Szukaj

Badania płodności u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Badania płodności u kobiet są złożonym procesem. Jest to seria testów, które mają stwierdzić, czy kobieta może zajść w ciąże. Do badań płodności zaleca się przystąpić dopiero po 12 miesiącach nieudolnych starań o dziecko.

Badania płodności u kobiet


Przed badaniami

Przed rozpoczęciem badań, kobieta musi być przygotowana na rozmowę z lekarzem. Powinna poinformować go o wszystkich przebytych chorobach i operacjach, zwłaszcza dotyczących narządów płciowych. Następnie powinna powiedzieć o życiu seksualnym, czyli o tym jak często uprawia stosunek, czy jest on udany i czy nie występują problemy. Bardzo ważny jest fakt, czy już wcześniej była w ciąży i urodziła dziecko. Należy również poinformować o nałogach, takich jak palenie papierosów, picie kawy czy spożywanie alkoholu.

To samo tyczy się szkodliwych substancji chemicznych. Istotną informacją jest to, jakich metod antykoncepcji używa. Czy są to tabletki czy raczej metody naturalne. Kolejnym korkiem jest określenie cyklu menstruacyjnego. Zdecydowanie prościej mają kobiety, których cykl miesiączkowania jest regularny. W przypadku nieregularnego cyklu menstruacyjnego bardzo trudno określić moment owulacji, który jest kluczową kwestią w przypadku starania się o dziecko.


Jakich badań można się spodziewać?

Badanie Simmsa-Huhnera

To uniwersalny rodzaj badania, który może stwierdzić niepłodność zarówno u kobiety jak i mężczyzny. Przeprowadza się go kilka godzin po odbytym stosunku: badana zostaje szyjka macicy, w której również znajdują się plemniki. Pozwala to określić, czy występują jakieś nieprawidłowości ze śluzem, który może np.: nie przepuszczać plemników, sprawdzana jest również jakość męskiego nasienia.


Diagnostyka hormonalna

Wykonywana jest dopiero po dokładnej analizie cyklu menstruacyjnego. Podczas pojawianie się kolejnego okresu, zostają przeprowadzone badania, które sprawdza poziom stężenia hormonów odpowiadających za możliwość prawidłowego zapłodnienia. Hormony, które są za to odpowiedzialne to:

- estrogeny,
- hormony męskie,
- prolaktyna.

Badania organów rozrodczych

Ten rodzaj badań pozwala stwierdzić, czy organy u kobiety są całkowicie sprawne. Do tej grupy badań zaliczamy dopochwowe USG, które cechuje się dokładną analizą trzonu oraz macicy. Dzięki niemu, można również dostrzec torbiele bądź inne zwyrodnienia jajników lub jajowodów. Kolejnym badaniem może być laparoskopia, która polega właśnie na zbadaniu jajników i jajowodów. Dzięki niej odkryć można uszkodzenie, któregoś z wymienionych narządów i zaplanowanei oraz przeprowadzenie operacji chirurgiczną. Histerosalpingografia (HSG) to następne możliwe badanie, które ma na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów. Pozwala rozpoznać niedrożność lub zarosty na jajowodach. Histeroskopia to badanie, które pozwala precyzyjnie określić liczbę i umiejscowienie zmian błony śluzowej. Można przez to bardzo dokładnie stwierdzić,  czy nie występują jakieś małe polipy, mięśniaki lub guzy nowotworowe. W przypadku wszystkich badań należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na wyniki można czekać nawet do 8 tygodni.

Komentarze do: Badania płodności u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz