Szukaj

Objawy endometriozy

Podziel się
Komentarze0

Endometrioza to choroba kobieca. Występuje dość często – prawdopodobnie cierpi na nią co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Nie zawsze jednak jest ona rozpoznana – często ma przebieg bezobjawowy – kobieta nawet nie wie, że jest chora. Sprawdź jakie są objawy endometriozy.

Objawy endometriozy

Na czym polega endometrioza?


Endometrioza jest przypadłością wyłącznie kobiecą. Polega na rozrastaniu się komórek macicy poza jej jamą. Miejsca jej występowania uzależnione są od hormonów regulujących cykl miesięczny i podlegają ciągłym zmianom. Krew nie mogąc odpływać, gromadzi się tworząc skrzepy, a te natomiast prowadzą do rozwoju torbieli i stanu zapalnego.

Z każdym kolejnym cyklem dochodzi do powiększenia się zmian endometrialnych a zmiany mogą pojawiać się także w innych miejscach. Ogniska endometriozy najczęściej pojawiają się w narządzie rodnym kobiety – szczególnie na jajnikach, jajowodach oraz w części pochwowej szyjki macicy. Poza narządem rodnym może pojawiać się także na pęcherzu moczowym, jelitach i wyrostku robaczkowym.

Jak rozpoznać chorobę?

Choroba rozwija się bardzo powoli. Pierwszym odczuwalnym objawem jest przewlekły ból w obrębie miednicy małej. Występują także bolesne miesiączki i ból podczas stosunku płciowego lub po jego odbyciu.

Poza tym kobiety odczuwają ciągłe zmęczenie, bolesne oddawanie stolca podczas miesiączki oraz ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. W niektórych przypadkach choroby nie odczuwa się żadnych objawów – ma ona wówczas przebieg ukryty.


Jak przebiega diagnozowanie choroby?

Gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące symptomy choroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Prawidłowe rozpoznanie bywa trudne, ponieważ objawy choroby są bardzo podobne do objawów innych chorób np. zespołu jelita drażliwego.

Lekarz w celu postawienia diagnozy przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką oraz zleca wykonanie badań ginekologicznych z wykorzystaniem USG lub rezonansu magnetycznego. Niestety prawidłowa diagnoza postawiona jest bardzo rzadko.


Czy można wyleczyć chorobę?


Endometrioza jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Leczenie ma na celu jedynie łagodzenie bólu oraz spowolnienie zmian endometriotycznych. Stosuje się do tego celu środki przeciwbólowe i  hormonalne. W niektórych przypadkach można wyleczyć ją metodami chirurgicznymi – usunąć jej ogniska. To rozwiązanie nie jest jednak możliwe u wszystkich kobiet. Pamiętać należy też, że po zabiegu może ona z czasem powrócić.

Przykre konsekwencje choroby

Najpoważniejszym skutkiem endometriozy jest bezpłodność. Szacuje się, że u co drugiej niepłodnej kobiety winę za taki stan rzeczy ponosi właśnie owa choroba. Nie ma jednak dokładnych i sprawdzonych danych na temat przyczyn powiązania niepłodności z endometriozą. Uważa się, że może ona toksycznie wpływać na komórki jajowe.
W przypadku zaawansowanej postaci choroby przyczyny wynikają z zaburzeń anatomicznych miednicy mniejszej, torbieli oraz zaburzeń funkcjonowania jajowodów.

Poza tym endometrioza wpływa także na życie seksualne kobiet. Odczuwają one ostry, przeszywający i intensywny ból przy stosunku. Dolegliwości mogą występować nie tylko podczas stosunku, ale również po nim.
Przez to kobieta ma problem z osiągnięciem orgazmu i nie czerpie radości z seksu. Wpływa to także negatywnie na relacje z partnerem.

Endometrioza jest poważną i nieuleczalną chorobą. Niestety często nawet nie wiemy, że na nią cierpimy. Pamiętajmy, że nieleczona może prowadzić nawet do niepłodności. Dbajmy, więc o swój organizm i wykonujmy regularnie dokładne badania – wcześnie wykryta choroba nie jest, aż tak uciążliwa i nie niesie ze sobą, aż tak wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Komentarze do: Objawy endometriozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz