


Między naukowcami wciąż istnieje konflikt, czy tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do pojawienia się migreny czy też ją niwelują. Niektóre badania dowodzą, że długotrwałe zażywanie pigułek zwiększa podatność na bóle głowy, z innych natomiast wynika, że zmniejsza lub nie wywołuje żadnego wpływu na tego typu problemy. Wszystko zależy najprawdopodobniej od indywidualnych predyspozycji kobiety, dlatego nie dajmy się zwieść niesprawdzonym informacjom i nie przestawajmy lub nie zaczynajmy brać pigułek antykoncepcyjnych w celu pozbycia się migreny.

Niezależnie od rodzaju dręczącego nas bólu są pewne uniwersalne sposoby pomagające zmniejszyć częstotliwość jego występowania. Przede wszystkim starajmy się unikać nadmiernego hałasu i zgiełku. Pamiętajmy także o relaksie, najlepiej za pomocą sportu. Wybierzmy tę dyscyplinę, której uprawianie sprawia nam najwięcej radości. Może to być trening wytrzymałościowy, pływanie, jazda na rowerze lub spacer. Wyciszająco zadziała z całą pewnością joga lub inne ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Bardzo istotne jest także zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu oraz zamiana kawy na herbatę, najlepiej zieloną. Badania dowodzą, że właśnie alkohol i kofeina mogą powodować migreny. Inne produkty spożywcze o takim działaniu to sery oraz czekolada. Niemniej jednak na ogół wzmożony apetyt na słodycze jest raczej jednym z objawów migreny, a nie jej przyczyną.

Pamiętajmy ponadto o potędze snu i koniecznie wysypiajmy się codziennie, ponieważ prawidłowy odpoczynek pomaga uniknąć bólów głowy. Jednakże nie możemy także przesadzać z ilością snu, ponieważ jego nadmiar niekiedy przyczynia się do pogłębienia problemu.

Jeśli okazjonalnie przydarzy nam się ból głowy, zamiast od razu sięgać po tabletki wypróbujmy tak zwane domowe metody. Przede wszystkim połóżmy się na chwilę, odpocznijmy, spróbujmy nawet krótko się przespać. Możemy także położyć sobie na czole szmatkę nasączoną olejkiem miętowym lub za jego pomocą wykonać delikatny masaż.

Komentarze do: Migrena – kobiecy problem? (2)

malina30
malina30 16-07-2015 20:51

Jak pozbyłam się migreny

1

No niestety, głowa potrafi dać do wiwatu, jak zaczyna boleć. Mnie średnio bolała dwa, trzy razy w tygodniu. Jakoś udało mi się ją okiełznać dietą. Odstawiłam chipsy, tłuste żarełko, gazowane napoje. Teraz pijam dużo nieg... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
e-Rzecznik
e-Rzecznik 30-05-2014 18:06

Ból głowy u mężczyzn

1

Migrena nie dotyczy wyłącznie kobiet, mężczyźni również choć rzadziej chorują na migrenę, jednak znacznie rzadziej przyznają się do tego traktując jak zwykły ból głowy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze