Szukaj

Cytologia - najlepsza profilaktyka raka!

Podziel się
Komentarze0

Rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. - Badanie cytologiczne powinno być postrzegane jako obowiązkowe! Dzięki niemu lekarz może wykryć choroby nowotworowe w początkowej fazie. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy to dłuższe życie kobiety - mówi dr Rafał Uniczko z Centrum Medycznego Medrun w Warszawie. 

Cytologia - najlepsza profilaktyka raka!

Polki najczęściej dotykane są przez 3 nowotwory:  pierwszym z nich jest rak piersi, drugim rak trzonu macicy, a trzecim rak szyjki macicy. Rak szyjki macicy to jednak wciąż bardzo groźny zabójca.

- Rozwój nowotworu jest bezobjawowy - nie towarzyszą mu w początkowej fazie żadne objawy! Śmiertelne zagrożenia rozwija się wewnątrz kobiecego ciała, zatem Panie nie mają szansy same zaobserwować niepokojących zmian. Jedynym badaniem, które może ocenić stan zdrowia narządów kobiecych atakowanych przez ten nowotwór, jest cytologia, czyli jedno z najprostszych badań, które nie wymaga od kobiety przygotowania, jest bezbolesne i nie trwa długo. -
wyjaśnia.

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje około 12 kobiet na sto tysięcy. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie! Nie powinno to jednak nikogo dziwić, skoro aż połowa kobiet dotkniętych nowotworem nigdy nie miała wykonywanego badania cytologicznego albo robiła je zaledwie raz w życiu! Wskaźniki nieco odbiły - pokazują, że zapadalność na chorobę na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat się zmniejszyła, lecz niestety nie zmniejszyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy.


Cytologia – rekomendowane badanie

Cytologia jest badaniem, które pozwala wykryć schorzenia nowotworowe w narządach rozrodczych kobiet. Jest to badanie, które może wykryć zmiany przedrakowe, które w przyszłości mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu.

- Badanie jest powszechnie wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym. Lekarz pobiera próbkę - komórki wchodzące w skład nabłonka pokrywającego narząd rodny, które podlegają cyklicznym zmianom i złuszczają się. To jedyny sposób na wykrycie zmian nowotworowych w obrębie macicy w początkowym stadium rozwoju choroby. Późne wykrycie nowotworu łączy się z przerzutami, które minimalizują w większości przypadków szanse na wyleczenie oraz stanowią zagrożenie dla życia kobiety. Stąd też apel, by każda kobieta systematycznie wykonywała badanie cytologiczne. Warto ustalić harmonogram badań z lekarzem ginekologiem, wówczas na pewno zapamiętamy, by badać się regularnie. Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane po rozpoczęciu współżycia, lecz nie później niż do 25-tego roku życia. Kolejne warto wykonywać przynajmniej raz na 2 lub 3 lata, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Kobiety dbające o swoje zdrowie powinny także pamiętać o badaniu ukierunkowanym na mutację wirusa HPV.
- mówi doktor.

Pamiętaj o profilaktyce!

Mówiąc o profilaktyce w kontekście kobiecego zdrowia, każda kobieta powinna pamiętaj o badaniach. Profilaktyka to zatem regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. Oczywiście należy także pamiętać o zdrowiu piersi.

- We wczesnym stadium choroby związanej z nowotworem szyjki macicy rokowanie jest bardzo dobre i zwykle wystarcza operacja, by Pacjenta wróciła do zdrowia. Przy nowotworze zaawansowanym leczenie to radioterapia w połączeniu z chemioterapią. W bardzo rozwiniętej chorobie chemioterapia kontroluje jej przebieg, ale nie daje możliwości wyleczenia. Aby uniknąć nowotworu piersi przepis na zdrowie jest podobny – należy regularnie się badać. Dlatego tak ważna jest dobrze zorganizowana profilaktyka
– kończy Rafał Uniczko.

Komentarze do: Cytologia - najlepsza profilaktyka raka!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz