Szukaj

Zapalenie sromu

Podziel się
Komentarze0

W normalnych warunkach srom, pochwa oraz kanał szyjki macicy są siedliskiem różnego typu drobnoustrojów, które przy sprawnie działającym układzie obronnym organizmu stanowią jedyne potencjalne zagrożenie. Anatomiczne i fizjologiczne warunki tego obszaru: nawilgocenie oraz bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu sprzyjają rozwijaniu się infekcji.

Zapalenie sromu wywołane jest najczęściej tarciem bielizny o części miękkie. Zapalenie sromu często jest następstwem procesów chorobowych toczących się w pochwie, części pochwowej lub szyjce macicy. Chorobę rozpoznaje się po żywym zaczerwienieniu warg sromowych i otaczającej skóry, obrzęku i bolesności. Zapaleniu sromu często towarzyszy świąd.


Leczenie polega na stosowaniu nasiadówek i - w zależności od rodzaju schorzenia - na stosowaniu okładów z różnych ziół, np. z rumianku. Można również stosować okłady z octanu glinu.
Podstawą jest dbałość o higienę osobistą i stosowanie bawełnianej bielizny. Pomocne będzie ograniczenie kontaktów seksualnych. Antybiotyk stosowany doustnie, domięśniowo lub dożylnie stosuje się tylko w ciężkich przypadkach (oczywiście w przypadku zakażenia drobnoustrojami, na które ten antybiotyk podziała).

Komentarze do: Zapalenie sromu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz