Szukaj

Bóle głowy oraz omdlenia w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Podczas ciąży kobieta przeżywa wiele dolegliwości zwiazanych ze zmianami w organiźmie, który przygotowuje się na przyjście dziecka. Stan ten jest wielkim obciążneim dla organizmu a dolegliwości te są tego objawami. Zupełnie normalne jest odczuwanie zmęczenia, senności czy bólów głowy przyszłej mamy.


Bóle głowy w czasie ciąży

Bóle głowy pojawiające się w początkowych stadiach ciąży zwiazane są przede wszystkim z hormonami.Produkcja hormonów przez jajniki i kore nadnerczy powoduje zatrzymanie wodu w tkankach a co z atym idzie powstanie obrzęku w tkance mózgowej, który powoduje ból. Jeśli są one chwilowe i łagodne nie należy się martwić, gdyż nie szkodzą one dziecku.

W zwiazku z podwiększoną dawką estrogenów w organiźmie często kobiety w ciąży mają migreny. Niektóre kobiety skarżą się na te bóle częściej podczas ciąży niż przed nią.

Aby zapobiegać powstawaniu bólów głowyunikajmy głodui odwadniania, a także jaskarwego światła, głośnych dźwięków. Przyczynami bólu możę też okazać się stres, dlatego ważne jest dbanie o siebie i odpowiednie wysypianie się.


Kiedy jednak pojawią się nagłe silne bóle głowy, którym będą towarzyszyć wymioty, kłopoty z widzeniem czy zawroty głowy natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdyż może to być coś poważnego.

Zawroty głowy

Do zawrotów głowy dochodzi, gdy ilość krwi  przepływająca przez mózg nie wystarcza do zaopatrzenia tego organu w odpowiednią ilość tlenu. W czasie ciąży spowodowane jest to tym, iż większość krwi spływa do macicy. Najczęstrzym powodem omdleń jest spadek ciśnienia tętniczego.

W czasie ciąży objawy zawrotów głowy i nagłego osłabienia mogą pojawiać się podczas szybkiego wstawania oraz gdy kobieta mało je. Także dlugie stanie lub trzymanie nogi założonej na nogę także upośledza krążenie krwi. Kiedy dojdzie do omdlenia najlepszą metodą jest uniesienie nóg do góry lub obniżenie głowy pomiędzy kolana.

Jak pozbyć się bólu głowy ?

W zwalczaniu bolu głowy może pomóc zwykły spacer na świeżym powietrzu oraz odpoczynek w postaci snu.  Można także wziąć kompiel, która na pewno pozwoli się zerelaksować. Można odciąć się także od wszelkich bodźców wzrokowych i słuchowych, które mogą nasilić ból. Pomóc mogą również zimne okłady na czoło.

Czy można brać leki przeciwbólowe podcza ciąży?

W przypadku leków przeciwbólowych skontaktuj się z ginekologiem . On najlepiej będzie wiedział jakie są odpowiednie środki, które możesz brać.  Staraj się jednak nie korzystac z leków przeciwbólowych chyba, ze już ból będzie nie do zniesienia. Złe samopoczucie matki także odbija sie na dziecku.

Komentarze do: Bóle głowy oraz omdlenia w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz