Szukaj

Plusy bycia mamą po 40 – stce!

Podziel się
Komentarze0

Współczesny świat zmusza nas do trudnych wyborów pomiędzy rozwojem kariery zawodowej a życiem rodzinnym. Nasza mentalność z biegiem lat zmienia się, dążymy do samorealizacji, uzyskania pewnego statusu społecznego, spełnienia zawodowego.

Plusy bycia mamą po 40 – stce!

Dziś macierzyństwo często nie jest wpisane pod punktem pierwszym na liście planów życiowych, schodzi na dalszy plan, co nie znaczy jednak, że nie jest dla kobiety ważne.

Wiele kobiet decyduje się teraz na tak zwane późne macierzyństwo. Wpływa na to wiele czynników, które wzajemnie przecinają się ze sobą. Współczesna kobieta nie chce być już zależna finansowo od mężczyzny i często jej powołaniem jest coś więcej niż zajmowanie się domem. Dziś lubimy czuć się niezależne, zdobywać kolejne doświadczenia, kochać, być kochaną i piąć się do góry w szczeblach kariery. Decyzja o założeniu rodziny i pojawieniu się dziecka naturalną koleją rzeczy przychodzi więc później, ale wcale nie znaczy to, że naszym postępowaniem łamiemy utarte kanony. Teraz każdy ma prawo do kierowania swoim życiem wedle własnych ideałów.

Wbrew fałszywemu mniemaniu bycie mamą po czterdziestce wcale nie jest czymś rażącym czy nieprzemyślanym. Wręcz przeciwnie, decyzja o dziecku jest bardzo świadoma a kobieta szykująca się do roli przyszłej mamy jest dojrzała i może podjąć tak wielką odpowiedzialność, jaką jest wydanie na świat i wychowanie małego człowieka.


Niewątpliwie największą zaletą późnego macierzyństwa jest możliwość zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i stabilizacji, również tej finansowej. Zazwyczaj dojrzała kobieta, która przekroczyła już magiczną liczbę 40 ma poukładane życie osobiste, stałego, oddanego partnera, pracę i odpowiednie warunki mieszkaniowe. Wydanie na świat dziecka nie przewróci więc jej życia do góry nogami.


Co więcej macierzyństwo po czterdziestce stanowi dla kobiety ukoronowanie dotychczasowego życia. Po różnych doświadczeniach, pokonywaniu problemów, karierze, szukaniu odpowiedniego partnera w końcu nadchodzi czas na spełnienie się w roli matki. W tym przypadku rola ta na całe życie pozostaje pierwszoplanowa, gdyż nie są w stanie zastąpić jej już inne sytuacje. Kobieta dojrzała może już świadomie poświęcić się wychowaniu swojego dziecka.

Mama, która w swoim życiu niejedno już przeszła zazwyczaj nie boi się pracy. Dlatego też robienie kilku rzeczy na raz nie będzie wykraczało poza jej naturalne możliwości. Opieka nad maluchem nie będzie więc stanowiła dla niej zadania nie do wykonania. Wręcz przeciwnie dojrzała mama będzie potrafiła lepiej zorganizować sobie czas i doskonale wywiąże się ze swoich obowiązków.

Niewątpliwym plusem późnego macierzyństwa jest również to, że większość przyjaciółek i koleżanek może pochwalić się już małym przedszkolem. Zawsze więc jest ktoś,do kogo można zwrócić się o pomoc czy poradę.

Decyzja o macierzyństwie jest dla kobiety jedną z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych decyzji w życiu. Od chwili poczęcia przyszła mama musi zapewnić swojemu maluchowi odpowiednie warunki do życia i rozwoju, darzyć go miłością, wychowywać i uczyć przetrwania w ciężkich realiach dzisiejszego świata. Od tej pory nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie, ale również za małego człowieka, który widzi w nas swoją ostoję i wsparcie.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Plusy bycia mamą po 40 – stce!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz