Szukaj

Pigułka antykoncepcyjna skombinowana łagodzi bóle menstruacyjne

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które zażywają pigułkę antykoncepcyjną skombinowaną, mają mieć mniej bolesne menstruacje. Taka jest konkluzja wynikająca z badania, prowadzonego w Szwecji przez trzydzieści lat. Nawet jeżeli już wcześniej w to nie wątpiono, to jednakże brakowało na to namacalnego dowodu naukowego. Luka ta została dziś wypełniona.Niektórzy ginekolodzy przyznawali praktycznie, że nie przepisują skombinowanych pigułek antykoncepcyjnych jedynie ze względu na ich właściwości zapobiegania zapłodnieniu. Albowiem, już od czterdziestu lat niektórzy z nich dostarczali te pigułki pacjentkom skarżącym się na wyjątkowo bolesne mensturacje, ponieważ stwierdzili oni korzystne działanie tych pigułek na odczuwanie bólu.

Jest to dodatkowa zaleta tej pigułki, która łączy w sobie estrogeny i progesteron, w porównaniu do pigułki progestagenowej. Badanie z 2009 roku, które przyjrzało się najpoważniejszym pracom, poddało w wątpliwość tę ideę, podsumowując, iż na dzień dzisiejszy nie ma żadnego dowodu naukowego, wystarczająco rozsądnego, aby móc stwierdzić z całą opowiedzialnością, że pigułka skombinowana łagodzi bolesne menstruacje. Brak ten został dziś uzupełniony dzięki pracom przeprowadzonym przez naukowców ze Szwecji, z uniwersytetu w Goteborgu.

Badanie to odnosiło się do trzech grup kobiet, których bóle były badane, kiedy kobiety miały 19 lat i 24 lata. Rezultaty tych prac zostały opublikowane w Human Reproduction.

Ocena bólu związanego z menstruacją w trzech pokoleniach


Kobiety urodzone w roku 1962 (656 osób), w 1972 (780 osób), oraz w 1982 roku (666 osób) zostało przepytanych w wieku 19 lat na temat kilku parametrów ich intymności, przede wszystkim: wzrost, waga, bóle menstruacyjne, stosowanie antykoncepcji, ewentualne ciąże. Te same pytania zostały im postawione ponownie pięć lat później, w celu oceny ewolucji symptomów.


Aby zmierzyć intensywność bólów menstruacyjnych, badacze posłużyli się dwiema metodami:

- VMS, czyli verbal multidimensional scoring system, zawiera trzy skale bólu: brak bólu, ból lekki, ból umiarkowany, ból ostry. Poza tymi subiektywnymi odpowiedziami, pod uwagę wzięto również codzienną aktywność oraz zażywanie środków przeciwbólowych.


– druga metoda polega na umieszczeniu intensywności bólu w skali stopniowej od 0 do 10 centymetrów.

Pigułka skombinowana, antykoncepcyjna i przeciwbólowa

W czasie przeprowadzania bilansu, badacze zorientowali się, że kobiety zażywające pigułkę skombinowaną skarżyły się mniej na bolesne miesiączki. Średnio, według metody VMS, ból obniżył się o 0,3 jednostki, podczas gdy przy drugiej metodzie stwierdzono spadek o 9 milimetrów. Równolegle, badacze stwierdzili, że intensywność bólu spadała wraz z wiekiem, o 0,1 jednostek VMS, oraz o 5 mm, w ciągu pięciu lat, niezależnie od zażywania pigułki.

Poród również wydaje się być jednym z czynników pozwalających kobietom lepiej znosić ich menstruacje, ale zbyt mała liczba kobiet, które zaszły w ciążę i urodziły, nie pozwoliły stwierdzić tego faktu w tym badaniu z całą pewnością.

Bolesne menstruacje groźniejsze dla pokolenia kobiet 1982

Inny rezultat z tego badania może wydawać się dość zaskakujący. Albowiem, kobiety urodzone w 1982 roku skarżyły się średnio na silniejsze bóle niż kobiety z 1972 roku albo z 1962 roku.

Nie jesteśmy pewni, czy rozumiemy przyczynę takiego stanu rzeczy, mówi pani Ingela Lindh, pierwsza autorka badania. Może to wynikać ze zmiany w postaci stosowanego doustnego środka antykoncepcyjnego. Na przykład, może chodzić o różnicę w stężeniu estrogenów, albo o typ progesteronu. Albo może też chodzić o inne postrzeganie bólu u młodszych kobiet, które może wyjaśniać, iż byłyby one bardziej wrażliwe na ból, albo bardziej przyzwyczajne na uskarżanie się na dolegliwości, w porównaniu do wcześniejszych pokoleń kobiet.

Badacze chcieliby teraz, żeby ten aspekt był przywoływany przez ginekologów i położników, w momencie doboru środka antykoncepcyjnego dla danej kobiety.

Jednakże, prawo zabrania specjalistom przepisywania pigułek antykoncepcyjnych w celu uspokojenia jedynie bolesnych menstruacji. Chodzi tutaj jednak o korzystne działanie uboczne, którego w niektórych przypadkach absolutnie nie wolno pomijać, biorąc pod uwagę cierpienia licznych kobiet.

Komentarze do: Pigułka antykoncepcyjna skombinowana łagodzi bóle menstruacyjne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz