Szukaj

Mammografia MR w placówkach Centrum Medycznego ENEL-MED w Koninie i Warszawie

Podziel się
Komentarze0

Mammografia MR (rezonans magnetyczny piersi) to nowoczesna i wiarygodna metoda weryfikacji niejednoznacznych zmian pojawiających się w piersiach. Badanie jest dostępne w pracowni diagnostycznej w Koninie oraz w Oddziale Diagnostycznym Centrum w Warszawie. Wkrótce będzie je można wykonać również w Oddziale Grunwaldzka w Gdańsku.
– Rezonans magnetyczny jest obecnie najdokładniejszą metodą wykrywania nowotworu piersi – daje blisko 99-cio procentową pewność. Wyjątkowość tej metody polega również na tym, że badanie pozwala wskazać minimalne zmiany nowotworowe – nawet wielkości 2 milimetrów. Co więcej, badanie nie wymaga skierowania, co zwiększa jego dostępność – mówi Małgorzata Sanokowska-Wójcik, Dyrektor Medyczny w Centrum Medycznym ENEL-MED. 


Badanie jest dedykowane wszystkim młodym kobietom z grup zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi, a w szczególności zalecane jest:
  • nosicielkom mutacji genu BRCA1 i BRCA2
  • pacjentkom, u których stwierdzono sprzeczne lub niejasne wyniki badania USG, klasycznej mammografii i biopsji
  • w przypadku raka piersi – dla wykluczenia wieloogniskowości (poszukiwanie innych ognisk choroby) i dokładniejszej oceny naciekania ścian klatki piersiowej
  • do oceny piersi kobiet z zaburzeniami hormonalnymi
  • przy badaniu piersi po wszczepieniu implantów.

Przeciwwskazaniami do wykonania mammografii w rezonansie są: wszczepiony rozrusznik serca lub neurostymulator, potwierdzona alergia na paramagnetyczne środki kontrastowe, ciąża oraz metalowe elementy w ciele pacjenta o właściwościach ferromagnetycznych.


Przygotowanie oraz przebieg badania

Mammografię w rezonansie magnetycznym wykonuje się między 5. a 14. dniem cyklu miesiączkowego oraz co najmniej 9 miesięcy po ostatnich zabiegach operacyjnych i radioterapii piersi (w szczególnych przypadkach lekarz może zadecydować inaczej).

Pacjentka przygotowująca się do badania powinna posiadać wyniki poprzednich badań – aktualną mammografię lub USG piersi. Przed badaniem podaje się dożylnie środek kontrastowy, samo badanie trwa ok. 45 minut. W tym czasie badana osoba leży na brzuchu – jedynym dyskomfortem jest konieczność zachowania w tym czasie względnego bezruchu. Wyniki badań wymagają dłuższego czasu interpretacji. Standardowo oczekiwanie trwa ok. 7 dni roboczych.

Komentarze do: Mammografia MR w placówkach Centrum Medycznego ENEL-MED w Koninie i Warszawie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz