Szukaj

Domowe sposoby na ból jajników

Podziel się
Komentarze0

Jajniki to parzysty narząd występujący u kobiet wytwarzający hormony płciowe oraz komórki jajowe. Ich ból może oznaczać jedynie drobne schorzenia, jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów, mogących zagrozić naszemu życiu.

Domowe sposoby na ból jajników


Przyczyny bólu jajników


Ból może towarzyszyć zapaleniu przydatków na skutek zarażenia bakteriami z pochwy. Stan zapalny atakuje nie tylko jajniki, ale również jajowody oraz więzadła macicy. Najbardziej narażone na wystąpienie zapalenia są młode kobiety, a najmniej, co ciekawe - panie przyjmujące środki antykoncepcyjne.

Przewlekła infekcja może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, dlatego podczas leczenia zaleca się odstąpienie od kontaktów seksualnych. Zapalenie przydatków objawia się ostrym bólem w okolicach podbrzusza, któremu często towarzyszy biegunka, mdłości oraz gorączka.

Niekiedy przyczyną bólu może być także torbiel jajnika, powstający z powodu zaburzeń hormonalnych. Wśród objawów występują bardzo obfite miesiączki oraz ból podczas stosunku. Często pojawiają się również uciążliwe wzdęcia oraz zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Powiększone jajniki oraz obecność dużej ilości torbieli to oznaka zespołu policystycznych jajników. Objawia się to długimi przerwami między miesiączkami oraz słabym krwawieniem. Pogarsza się także stan cery i włosów, może pojawić się owłosienie w bardzo nietypowych miejscach. Jest to spowodowane nieodpowiednim stężeniem hormonów, na przykład zwiększonym poziomem testosteronu.


Jeżeli natomiast mimo braku apetytu odczuwamy niestrawność oraz nagłe zwiększenie masy w okolicach brzucha, może to oznaczać nowotwór jajnika. Najbardziej narażone na jego wystąpienie są kobiety posiadające w rodzinie osoby, które cierpiały na nowotwory.

Ból jajników dotyka również kobiety w trakcie owulacji. Następuje to w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graffa, który uwalnia komórkę jajową, powodując uczucie dyskomfortu. 

Domowe sposoby na ból


Aby załagodzić ból w okolicy jajników możemy zastosować masaż podbrzusza z dodatkiem olejku lawendowego bądź eukaliptusowego, które działają rozkurczowo. Podobne działanie przyniesie termofor bądź ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Zbyt gorąca woda może bowiem rozluźnić naczynia krwionośne, wywołując krwotok.

W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych podczas miesiączki możemy na kilka dni przed okresem popijać napary między innymi z  mięty, melisy, rumianku bądź kozłka lekarskiego oraz stosować lekkostrawną dietę.

Niestety w przypadku uciążliwego i długotrwałego bólu możemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami, których nie wyleczymy domowymi sposobami. Nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ im wcześniej wykryte, tym mniejsze szkody wyrządzą w naszym organizmie. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza ginekologa, który zbada nas oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że kobiety które ukończyły 18 rok życia powinny regularnie poddawać się badaniu ginekologicznemu. Często drobne objawy są przez nas lekceważone, co może powodować poważne zagrożenie życia.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból jajników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz